şükela:  tümü | bugün
  • gittigidiyor da çalışmıyor.
  • sorun apple veya ios'te değil.

interneti kapatın.
    uygulamayı açın.
    daha sonra interneti açın
    sorunsuz çalışıyorlar.

uygulamaların açıldığında bağlantı kurmaya çalıştığı kütüphanelerden birinde sıkıntı var.
  • sorunun hala apple’dan kaynaklandığını düşünenler var ki haklılar platform apple’ın ama olayı araştırmadan stabilite göndermesi yapanlar komik. olay şu geçtiğimiz günlerde de olmuştu sanırım facebook’un sdk denilen uygulama içi eklenti olarak düşünebileceğiniz bir paketi var. bu sdk facebook ile ilgili hizmetleri vermek ve analiz elde etmek için kullanılıyor. peki facebook kullanmasanız da niye çöküyor? çünkü uygulamanın başlatımında facebook ile ilgili bir şey yapmasanız bile facebook sdk kendini çalışır kılıyor. bu nedenle sdk’da hata varsa uygulamanın kilitlenip çökmesi için facebook ile bir bağınızın olması gerekmiyor. birazdan düzelir sanırım
  • bende calismayanlar: booking.com, ibood.
    geri kalan calisiyor, spotify dahil.
  • apple'dan kaynaklı olmayan bir durum. facebook'un ios sdk'sı patlıyor şuan. facebook ile giriş olayını kullanan veya başka bir amaçla sdk'yı (software development kit) uygulamalarına dahil eden uygulamalar patlıyor. apple'un tüm uygulamaları patlamıyor. apple'dan çok facebook'un yediği haltlar yüzünden patlıyor diyebiliriz.
  • bazı arkadaşlar kullandıkları ios sürümlerine bok atmış. cahillik seviyesi işte. geçiniz.
  • grubhub, sprint uygulamaları anlık dursa da şuan sorunsuz çalışıyor. spotify ana ekrana atıyor
  • umarım geliştiriciler buradan ders alarak bir daha facebook sdklarina bulaşmaz ama nerde o günler.
  • pinterest’in çalışmaması ve istediğim saç modelini berbere gösteremememe yol açan durum. sonuç olarak ilkel vücut diliyle anlattığım için saçım tavuk götü gibi oldu. oysa ki fotoğrafları akşamdan hazırlamıştım. sorumlular derhal yargı önünde hesap vermeli.
  • stabilite esprisi yapan cahilleri engelleme fırsatı yaratmış olaydır.

şimdi. ben de cahildim bu konuda. ama iki dakikada bana yetecek kadar bilgi edindim. konuya uzak birinin, konuya uzak birine anlatacağı basitlikte anlatıyorum. yanlışım varsa tecrübesi olan biri düzeltebilir.

sdk - software development tool demek. yani yazılım geliştirme aracı diyebiliriz. ne işe yarıyor? bunlar bir takım kodlar içeriyor ve yarattığınız uygulama/yazılımda bu kodlardan istifade etmek için sdk kullanıyorsunuz. sıfırdan kendiniz yazmak yerine. belki başka amaçları da vardır başka uygulamayla konuşmak (veri paylaşımı vs) gibi. facebook sdk’larında sorun var şu an. bu da şu demek. uygulamayı geliştirirken bu sdk’ları kullanan geliştiricilerin uygulamaları patladı. apple ile bir ilgisi yok yani. android için olan sdk’larda olsaydı sorun, onlar patlayacaktı. facebook yani olay.

düzeltilir elbet. büyük telaşa gerek olan bir durum görmedim ben.

edit: sorun giderilmiş görünüyor.