şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle http://www.darphane.gov.tr/…urkce_olimpiyatlari.pdf

  darphane tarafından basılan bu paraların ne gibi bir amaçla yapıldığını anlamış değilim. bir kere türkçe olimpiyatlarının neyi önemli ki bu kadar adına para basılacak nitelikte olsun? toplanıp birkaç çocuk türkçe şarkı söyleyebiliyor diye hatırasını cüzdanımda mı saklayacağım? ben de japonca şarkı söyleyebiliyorum, var mı japonlara faydası?

  amacın ne olduğu çok açık bir şekilde görülebiliyor aslında. bir cemaat liderinin adına para basılıyor bence. allahtan sadece türkçe olimpiyatları yazmakla yetinmişler. bir de resim falan olurdu üstünde ya neyse...

  dersimi çalıştım. karşı saldırıya geçecek olan sevgili sözlük yazarlarının "sadece bu olimpiyat için mi basılmış hatıra parası. git de gör!" demelerine fırsat bırakmadan açıklayayım istedim. çok değişik şeyler için para basılabiliyor. örneğin, yıldız teknik üniversitesi 100. yıl hatıra parası, dericilik hatıra parası, kuran'ın nüzulünün 1400. yılı hatıra parası, 2010 avrupa kültür başkenti hatıra parası vs. şeklinde devam ediyor. merak edenler şuradan inceleyebilir: http://www.darphane.gov.tr/…t_id=197&content_id=198

  bu arada biraz internette dolaşınca başka bir şeyler daha gördüm. önce şunu görmenizde fayda var: http://www.odatv.com/…ataturk-cikartildi-1506121200 buradaki habere göre pendik'teki bir esnafın hatıra parası diye iddia ettiği şey 1 lira şeklinde. fakat darphanenin bize sunduğu resimdeki para daha farklı. bu esnaf kardeşimiz parayı akşam kasasında gördüğünü iddia etse de bana pek mantıklı gelmedi. fethullah için para basmış olabilirler ama internet sitesine de yalancı resim koyacaklarını zannetmiyorum. ha bir gün böyle de bir para basacaklar zaten. atatürksüz bir para! bunlar ısınma turları da olabilir ya.

  ek: hatıra paralarının ne amaçla yapıldığını bilmeyecek kadar cahil değilim. bunu yazdığım yazıdan anlamayacak kadar cahil olanların da anlayabilmesi için ilk cümlemi heceleyerek tekrar yazayım da vatana millete hayrım dokunsun. "türkçe olimpiyatlarını için neden hatıra parası basılıyor? bundaki amaç nedir?"
 • ülkemizdeki bazı müslümancıkların tapındığı adamın organizasyonu için bastırılmış paracıktır.
  hadi laiklik falan size işlemez anlarım da, müslümanlıkla ne alıp veremediğiniz var bir türlü anlayamıyorum sevgili maşalar.
 • az önce bakkaldan aldığım sigara sonrası eve gittiğimde cebimden çıktı la bu para. bildiğin parayı bize kakaladılar. hayır anlamadığım madem hatıra parası ön tarafını niye bire bir aynı yapıyorsunuz kardeşim.
  şuan acayip şoktayım ve tüm sevgimi, saygımı beslediğim türkçe olimpiyatları organizasyonuna şuandan itibaren nefret ediyor durumdayım.
 • 1994 yılında dünya spor ve olimpik düşünce yılı hatıra parası olarak 10 bin lira basılmıştı. ona benzer bir paradır. çok panik yapmamak lazım. 1994 te elime ilk geçtiğinde panik olmuştum ama sıkıntı yok. şimdi de sahibinden.com a bir tane düşmüş.
  işte link
 • şimdi elime geçti bunlardan biri.

  atatürk'ü kaldırıp türkçe olimpiyatı basmış lan herifler. yuh amk.

  al bu da resmi
 • paralel devletin işi. vakti zamanında cemaati mutlu etmek için para bas, şimdi bas bas içimize sızmışlar de ve üstüne üstlük hala %47 oy al. ne güzel iş lan.
 • görünce gülümsediğim başlık. daha gün devletin darphanesinde, birlikte para basacak kadar sarmaş dolaşlardı. şimdi ise birbirlerinin boğazına dolaşık haldeler. kolay değil öyle beraber "para basmak", bu coğrafyada sancak alameti kabul edilir. birileri yoksa siz devlet mi oldunuz lan diye çıkagelir, nice baş gövdesinden oluverir. ne diyeyim kardeş; o son parayı basmayacaktınız.

  not: hatıra parası güzel bir şeydir. fakat hatıra parası, tedavüldeki paralarla karışıklık yaratacak şekilde basılmaz.
 • terör örgütü propagandası nedeniyle acilen toplatılması gereken para. bir de devletin darphanesinde basmışlar.