şükela:  tümü | bugün
  • gerizekali sahsimin basardigi uber olay.
    hayir pazarciligi kucumsemiyorum. ama hakkaten inekleyerek iki universitede orgun egitimden sonra simdi tuhaf da olmuyor mu? tamam hadi 1. universite bolumumu bitiremedim, 2.si bitmek uzere. ama bakiyorum, formasyon-kpss atansan bi ayri atanmasan bi ayri dert yigini, neyse ya.
    pilimi bitirdi su hayat.
  • iyi para kazandirir. fazla komisyon vermiyorsa pazarcilik karli meslek.
  • ilginç olmayan, gayet sıradan bir mevzudur. kişinin ne olacağını okuduğu okul belirlemez, aslen kişiliğinden sebep başarılı olduğu işe, aldığı ünvana, belki yardımcı olur ama asla tek başına veri değildir.

ayrıca es kaza bir şirkete girip, bir unvan almak, sonra yıllarca zerre gelişmeden aynı işi öğretildiği gibi yapmak yerine pazarcılık güzel meslektir, girişimciliktir.
  • söylemesi kolay biliyorum ama çok fazla kafaya takılmaması gereken olay. zira bildiğiniz üzere geçmişteki hataları düzeltme imkanımız yok. hem pazarcı olmakta da bir sorun yok, insanların kurduğu kalıplara sıkışmak yanlış. muhtemelen hayaller gerçekleşmeyince boynu bükük kalınıyor ama kendine acımak yerine bir çözüm bulmak gerekiyor. kendimden biliyorum ki, olduğun yerde kaldığında işler daha da boka sarıyor.

eğer insan yaşamından memnun değilse, değiştirmek adına harekete geçmeli. biliyorum, bunu söylemesi de kolay. ama elden bu kadarı geliyor.
  • kimse pazarcılara akıl öğretme hevesinde değil. kazancına da karışmıyorlar. bu kadar kemgözün, internette fink attığı zamanda, pazarcılık en iyi meslektir.
  • ilk gunun sonunda soyle bir sey diyebilirim, sadece 10tl'ye bir bileklik sattim yani gunun sonunda kazanc 10tl sadece. yani aslinda yine istedigini yapmis olmuyorsun. pazarci kankalarimla (kanka oldum cok tatli insanlar) konustuguma gore maksimum 10tl'lik satiliyormus taki zaten. yani pazarda hapishane isi bit kristal kolye, akik tasin kristalle cercevelendigi uca sahip fular gibi seyler satilmazmis. hobaa. ben napiyorum peki simdi? pazar gunune hazirlik basit yapimli papatya kolyeler yapiyorum, 8-10tl'den satarim artik. yoksa hapishane isi kolyelerimi yine satmam 20tl altina ya.

ama bisi diyim mi, takı yapmak terapi gibi. tavsiye ederim. pazarcilik da guzel bu arada, zamanin nasil gectigini bilmiyosun bi de hava soguk olmasa eglencesine gidilirmis.
  • (bkz: pazarcılık deyip geçme) işporta diyorsan eh olabilir.

bir pazar tahtası yerine göre 20-30-50 milyarlara gidiyor bildiğim kadarıyla. bu yerlerden birini kiralamaya kalkmak 80-250 tl/gün gibi bir fiyata mümkün olabiliyor. o fiyata da oraya sergi açabilmen için tahta sahibinin elini öpmen gerekiyor. sonra tahta'nın işgaliyesi gelecek. 5-10 kağıt da ona ödeyeceksin. hava soğuk. çaya da günlük 8-10 ödeyeceksin. araban da yoktur senin malın bir bavuldan ibaret değilse bir korsanla anlaşacaksın getir - götür 20-30 da ona ödeyeceksin.

bak üniversite okuman işe yarıyor. toplucan, giriş maliyeti ortaya çıkacak. sonra satılan malın maliyeti. sonra ciro. arada fark artıysa kâr, eksiyse zarar...

bilgiler doğru ama yorum şaka.

eğitimli bir adam pazarda da fark yaratır. buna inanırım. ama eğitimli bir pazarcı olacam diye kimse ekstra 4+4 (lise üniversite) dirseği çürütmez.

bu ülkenin gerçeği artık budur. anne ve babalara tavsiyem. özel okullara çocuklarınız için 10 binlerce yıllık maliyetle ücret ödemeyin. hele gücünüz yoksa o eğitimi aldırmayın. antin kuntin bölümlerde ömürlerini çürüttürmeyin. alın çocuğunuzu karşınıza kız-erkek. ülkeyi anlatın. bu ülkede bilime yer yok, endüstri yeknesak, torpil zayıf, tarım hayvancılık dışarıya muhtaç... o çocuklara ülkeyi anlatın. sekiz yıl daha -0 dan mı devam etmek istiyorsun. yoksa biz senin eğitim maliyetini senin tutunmayı tercih edeceğin bir dalda sana destek olarak mı sunalım? her senenin maliyetini verin yavruya. tüketim toplumu bir ülke olup çıkmışız. herkes geleceğinden yiyor. butik mi olurlar. berber mi olurlar. marangoz mu olurlar. her sene eğitim maliyeti kadar desteğiniz olsun arkalarında bak % 90'ı nasıl da başarılı ve size minnettar oluyor. ama okutursanız %10'u bile başarılı olamaz. benden söylemesi...

o "ailem okumama engel oldu" şikayetleri 30 yıl önceyi kapsayan şikayetlerdir. güncel, yarınlara o şikayeti taşıma kudretinde değildir.

30 yıl sonraki şikayetler. "ailem okumam konusunda çok ısrar etti" şeklinde olacaktır.

nokta.

dip not: sıfırın eksisi de mi var diyenlere, kyk borcunu kastettim demek isterim.
  • yanlis yoldur. satis ciddi bir ikna sanatidir. kafasi karisik, yaptigi isi oturtamamis, kendine guveni olmayan insan pazarda urun satamaz. bir 10 yilda tezgah tezgah pazarlarda savrulmasin.