• ilkokul yıllarımın en yüksek para birimi. 100 dolara alınan birşey, inanılmaz kaliteli ve lüks oluyordu. bir eleman vardı, 100 dolara kol saati aldırmıştı babasına. saati soruyorduk, söylemiyordu. o derece.
  • cepte her zaman bulunmasinda fayda olan para miktari.. $u siralar yakla$ik 43 milyona denk geliyor.. (bkz: dolar)
  • benim zamanimda (1993-2001) odtude isletme-iktisat civarlarinda okuyan bir genc kizimiza okulca layik gorulen isim. neden diye sormayin. (bkz: bence o kadar etmez)
  • bir zamanlar maddi ve manevi anlamda küçüktüm,çok küçücüktüm. yaş 9-10 civarı,boy cüceden halliceydi ki cüce rolune bile çıkabilirdim, o kadar yani (şimdi gülliver roluüne çıkabilitem var , sanat için de soyunurum anasını satayım). hayal dğnyam ve dünyayı algılayışım da boyumla orantılı gelişmiş olmalı ki ben bu 100 dolar denen naneyi pek bir büyük para sanırdım. ne zaman evden bunalsam,alıp başımı gitmek istesem hep ama hep "allahım 100 dolarım olsa ne güzel olurdu, kaçar giderdim kendi başıma yaşar giderdim" veya "ulan cin çıksa karşıma da 100 dolar istesem" derdim. ama tabi hiçbir zaman 100 dolarım olmadı o zamanlarda, 10.000 törkiş lirasıyla bir hafta geçinirdik ve kimbilir kaç haftalık haçlığım 100 dolara tekabül ederdi?

ulan hakkaten malmışım ben ya, şimdi cin çıksa karşıma 10 milyon dolardan aşağı ağzımı açmam valla.
  • bir saat'in rusça'daki karşılığıdır.
  • dünyada gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar kaliteli şekilde sahtesi basılan, ve türkiye piyasasında da bolca sahtesi gezinen para. özellikle bir dolarların mürekkebi akıtılarak yapılan sahte 100 dolarlık banknotlar bu işin içindeki insanların bile ayırt edemeyeceği niteliktedir. (bkz: sahte para)
  • banknotunun boyu 155.956 mm, eni 66.294 mm ve kalınlığı 0.10922 mm'dir. yaklaşık 1,129 santimetreküp ve ağırlığı bir gramdır. kağıdı %75 pamuk %25 ketendir maliyeti 12,6 cent olup son tasarımı 2013 ekim de dolaşıma girmiştir..
  • 1999 yılında 43 tl ile başladığı sözlük macerasına bugün 360 tl değerinde devam etmekte olan amerikan parası.
  • yakin bir gelecekte 200 milyon turk lirasina denk gelecegi soylenen dolar miktari.
    (bkz: spekulasyon)
  • bolu'nun ağaçları arasından geçerken çok şanslı olduğumuzu anımsatan minik anı. chevron'la beraber bir çöle doğru ingiltere'den yol almaya başlamıştık. ilk defa bir çölde çalışacaktım. daha önce orada bulunmuş ve yolculuk esnasında yanımda bulunan amerikalı'ya "nasıl bir coğrafya?" demiştim. cevabı içler acısı olmuştu, "her gördüğün ağaç için sana yüz dolar ödeyebileceğim bir yer."
hesabın var mı? giriş yap