• geçtiğimiz aylarda marketten para üstü olarak elime geçmiş para.

türkiye cumhuriyeti'nin, zamanında ne gibi vasıfsız rezillerin, vatan hainlerinin elinde olduğu açısından değerli olmasa da önemli bu para. önemini de koruyor.

birkaç yıl sonra terörist ilan edecekleri biri için; atatürk'ün portresini kaldırıp, ülkenin darphanesine para bastırmışlar. o yüzden saklamayı düşünüyorum.

görsel
  • - bana vatan hainliğinin resmini çizebilir misin?
    - parasını bile basarım!
  • görünce gülümsediğim başlık. daha gün devletin darphanesinde, birlikte para basacak kadar sarmaş dolaşlardı. şimdi ise birbirlerinin boğazına dolaşık haldeler. kolay değil öyle beraber "para basmak", bu coğrafyada sancak alameti kabul edilir. birileri yoksa siz devlet mi oldunuz lan diye çıkagelir, nice baş gövdesinden oluverir. ne diyeyim kardeş; o son parayı basmayacaktınız.

not: hatıra parası güzel bir şeydir. fakat hatıra parası, tedavüldeki paralarla karışıklık yaratacak şekilde basılmaz.
  • bu parayı bastıranlar bugün milleti fetöcülükle suçluyor. bu millet ironiye aşina olmasın da kim olsun?
  • öncelikle http://www.darphane.gov.tr/…urkce_olimpiyatlari.pdf

darphane tarafından basılan bu paraların ne gibi bir amaçla yapıldığını anlamış değilim. bir kere türkçe olimpiyatlarının neyi önemli ki bu kadar adına para basılacak nitelikte olsun? toplanıp birkaç çocuk türkçe şarkı söyleyebiliyor diye hatırasını cüzdanımda mı saklayacağım? ben de japonca şarkı söyleyebiliyorum, var mı japonlara faydası?

amacın ne olduğu çok açık bir şekilde görülebiliyor aslında. bir cemaat liderinin adına para basılıyor bence. allahtan sadece türkçe olimpiyatları yazmakla yetinmişler. bir de resim falan olurdu üstünde ya neyse...

dersimi çalıştım. karşı saldırıya geçecek olan sevgili sözlük yazarlarının "sadece bu olimpiyat için mi basılmış hatıra parası. git de gör!" demelerine fırsat bırakmadan açıklayayım istedim. çok değişik şeyler için para basılabiliyor. örneğin, yıldız teknik üniversitesi 100. yıl hatıra parası, dericilik hatıra parası, kuran'ın nüzulünün 1400. yılı hatıra parası, 2010 avrupa kültür başkenti hatıra parası vs. şeklinde devam ediyor. merak edenler şuradan inceleyebilir: http://www.darphane.gov.tr/…t_id=197&content_id=198

bu arada biraz internette dolaşınca başka bir şeyler daha gördüm. önce şunu görmenizde fayda var: http://www.odatv.com/…ataturk-cikartildi-1506121200 buradaki habere göre pendik'teki bir esnafın hatıra parası diye iddia ettiği şey 1 lira şeklinde. fakat darphanenin bize sunduğu resimdeki para daha farklı. bu esnaf kardeşimiz parayı akşam kasasında gördüğünü iddia etse de bana pek mantıklı gelmedi. fethullah için para basmış olabilirler ama internet sitesine de yalancı resim koyacaklarını zannetmiyorum. ha bir gün böyle de bir para basacaklar zaten. atatürksüz bir para! bunlar ısınma turları da olabilir ya.

ek: hatıra paralarının ne amaçla yapıldığını bilmeyecek kadar cahil değilim. bunu yazdığım yazıdan anlamayacak kadar cahil olanların da anlayabilmesi için ilk cümlemi heceleyerek tekrar yazayım da vatana millete hayrım dokunsun. "türkçe olimpiyatlarını için neden hatıra parası basılıyor? bundaki amaç nedir?"
  • fetöcü bir iktidar tarafından sırf hatıra olsun diye basılmıştır.

(bkz: fetö'nün siyasi ayağı yok)
  • resmi olarak altında tüm imzası olanların bugün silahlı örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişiler kapsamında mahkemeye çıkarılması gereken sözde hatıra parası
  • durduk yere aklıma gelmiş paradır.

sahi devletin darphanesinde kimlerin onayıyla basıldı acaba?

basımında emeği geçenler umarım fetöcü terör örgütü soruşturması kapsamında soruşturulur.
  • üç yıl önce burger king'te para üstü olarak verilmişti bu para bana. ne bu demiştim kasiyere, işte yeni basıldı falan fişman. o da bilmiyordu. ben bunu kabul etmiyorum başka verin dedim, o da kasa kapalı cart curt bir şeyler dedi. ben de al o zaman paranı ranch sos ver demiştim. ranch soslar ile yemeğimi güzelce yedikten sonra o bir lira eksiklik yüzünden kendi sigaramı alamamış, mecburen başka sigara almıştım. öğrenciliğin de, bu paranın da, bu paranın basılmasına izin verenin de, o parayı verip değiştirmeyen kasiyerin de dini inanışlarına göre karşılığı verilsin. dinimiz amin.
  • hala tedavulde olup olmadiklarini bilmedigim paralardi. eskiler bir kez daha "cok muhabbet tez ayrilik getirir" sozunde hakli ciktilar.

sadece turkiye'dekilere mi ozel yoksa genel mi bilmiyorum ama islamcilarda gercekten hic ama hic utanma yok, bir zamanlar kicini yalamak icin organizasyonu adina hatira parasi cikartan adamlar simdilerde yillardir o grubun karsisinda olmus olan grubu fetocu olmakla sucluyor.

(bkz: islamcilara ulke yonettirmenin sonuclari)
hesabın var mı? giriş yap