şükela:  tümü | bugün
  • yök başkanı yekta saraç tarafından 2016-2017 yükseköğretim akademik yılı açılış töreninde açıklanan proje.

törende yekta saraç, projeden şu şekilde bahsetti.

--- spoiler ---

yükseköğretim tarihimizde bir ilk olacak olan 100/2000 projesini hayata geçiriyoruz. ülkemizin doktoralı insan ihtiyacını karşılamak üzere 100 önemli ve disiplinler arası alanda 2000 kişiye tatminkâr bir burs verilecektir. bu alanlar da rasyonel bir tarzda belirlendi, ülkemizin gelecek 10 yılını şekillendirecek bir şekilde tasarlandı. 100/2000 doktora projesi bilim hayatımızın önümüzdeki yıllarda teminatı olacaktır.
    --- spoiler ---

konuşma metni
  • türkiye'nin ihtiyacı olan ve çözüm bekleyen 100 alanda 2000 nitelikli doktoralı yetiştirmeyi amaçlıyorlar.

bu 2000 kişi, başka bir yerde çalışmayacak ve sadece yerleşmiş olduğu alanda çalışmalarını sürdürüp, tezini yazacak.
    yakın bir vakitte bu 2000 kişi için, enstitülerde farklı kapılar açılacak sanırım.

fakat gel gör ki, hem başka bir yerde çalışmana müsaade etmiyorlar hem de yök başkanının tatminkar bir tutar vererek öncelikli alan doktoralılarımızı destekleyeceğiz dediği tutar 1800 lira. bir de normal doktora bursu var işte o da 1300 lira.
    yani bu yök'ün öncelikli alanında olan bir doktorantın aldığı tutar 3100- 3200 lira.
    gerçi geçenlerde cumhurbaşkanımız, bu tutarın artacağından bahsediyordu sanırım.

her neyse yani sonuç olarak, sen hem insanları belli bir alana bağla, hem başka yerde çalışmalarına müsaade etme, hem de ellerine ver 3100 lirayı oturt aşağı.

şimdi birileri çıkıp net öğretmen maaşı 2700 lira diyecek biliyorum ama bu iş öğretmenlik işi değil.
    kitaba gidiyor insanın tüm parası.
    alan araştırmasına çıkıyorsun falan filan bunların hepsi masraf.

ben yoksulluk öncelikli alanına girdim mesela. yüksek lisansta da göç çalışmıştım zaten. göç ve yoksulluk ilişkili konular zaten, bu sebeple benim ilgi alanıma giren bir konu bu.
    ülkem için seve seve çalışırım, umarım güzel sonuçlar ortaya çıkar.
    ama yani bu konuda ülkeye katkı sunmak için çalışacak kişi sayımız bir elin parmak sayısını geçmemesine rağmen bizim bu emeğimizin ederi 3100 lira olmamalıydı.

üniversitedeki memurlar boş boş oturup dizi izleyerek maaş alıyorlar yahu. yazık, israf.
    onlara o maaşları vereceklerine bizim tutarlar biraz arttırılabilir.
    emeğimizin karşılığı cidden bu değil.
    normal bir doktora öğrencisi değiliz, sayımız bile az yani. bize zam yapılabilir diye düşünüyorum.

edit: imla.