şükela:  tümü | bugün
  • milyon dolarlara yapıldığına ve hala o düzeyde paralar harcamaya devam edildiğine dair iddiaya gireceğim e-devlettir.

hürriyet gazetesinin sitesine günde bir milyon kişi girmesine rağmen tıkır tıkır işliyor oluşuna bakarsak uyap ve e-devleti kuran yazılımcılar devleti epey kazıklamış olmalı.

uyap gün içinde zaten 5-10 sefer bi çökme yaşıyor. soyağacı sebebi ile 110 bin kişinin girdiği e devletin ise diğer bütün işlerin aksaması dolayısı ile hizmeti askıya alması millet olarak ne çok kazıklandığımızın göstergesidir.

vergilerimiz çöp oluyor resmen.
  • dünya devi olup milyar dolarlar kaldıran siteler haricinde kalmış neredeyse her site ?

neden bu kadar büyüdü anlamadım.
  • e-devlet soy hizmetinin açıldığı gün toplam 310 bin kişiye soy ağacı verilmiş ve sistem çökmüş.

buna karşılık ösym sitesi sınav açıklandığı zaman 1.5-2 milyon kişiye hizmet veren site bile çökmüyor ya da kısa süreli kilitleniyor.

yani ösym sitesi çökmüyorken, e-devlet nasıl çöküyor?
  • en cok da
    donanim haber bile degil turkiye.gov.tr cokuyor
    diyen yorum yarmistir!

bir yazilimci icin hic bu kadar yuz kizartici asagilama gormemistim.

ehli olmayana yazilim yaptiran, bu rezalete sebep olan yetkili her kimse, elemanlari ile birlikte kapi onune konulmasi gerekir.
  • eğer bir sayfayada yapılan işlem sistemi çok yoruyorsa ya da o sayfaya çok yoğun istek gönderiliyorsa bu problemin önüne geçmenin çok basit bir çözümü var. sayfanın girişine bir ticket yapısı koyarsın. her tıklayan için sistemin yoğunluğuna göre 3-5 dakika sonra aktive olup girişe izin verecek bir ticket verilir. yoğunluk artarsa ticket'ın süresi 5 dakikadan 15 dakikaya çıkar ama sistem çökmez.
  • e-devleti odtü enformatik enstitüsüyle tübitak yte beraber tasarlamıştır. odtüyü bilmem de tübitaktan pek iyi bişey çıkmayacağı kesin zaten. yani şaşırmadım.
  • siz ne diyosunuz hayınlar. konya'daki çok gizli uzay istasyonunda uzay çalışmalarımız sürüyor. uçak yapıyoruz. yerli arabayı da her seçimden önce yapıyoruz zaten. başka ne kaldı zındıklar...