şükela:  tümü | bugün
 • toplumdaki inanç dönüşümünü gözlemlemek adına faydalı olacağını düşündüğüm karşılaştırmadır.
  10 sene önce : tatlı su müslümanı
  şimdi : ateist agnostik
  degişimin sebebi :

  0) kuranda kul hakki olmadığını, hatta allahin nisa/48 suresinde aksini emrettigini ogrenmek. (allah seni seviyorsa kul hakkını bile affedermis)

  " kesinlikle allah, kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar. " nisa/48

  zaten bizim cenazelerdeki "hakkini helal ediyor musun" sorusu diger ulkelerdeki müslüman cenazelerinde yok. adeta birileri bizdeki laikleri islama ısındırmak icin bu "kul hakki" kavramini uydurmus.

  (su ayete ragmen, kul hakkini kabul eden onlarca musluman bana mesaj atti. o kadar cahil ve akildan yoksunsunuz ki, allahin emrini reddedip, islami savundugunuzu zannediyorsunuz. ıste dinler boyle bir sey, en basit mantiktan bile yoksun birakabilir sizi. alin birkac din adamindan ve profundan duyun o zaman

  https://youtu.be/ybf4mlyyhly
  https://youtu.be/fnfvj13jdgg
  https://youtu.be/x7q97r60bic

  kul hakki sadece turkiye’de vardir ve laikler icin uydurulmustur.

  lan dusundukce kafayi yiyecegim. anne babalarindan dinledikleri masallari islam zannediyorlar, islami bilmiyorlar, ayeti reddediyolar ve kurani/ islami arastirip, dinsiz olan beni “ayeti gosterip, kul hakki yok” dedigim icin , islami yanlis bilmekle sucluyorlar. saka gibi. adam ayeti reddediyor ve islami savundugunu zannediyor.
  )

  1) en temeli, kuran meallerinin her donem değiştirildiğini farketmek. insanlari daha kolay ikna etmek icin ceviriler degistirilip, bilimsel mucizeyi haber vermis gibi carpitiyorlar.
  mesela, bizde bile imamlar dünyanın düz olduğunu savunurdu :
  https://www.twitter.com/…/status/903721694262693888 (devami icin entrynin sonuna bakiniz)

  kurandaki ayetler sebebiyle dunyanin duz olduguna hala inananlar var ve hatta bunun hakkinda doktora yazan var :

  https://gulfnews.com/…s-the-earth-is-flat-1.2009202

  ama simdi sorsan, kuranda big bangler, embriyolar vs. anlatilmis. 100 yil onceki meallerinde boyle seyler yok.

  2) herkes dine kişisel deneyimleri açısından yaklasiyor. hayatında sıradışı bir olay gelistiginde, bunu hemen cok ozel/mucize olarak degerlendirip, toplumdaki en yaygin din ne ise ona inaniyor. bu sebeple, muslumanim diye gurur duyanlar, hristiyan toplumda yasasaydi, hristiyan olacaklardi.

  hristiyanlar mesela bizdeki gönül gözü, olayini spiritual witness (ruhumla sahit oldum, aklimla degil) diye yorumluyorlar. tuyleri diken diken oluyormus, gozleri doluyormus filan. ayni bahaneler. buyrun, adamlar aglayarak nasil tanriyi bulduklarini anlatiyor. bir kismi da islamdan sonra ortaya cikmis dineri boyle bulmus. simdi senin gonul gozun bunlarinkinden nasil daha guvenilir bir rehber olabiliyor?

  https://youtu.be/ujmsu8qj6go

  3) islami ve diger dinleri arastirinca, hepsinin insanlari hikayelerle korkutarak kendine çekmeye çalışıp, hepsinin de bilimi karşısına aldığını görmek. sizi endiselendirerek urun satmaya calisan pazarlamacilardan bir farklari yok. ikisi de sunduklari fikir/ürüne sahip olman icin urunun ozelliklerini tanitiyor, seni ikna etmek icin turlu turlu aciklamalar yapiyorlar.

  4) islamin altin cagindaki dusunurlerin musluman oldugu iddiasi koca bir yalan.ibni sina dahil, onlarin cogunlugu şüpheci, dinsiz , islamin 5 temel sartindan kimilerini inkar ediyorlar

  https://youtu.be/ayg8_n3vqha

  5) 40 yil islami calismis insanlar bile ayetler, mucizeler, hadisler gibi dinin temelleri hakkinda hemfikir olamiyorlar, birbirlerine kafir deyip duruyorlar, ben mi o dinin dogrusunu bulabilecegim? demek ki, dinde anlam acisindan sorunlar var. 3200 yil once yazilmis kades anlasmasinda bir tane bile anlam degisikligi yok iken, din kitaplarini okuyan herkes istedigi anlami cekip cikartiyor. (sadece islamda degil, her dinde bu boyle. dini topluma dayatanlar, istedikleri gibi anlami cikartiyor. bizde de faiz olayi buna guncel ornektir). allah aciz mi kades analsmasini yazanlar kadar acik ve net olamiyor da, isteyen herkes farkli anlami cikartiyor?

  kira sozlesmeni 10 sene sonra ev sahibin “ burada %10 zamn yazmisiz, ama aslinda %50 demek istemisiz. sen itiraz etme, sadece uygula” dese, o sozlesmeye inanir misin? ınanmazsin, bu yuzden boyle onemli metinlerde anlam kaymasi yapamazsin . kira sozlesmesi kadar kesin yazamiyor mu allah? hayatin kira sozlesmesi kadar onemli degil mi ki, tutarsiz ve celiskili bir metne kira sozlesmesi kadar onem vermiyorsun?

  edit: mealler nasil degistiriliyor diye surekli mesaj atiliyor.

  buyrun elmalili hamdi'deki sozde big bang suresi,

  zariyat:47

  "47 - biz göğü kudretimizle bina ettik. hiç şüphesiz biz, çok genişlik ve kudret sahibiyiz."

  yani, allah cok genis, guclu ve kuvvetli olduğunu soyluyor.

  simdiki meallerde ise bu ayet, big bang yayginlastiktan sonra, degistirilmis :

  "göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz biz genişletmekteyiz."

  yani, guya gok, yani uzay genisliyormus. bu da big bang i ispat ediyormus, bu da islamin mucizesiymis filan.

  diğer bir örnek, kuranin ilk ayetinin "oku, araştır, ogren" oldugu yalani. orada ezberden oku, dua oku anlaminda kullaniliyor (ingilizcesi recite, ayet de bu sekilde cevriliyor https://quran.com/96 ) ama bizimkiler o ayeti oku arastir diye degistirip, "bak ne kadar da okumayi, arastirmayi, bilimi onemsiyor" diye ovuyorlar. oysaki kuranda, "şüphe etme teslim ol" der.

  gordugunuz gibi anlam tamamen degistirilmis. bunun gibi nice ayet var ve bu mealler, her ulkenin kendi islam anlayisina uygun olmasi icin carpitiliyor.
 • 2010: sünni müslüman
  2020: sünni müslüman.

  değişen çok sey var ama...
 • dinimi bile bilmezdim
  şimdi:tanrı var mı acaba ?
 • 10 sene önce : alevi
  şimdi hala alevi
 • 10 sene önce aleviydim şimdi ise ibrahimi dinler(yahudilik,hristiyanlık,islam) dışında ismini paylaşmak istemediğim bir inancım var.
  edit: neredeyse soran herkese cevap verdiğim için artık saklamanın bir manası kalmadı;kendime tanrı olarak inanıyorum ben.
 • 10 sene: ateist
  şimdi: lan acaba bizi uzaylılar mı zikti...
 • 10 sene önce: koyu alevi
  şimdi : açık alevi.

  hiçbir şeye inanmasam da aleviliğimle gurur duyuyorum. çünkü alevilik sadece bir inanç yada mezhep değil. bir ahlak, bir insanlık, bir yaşayış biçimidir.
 • 2010 da ona inanıyordum.
  2020 de kendim dahil kimseye, hiçbir şeye inanmıyorum.
 • kıyaslama ve dönüşüm içeren başlığın arkasına sığındığınız ateizm güzellemelerinizi gidin başka yerde yapın. ekşidekilerin çoğu seküler diye milletin imanına ve inancına karışmayın. sokarım versuslarınıza.
 • ateist / ateist