şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • normal değildir. muhtemelen barış özcan gibi bir ailesi var ve çocuğa aşırı yükleme yapmışlar. bu yaşta bir çocuğun spinoza’yı anlaması mümkün değil. platon’un devlet kitabındaki soyut bağlantıları kuramaz. çocuğu telefondan, tabletten uzak tutalım diye bokunu çıkarmışlar. verirsin yaşına göre kitap onu okur. 150 günde 250 kitap nedir allah aşkına?

artık insanların kitaptaki kelimeleri içinden teleffuz ederek bitirmenin kitap okumak olmadığını anlamaları lazım. kısa zamanda çok kitap okumanın hiçbir faydası yoktur. aslında kitap okumanın da hiçbir faydası yoktur. kitap sizi düşünmeye sevk ediyorsa faydalıdır aksi halde izlenilen filmden farklı değildir, kısa zamanda uçar gider. birkaç kitabı sindirerek okuyun.

kitap okuyan ama kendi fikri olmayan yığınlar çoğalıyor. kitap kutsanıyor.

edit: schopenhauer
  • genç yaşta melamet hırkası giymiş
  • benim kardeşim(12) de yatağında osura osura minecraft oynuyor, videoyu gösterdim, tenezzül edip 10 saniye izledikten sonra durdu ve şu çıkarımı yaptı: bu çocuğun dersleri kesin 100dür

felsefe piri asıl burada eyy çocuk
  • el örgüsü yeleğini severim çocuk:)
  • yeleği kurtlar vadisi ömer baba etkisi yaratttı bende
  • büyümüş de küçülmüş gibi davranmak çocuklara yakışmıyor. her şey yaşında ve kararında güzel
  • aslında az bulunur değildir, asıl mesele öyle kalmamaları. bir ara bir sahhafta çalışıyordum, orada gözlemlediğim ilginç bir şey çocukların yetişkinlerden çok daha bilinçli okuyucu/tüketici olması, daha meraklı ve hoşsohbet olmasıydı. işte sonradan o çocuklara ne yapıyorsa aileler, eğitim sistemi vs. zombiye dönüşüyorlar. 9-10 yaşında uzay, galaksi muhabbeti yaptığım, iyi bilim kitabını kötüsünden ayırt edebilen çocukların o metamorfozu cidden insanı üzüyor.
  • cok yuklenilmemesi gereken cocuktur. sonra "ben amerikan baskan prezintinizim, valla 70 milyonu vuracam, ankara beni bulsun" diye cikmasin 15 sene sonra. tip, hal, tavir da benziyor hafiften. demedi demeyin.
  • evet arkadaşlar, ben 10 yaşındayken felsefe kelimesinin f harfinin ortasındaki tiresinin elektronlarının atomlarının kuarkını bile hiç duymamışken atakan adlı bir çocuk aristo'dan ve rousseau'dan bahsediyor. yürüyedursun...

çocuk adam

umarım oyun ve çocukluğunu yaşama ihtiyacını çoktan karşılamıştır.

edit: bu arada kimse uyarmadan söyleyeyim dedim. elektron da atomun alt parçacığı zaten şu yaşta bile yanlış yazmışım. çocuğun getir götürünü yapmaya gidiyorum ben.

edit 2 : 10 yaşında olmasam da benim de edebiyat, felsefe ve mitoloji gibi alanların kitaplarını yorumlayıp okuma rehberleri hazırladığım bir kanalım var. kitaplarla ve bilgiyle ilgilenenlerin desteğini beklerim... https://www.youtube.com/…l/ucldohvw_fsn58ee52v193ag
  • yelek burada fular etkisi yaratmış.

hesabın var mı? giriş yap