• cazip değildir, cazip olduğunu düşünenler yanılmaktadır. bankaya yatırdığınız ana para her geçen ay enflasyon nispetinde değer kaybederken aldığınız ev ya da araba eskimesine rağmen değer kaybı sıfıra yakındır.

değerini koruyan evinizi kiraya verip yine aynı geliri elde edebilirsiniz.

edit: üç grup insan var mesaj yağdıran, buradan topluca yanıt vermek istiyorum:

1 - "nerede oturacaklar" insanları...

mesele para sahibinin ihtiyaçları, ekonomik durumu vb. değil. ben burada "o kadar toplu parayı boşta tutup bankaya yatırmayı düşünecek kadar rahatta olan biri zaten kirada oturmuyordur" argümanı üzerinden de tartışmayı yürütebilirdim ama lüzum yok zira konumuz bu değil. konumuz tam olarak "büyük miktarda nakit ev alınca mı daha fazla getiri sağlar yoksa bankaya yatırınca mı?" konusu.

2 - "100 bine ev mi olur" insanları...

konumuz 100 bine ya da 2 milyona ev değil arkadaşlar, miktardan ve özel koşullardan bağımsız bir şeyi tartışıyoruz. "100 bine aldığın evden 1000 lira kira alabilecek misin?" diye çıkışan bile olmuş, hasta mısınız acaba? ortada çok basit bir matematik var; yıllık kira artışı enflasyon oranında yapılıyorsa ve enflasyon oranında yapılan artışların yarattığı giderleri dengeleyebilmek için uzun vadede bütün ürünlerin fiyatı aşağı yukarı enflasyon oranında yükseliyorsa >>>

günün sonunda evin fiyatı enflasyon oranında artarken üzerine bir de kira getirisi sağlayacak.

3 - "evin değeri kendisini koruyamaz" insanları...

evin değer kaybının sıfır olmadığını, sıfıra yakın olduğunu söyledim enflasyondan ötürü paranın yaşayacağı değer kaybının karşısında. 15 yıllık ev ile sıfır ev arasında neredeyse yarı yarıya fiyat farkı varmış, bir arkadaş öyle demiş. 1 lira yıllık %12 enflasyon ile 15 yılın sonunda ne kadar değer kaybeder, bir fikriniz var mı acaba?
  • sahibinin adının alpaslan oldugunu düşündüğüm mevduat hesabı..bankaların kapıları sonsuza kadar ona açılmamış anladığım kadarıyla..
  • dusuk bir faiz degildir.
    ancak reel enflasyonun altinda kalan bir faizdir.

faziler bu seviyede kalirsa ve tl bu hizda deger kaybederse 1 yil sonunda bankada birikmis olan 113bin lira ile bugun alabildiginiz hicbir seyi alamazsiniz. reel enflasyon buna denir.

bu ekonomik programla ve bu faiz oraniyla uzun vade tlde kalmak pek akil kari degil;

ancak 100bin birikimi olan ve yatirim yapmaktan anlamayan biri icin kisa vadede faize yatirip gelen faize doviz almak mantikli olabilir.

ev mev olayina hic girmiyorum millet bi lâle anlatir gibi anlatmis...

tabi ki yatirim tavsiyesi degildir.
  • bugün 100.000 liraya aldığın ikinci el araba, gıda veya hizmeti bir ay sonra 101.071 liraya alabildiğin müddetçe sorun yok
  • başlığı açan üstün zekalıya sesleniyorum. mevduat her ay "neredeyse" bir kira kadar getiri sağlıyor diyor ve ev almaktan mantıklı hâle geldi diyorsun. ana paran enflasyon karşısında eriyor. örnek olarak 2 yıl sonra sadece aylık getirisi dışında ana paran büyük değer kaybetmeye mahkum.

ev aldığında ise hem kira getirisi oluyor, hem de ana paranı yatırıma dönüştürdüğün için enflasyon karşısında paranı koruyorsun. aynı örnekle 2 yıl sonra kira getirisinin yanında, o gün senin evin enflasyon şartlarına göre ana paranı katlamış olacak.

bir de zeka seviyesine bakmadan başlık açıp, üstüne kuş kadar aklıyla ekonomik çıkarımda bulunuyor.
  • enflasyonun altında kaldığı için, haksız fiyat artışı sürekli devam ettiği için yetersiz bir durumdur. öte yandan betona yatırımdan iyidir, beton yatırım değildir.
  • yıllık yüzde 12.8 getirisi reel enflasyonun altinda oldugu için uzun vadede pul olacak paradır.
  • bugün almadığın ürünü ertesi gün aynı fiyata alma şansın yok iken, aylık %1 faiz almak seni tatmin ediyorsa arabayı evi sat faize yatır ve 1 yıl sonra faizli paranla aynılarını almaya çalış bakalım kaçın kaçını alıyorsun
    (bkz: laptop fiyatının bir günde 4000 tl artması)
hesabın var mı? giriş yap