şükela:  tümü | bugün soru sor
 • babamdir. nedeniyse bu mars ortaya cikinca istiklal marsi'na, "alternatif mars" dedikleri icin.

  zamaninda birisi demis bunu, peder bey de bunu duyunca 10. yil marsi'ni her duydugunda sover adam istiklal marsi'yla bir tutuluyor diye. yerlesmis artik kafaya.

  istiklal marsi vs 10. yil marsi. adam hakli simdi.

  edit: istiklal marsi'yla ayni kefeye konulabilir yani bu mars? lan siz var ya cok zavallisiniz harbiden.
 • benim bu insan.
  ırkçı ve zırva bir marş olmasının yanında kemalistler tarafından beyaz türk olmayanlara karşı adeta bir hakaret ve tahrik aracı olarak kullanılması bizi bu marştan tiksindirmiştir.
  haziran başında bizim çocukların yıl sonu müsameresine gittik. geri zekalı kreş beş yaş çocuklarına bu marşı ezberletmiş. gösteriyi hazırlayan hocanın mimikleri ve vurgularıyla da birleşince ortaya tam bir facia çıkmış. hangi beyinsiz kafanın ürünüdür ufacık bebelerin beynini ırkçı zırvalarla doldurmak! müfredatına soktuklarım. bizim beynimizi siktiniz bari çocuklarımızı rahat bırakın.
 • anlam veremediğim insancık.

  zira herhangi bir sanat eseri nasıl asab bozar anlamam.

  10.yıl marşındaki milliyetçi satırlardan dolayı türk olmayanlar tarafından sahiplenilmemesi anlaşılır bir durum. ancak ırkçılık vs. algılama çok enterasan. herhangi bir milleti övmek ırkçılık değildir, herhangi bir milleti aşağılamak ırkçılıktır.

  çok sevmesem de, kemalist olmasam da sırf bedevileri uyuz etmek için coşkuyla söylediğim marştır.
 • mehmet akif ersoy gibi bir osmanlı islamcısının elinden çıkan milli marşımız istiklal marşı'nın yerine getirilmesi amaçlanan, beste ve güfte olarak tam bir fecaat eseri olan ırkçı bir marşı duyunca sinir olan insandır.

  bir kere istiklal marşı gibi yoğunluk ve derinlik bakımından eşi benzeri bulunamayacak bir şiirin yerine, üç beş dakikada yazılması mümkün bir kelimeler bütününün getirilmeye çalışılmasını ben sanat için bir fecaat olarak görürüm. ikincisi, toplumun entelektüel seviyesi en düşük grubunun genellikle 10. yıl marşını bayrak haline getirmesi de bilgiye olan saygımdan dolayı bende antipati uyandırır.
 • normal bir davranış sergileyen insandır.

  türkiye'deki elitist kesimin ulusal marşına evrildiğinden olabilir.
 • aralarında asabının, bu marş'ın ırkçı olduğunu düşündüğü için bozulduğunu iddia eden insanlarıda barındırır.

  marş: bir topluluğu simgelemek için düzenlenmiş müzik parçasıdır.

  bu tanıma göre bütün marşlar ırkçıdır. insanlar marşlarla kendi topluluklarını överler. marş ile diğer müzik eserlerini birbirinden ayıran en keskin çizgi bu sanırım.

  marş çok ırkçı ne demek hala anlamadım... ingiltere'nin ulusal ve diğer marşlarında da türkleri övüyorlar zaten ama biz onuncu yıl marşına onları almayarak kabalık ettik.

  zöge: (bkz: izmir marşı'nı duyunca asabı bozulan elazğlı)

  daha akademik bir çalışmayla döneceğim. akademik çalışmaların açıklamaların en sevdiğim yanı " kelimeleri anlamayınca daha inandırıcı olması. (bkz: anlamadık bari inanalım) "

  ama siz böyle kıldan tüyden nem kaparsanız olmaz ki!
 • sözlükteki ulusalcilarla gomunisleri karsi karsiya getirmistir.
 • turk kelimesine bile alerjisi olan beyinsizdir. cunku biz irkciyiz oglum turkler disinda tum dunya birlesmis ve bizi o elit kuluplerine almiyorlar, sevgi, baris, kardeslik dolu dunyalarinda yasiyorlar.

  te allahim ya, ne kadar cok gerzek var su sozlukte.