şükela:  tümü | bugün
 • yök başkanı yekta saraç tarafından 2016-2017 yükseköğretim akademik yılı açılış töreninde açıklanan proje.

  törende yekta saraç, projeden şu şekilde bahsetti.

  --- spoiler ---

  yükseköğretim tarihimizde bir ilk olacak olan 100/2000 projesini hayata geçiriyoruz. ülkemizin doktoralı insan ihtiyacını karşılamak üzere 100 önemli ve disiplinler arası alanda 2000 kişiye tatminkâr bir burs verilecektir. bu alanlar da rasyonel bir tarzda belirlendi, ülkemizin gelecek 10 yılını şekillendirecek bir şekilde tasarlandı. 100/2000 doktora projesi bilim hayatımızın önümüzdeki yıllarda teminatı olacaktır.
  --- spoiler ---

  konuşma metni
 • etrafimda zehir gibi akilli ve doktorasini gecer not aldigi halde alamamis bir kac insan var. bugunden once fethullahci olmadiklari icin doktoralarini alamamislardi. bugunden sonra da herhangi bir tarikata uye olmadiklari icin yine alamayacaklar. biz sizin burslarinizi da biliminizi de cok iyi biliyoruz. o yuzden (bkz: bi siktir git)
 • türkiye'nin ihtiyacı olan ve çözüm bekleyen 100 alanda 2000 nitelikli doktoralı yetiştirmeyi amaçlıyorlar.

  bu 2000 kişi, başka bir yerde çalışmayacak ve sadece yerleşmiş olduğu alanda çalışmalarını sürdürüp, tezini yazacak.
  yakın bir vakitte bu 2000 kişi için, enstitülerde farklı kapılar açılacak sanırım.

  fakat gel gör ki, hem başka bir yerde çalışmana müsaade etmiyorlar hem de yök başkanının tatminkar bir tutar vererek öncelikli alan doktoralılarımızı destekleyeceğiz dediği tutar 1800 lira. bir de normal doktora bursu var işte o da 1300 lira.
  yani bu yök'ün öncelikli alanında olan bir doktorantın aldığı tutar 3100- 3200 lira.
  gerçi geçenlerde cumhurbaşkanımız, bu tutarın artacağından bahsediyordu sanırım.

  her neyse yani sonuç olarak, sen hem insanları belli bir alana bağla, hem başka yerde çalışmalarına müsaade etme, hem de ellerine ver 3100 lirayı oturt aşağı.

  şimdi birileri çıkıp net öğretmen maaşı 2700 lira diyecek biliyorum ama bu iş öğretmenlik işi değil.
  kitaba gidiyor insanın tüm parası.
  alan araştırmasına çıkıyorsun falan filan bunların hepsi masraf.

  ben yoksulluk öncelikli alanına girdim mesela. yüksek lisansta da göç çalışmıştım zaten. göç ve yoksulluk ilişkili konular zaten, bu sebeple benim ilgi alanıma giren bir konu bu.
  ülkem için seve seve çalışırım, umarım güzel sonuçlar ortaya çıkar.
  ama yani bu konuda ülkeye katkı sunmak için çalışacak kişi sayımız bir elin parmak sayısını geçmemesine rağmen bizim bu emeğimizin ederi 3100 lira olmamalıydı.

  üniversitedeki memurlar boş boş oturup dizi izleyerek maaş alıyorlar yahu. yazık, israf.
  onlara o maaşları vereceklerine bizim tutarlar biraz arttırılabilir.
  emeğimizin karşılığı cidden bu değil.
  normal bir doktora öğrencisi değiliz, sayımız bile az yani. bize zam yapılabilir diye düşünüyorum.

  edit: imla.
 • 2017/2018 eğitim öğretim döneminde, hacettepe'de kazandığım ancak 18 kasım olmasına rağmen halen alamadığım burs. yani 3 aydır para yok ortalarda. dördüncü aya da girmek üzereyiz. hacettepe yök'e, yök hacettepe'ye topu atıp duruyor.

  sigortalı işe girme yasağı da konulduğu için, bu süreçte düzgün bir işe de giremiyorsun. dahası bu burs için var olan işini bırakan insanlar var. ve para halen yatmadı. eğitim dönemi başlayalı dört ay olmak üzere. doktorada her ders, hatta her hafta başına bir sürü kitap alman gerekiyor. kira, fatura, günlük ihtiyaçların var. kaldı ki verdikleri para da ödül bir miktar değil. tek başına o parayla dahi geçinmek ve akademide kalabilmek çok güç. + kredi almak da istemiyorum tekrar, lisans ve yüksek lisans borçlarım almış başını gidiyor zaten...

  düzeltme: sorunun tamamen hacettepe'den kaynaklı olduğunu öğrendim. hacettepe beni gene şaşırtmadı. 21 kasımdayız ve halen para yok ortalarda.

  ekleme: para halen düzensiz olarak yatıyor. haliyle hem bütün ödemeler gecikiyor hem de gelen parayı sağlıklı kullanmak mümkün olmuyor bir türlü. yapacağınız işin...
 • amacı güzel ama uygulaması kötü olan programdır. son güncelleme ile artık -devlet memurluğu dışında- bir işte sigortalı çalışarak programa dahil olabiliyorsunuz. aldığınız burs miktarı ise tam bursun 1/3 'ünü geçmeyecek şekilde düzenleniyor. şu an tam burs 2000 lira iken, çalışarak alınan burs 500 lira. programla ilgili bilgi almak için mesaj atabilirsiniz. ya da direkt yök 100/2000 programıyla ilgili bilgi veren 0850 470 0 965 nolu telefonu arayabilirsiniz. ben ne zaman arasam, sorduğum sorulara net bir şekilde cevap veriyorlar. duyuruları da buradan takip edebilirsiniz.
 • şu burs dahilinde, öğrenciler kendi start-up şirketlerini kurabilmeli en azından teknopark içerisinde. tam bir girişim tıkayıcı özelliği var.

  vatandaş proje geliştirecek mühendislik alanında, firmayı başkasına kurduruyoru anca danışman bursu alabiliyor.
 • programın ana hedefi akademisyen yetiştirmektir ve işin iyi tarafı doktor ünvanı alacak öğrencilerin kadroları şimdiden hazır diye düşünüyorum.

  gelelim burs olayına, 2018 için burs miktarı 2.000 tl fakat yönetmelik "burs miktarı %50 arttırılabir" diyor. yök isterse 3.000 tl'ye çıkarabilir.

  ev geçindirmeyen ve şartları sağlayanlar için güzel bir proje başvuru için son iki gün.