şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: renault clio)
  • uzun yolda rüzgar sürtünmesi nedeniyle daha fazla yakıt harcayacak über zekalı eylemi...

kısa mesafe ve şehir içinde ise 0.2 lt /100 km bandında ekstra maliyete karşılık arabaya su sıçraması, taş sekmesi
    gibi görünmez tehlikeleri bertaraf eder... siz siz olun cam kapalı araç kullanın...

100 binlik araba / cartel geldi aklıma...

100 bin ne mk; hyundai elentra 2. el 135k diyorlar...
  • eşimin 225binlik arabasında klima açmayarak çomar olduğumu öğrendiğim başlık.

benzin parası için değil klimanın doğal olmayan havası çarptığı için açmıyorum, açtırmıyorum. kendi arabamda da açmama nedenim aynı.
  • klimayı açtığınızda eğer çarpmasından korkuyorsanız sunroof u ara sıra aralayıp dengeleyebilirsiniz, evet normal kullanımı bu değildir ama daha sağlıklı hissettirdiği kesin.

başlıkta ki eylemin mantığa bürünmüş hali, benzin ışığı yandıktan sonra 15 ila 20 km gitmeniz durumunda 0,2-0,5 litrenin hesabına girmeniz olur.

bu durumu yaşamamak için siz hep yarım depo gezmeye bakın.
  • klima rahatsız ediyorsa açmayabilir.
  • sadece arabayla kalsa iyi, istanbul'daki lüks restoranların hiçbirisi şu an klima çalıştırmıyor. midpoint'te herkes şıpır şıpır terliyor, restoran müdürüne söyleyince "müşterilerin çoğu dışarıda oturup sigara içiyor ondan açmıyoruz" deniliyor. bu bence çok daha büyük bir sorun.

(bkz: lüks restoranda klima çalıştırmamak)
  • bunu yapan az yaksın diye arabayı geri geriye de sürüyordur.
  • klima nasıl çarpabilir lan cidden anlamıyorum. 50 tane ayarı var kendine göre ayarlamak zor mu? çarpıyorsa sıcaklığı 14 derece değil ideal oda sıcaklığına yakın şekilde 21 derece falan yap, ayaklara ve cama ver hızı da düşük tut tamam işte. sen anlamadan yavaş yavaş içeriyi hep aynı ısıda tutsun. ne buz gibi üşütür ne de terletir tam optimum ayar. mal mısınız nesiniz vallahi.