şükela:  tümü | bugün
 • yök başkanı yekta saraç tarafından 2016-2017 yükseköğretim akademik yılı açılış töreninde açıklanan proje.

  törende yekta saraç, projeden şu şekilde bahsetti.

  --- spoiler ---

  yükseköğretim tarihimizde bir ilk olacak olan 100/2000 projesini hayata geçiriyoruz. ülkemizin doktoralı insan ihtiyacını karşılamak üzere 100 önemli ve disiplinler arası alanda 2000 kişiye tatminkâr bir burs verilecektir. bu alanlar da rasyonel bir tarzda belirlendi, ülkemizin gelecek 10 yılını şekillendirecek bir şekilde tasarlandı. 100/2000 doktora projesi bilim hayatımızın önümüzdeki yıllarda teminatı olacaktır.
  --- spoiler ---

  konuşma metni
 • etrafimda zehir gibi akilli ve doktorasini gecer not aldigi halde alamamis bir kac insan var. bugunden once fethullahci olmadiklari icin doktoralarini alamamislardi. bugunden sonra da herhangi bir tarikata uye olmadiklari icin yine alamayacaklar. biz sizin burslarinizi da biliminizi de cok iyi biliyoruz. o yuzden (bkz: bi siktir git)
 • türkiye'nin ihtiyacı olan ve çözüm bekleyen 100 alanda 2000 nitelikli doktoralı yetiştirmeyi amaçlıyorlar.

  bu 2000 kişi, başka bir yerde çalışmayacak ve sadece yerleşmiş olduğu alanda çalışmalarını sürdürüp, tezini yazacak.
  yakın bir vakitte bu 2000 kişi için, enstitülerde farklı kapılar açılacak sanırım.

  fakat gel gör ki, hem başka bir yerde çalışmana müsaade etmiyorlar hem de yök başkanının tatminkar bir tutar vererek öncelikli alan doktoralılarımızı destekleyeceğiz dediği tutar 1800 lira. bir de normal doktora bursu var işte o da 1300 lira.
  yani bu yök'ün öncelikli alanında olan bir doktorantın aldığı tutar 3100- 3200 lira.
  gerçi geçenlerde cumhurbaşkanımız, bu tutarın artacağından bahsediyordu sanırım.

  her neyse yani sonuç olarak, sen hem insanları belli bir alana bağla, hem başka yerde çalışmalarına müsaade etme, hem de ellerine ver 3100 lirayı oturt aşağı.

  şimdi birileri çıkıp net öğretmen maaşı 2700 lira diyecek biliyorum ama bu iş öğretmenlik işi değil.
  kitaba gidiyor insanın tüm parası.
  alan araştırmasına çıkıyorsun falan filan bunların hepsi masraf.

  ben yoksulluk öncelikli alanına girdim mesela. yüksek lisansta da göç çalışmıştım zaten. göç ve yoksulluk ilişkili konular zaten, bu sebeple benim ilgi alanıma giren bir konu bu.
  ülkem için seve seve çalışırım, umarım güzel sonuçlar ortaya çıkar.
  ama yani bu konuda ülkeye katkı sunmak için çalışacak kişi sayımız bir elin parmak sayısını geçmemesine rağmen bizim bu emeğimizin ederi 3100 lira olmamalıydı.

  üniversitedeki memurlar boş boş oturup dizi izleyerek maaş alıyorlar yahu. yazık, israf.
  onlara o maaşları vereceklerine bizim tutarlar biraz arttırılabilir.
  emeğimizin karşılığı cidden bu değil.
  normal bir doktora öğrencisi değiliz, sayımız bile az yani. bize zam yapılabilir diye düşünüyorum.

  edit: imla.
 • 2017/2018 eğitim öğretim döneminde, hacettepe'de kazandığım ancak 18 kasım olmasına rağmen halen alamadığım burs. yani 3 aydır para yok ortalarda. dördüncü aya da girmek üzereyiz. hacettepe yök'e, yök hacettepe'ye topu atıp duruyor.

  sigortalı işe girme yasağı da konulduğu için, bu süreçte düzgün bir işe de giremiyorsun. dahası bu burs için var olan işini bırakan insanlar var. ve para halen yatmadı. eğitim dönemi başlayalı dört ay olmak üzere. doktorada her ders, hatta her hafta başına bir sürü kitap alman gerekiyor. kira, fatura, günlük ihtiyaçların var. kaldı ki verdikleri para da ödül bir miktar değil. tek başına o parayla dahi geçinmek ve akademide kalabilmek çok güç. + kredi almak da istemiyorum tekrar, lisans ve yüksek lisans borçlarım almış başını gidiyor zaten...

  düzeltme: sorunun tamamen hacettepe'den kaynaklı olduğunu öğrendim. hacettepe beni gene şaşırtmadı. 21 kasımdayız ve halen para yok ortalarda.

  ekleme: para halen düzensiz olarak yatıyor. haliyle hem bütün ödemeler gecikiyor hem de gelen parayı sağlıklı kullanmak mümkün olmuyor bir türlü. yapacağınız işin...
 • programın ana hedefi akademisyen yetiştirmektir ve işin iyi tarafı doktor ünvanı alacak öğrencilerin kadroları şimdiden hazır diye düşünüyorum.

  gelelim burs olayına, 2018 için burs miktarı 2.000 tl fakat yönetmelik "burs miktarı %50 arttırılabir" diyor. yök isterse 3.000 tl'ye çıkarabilir.

  ev geçindirmeyen ve şartları sağlayanlar için güzel bir proje başvuru için son iki gün.
 • 2000 tl’ye araştırma görevlisi işi yaptırma projesidir.

  asgari ücret olmuş 2020 tl, ülkenin sorunlarının çözümü için seçilmiş doktoralılara reva görülen para 2000 tl. oturun yaşadığınız şehirde normal doktora yapın, alın kredinizi, sakın bulaşmayın.

  işe gelince “senin asistanlardan farkın yok.” derler, saygıya gelince “alt tarafı bursiyer.” derler. araştırma görevlisi 5500 liraya çalışırken siz 1/3’üne o işi yaparsınız. idari işleri yapmaktan kendinize akademik anlamda gram katkı sağlayamazsınız. bir makale için bile uykunuzdan fedakarlık etmeniz gerekir.

  girmeyin, girdirtmeyin. evinizde en azından anneniz sıcak yemeğinizi koyar önünüze.

  edit: ekleme

  edit: 2250 tl olmuş. enflasyon %20, zam %12.5. bir de müjde diye duyurmuşlar. salak sanıyorlar sanırım bizi. başvurmayın gençler. kendilerinin olsun.
 • bu dönem kazandığım ve bursun yatmasını heyecanla beklediğim program. sorusu olan varsa cevaplayabilirim lakin benim de bir sorum olacak; bu projede asgari ücretin altında bir işte çalışırsak bursumuz kesiliyor mu?
 • sonucun 0.05 olduğu projedir.
 • araştırma görevlisi alımlarının artık iyice azaldığı sevgili ülkemizin üniversitelerinde yeni ucuz iş gücü kaynağı olup, bence etik değildir. zira bu proje kapsamında 2000 küsür lira burs alan öğrenciler dekanın kararı ile aldıkları “eğitim” kapsamında 5000 küsür lira maaş alan araştırma görevlileri ile aynı işlere koşturmaktadır.

  en az lisans mezunu öncelikli alan olarak geçen alanlarda doktora yapan insanı bir sürü angarya işle uğraştırıp, 30 yaşına yaklaşmış insanın cebine asgari ücret düzeyinde harçlık koyup, ar-ge yapmasını, “yerli ve milli” ürün üretmesini beklemek de ne bileyim, ya çok safça ya da çok kurnazca geliyor bana.
 • yök tarafından belli bir alanda çalışması için desteklenen doktora öğrencilerinin, el sikiyle gerdeğe girmeye pek meraklı hocalar tarafından yapmaları gereken şey dışında her işe koşulmalarını sağlayan projedir. aldığınız burs bir sike derman olmayacak, aldığınız burs parasının dışında normalde cebinizde kalacak olan parayı da harcamanızı gerektirecek taleplerle karşılaşmanıza sebep olacaktır. böyle bir zorunluluğunuz olmamasına rağmen, hastalık v.b. sebeplerle okula gidememeniz terbiyesizlik, disiplinsizlik hatta kan emicilik olarak değerlendirilecek, bursunuzun kesilmesiyle tehdit edileceksiniz. bir araştırma görevlisinden talep etmeye hakları olmadığını bildikleri her türlü işi sizden talep edecekler. birine yaptırmak için dünya kadar para vermeleri gereken şeyleri sırf burs alıyorsunuz diye sizden bedava yapmanızı isteyecekler. her türlü mobbinge uğrayacaksınız. yök'e şikayet ettiğinizde size tek diyecekleri "eğer konunuzla ilgiliyse bir şey yapamayız" olur. sizi bambaşka şeyler için kullandıklarını, tarzlarını, tavırlarını asla ispatlayamazsınız. gururunuzla, onurunuzla ve sinirlerinizle oynarlar. gurur yapmayın gidin başka bir iş bulun doktoranıza öyle devam edin. girmeyin bu projeye... çünkü sizin vizyonunuz ne kadar geniş olursa olsun sizin onları geçmemeniz için sürekli kafanıza vurup sindirecekler, yapmak istediğiniz hiç bir şey için size fırsat vermeyecekler. allah hepsinin belasını versin...