şükela:  tümü | bugün
 • evet, böyle bir motor tasarlamıştır ve 1 hafta sonra marşa basıp test sürüşüne başlayacağını söylemiştir. danıştığı uzmanlar da oldukça şaşırmışlar buna.
  kendisi lpg'li araçların da fikir babası olarak tanınıyor.
  tasarımın hayata geçip geçemeyeceğini bilemem , bunu uzmanlar daha iyi bilir ama eğer gerçekleşirse otomotiv sektörü için cidden büyük devrim olur bu.
  https://www.hurriyet.com.tr/…-saglayacak-41443810/1

  (bkz: halit avcıoğlu)
 • eğer halit bey'in getirdiği yenilik iddia ettiği gibi yakıt tüketimini 100 km'de 1 litreye indiriyorsa yeni nesil arabalara kısa sürede uygulanacaktır. eğer iddianın yanlış olduğu ortaya çıkarsa yada haberde belirtilmeyen bir yan etkisi varsa uygulanmayacaktır.

  petrol baronu filan fasa fiso. komplo teorilerini dikkate almayın.
 • birazdan, "adam emek vermiş, siz ne yaptınız şimdiye kadar?" temalı cehalete övgü entry'leri göreceğimiz başlık.

  tek olumlu yanı; adam proje yapıyoruz diye, bir üniversitenin ar-ge bütçesi falan harcamamış, kendi imkanları ile yapmış. (tabi yurt dışından emekli olunca, böyle şeylere harcayabilecek paraya ve zamana sahip olabiliyor insanlar)
 • 7 milyar civarı dünyalı geri zekalı bu akıllılar da nedense hep bu memleketten çıkıyor, incelenmeli.

  doğruysa fizik bilimi çökecektir.
 • 1960'larda toyota sadece lpg ile çalışan motorlar üretirken 1978 yılında araçlarda lpg kullanımının mucidi olabilmiş adamdır.

  cehalet çok güzel. al etrafına cahil ahaliyi de ki "arabada kullanılan lpg'nin mucidi benim!" etraftaki cahiller alkışlasın, iktidar yalakası adamın gazetesi de "lpg'nin mucidi" diye haber yapsın.

  yaptığı motor için diyecek bir şey yok çabasını takdir etmekten başka. ancak şu da unutulmamalıdır bırakın kare pistonu büyük araba üreticileri çoktan kare, üçgen, beşgen, altıgen, on gen motorları modellemişlerdir. verimli bir şey olsa şimdiye çoktan üretime geçirirlerdi.

  koskoca range rover sport'a 2.0 motor koyan adamlar bir zahmet daha kuvvetli ve daha az yakıt harcayan araç olsa üretirlerdi diye düşünüyorum.

  tekirdağlı sanayi ustamız kadar kafaları çalışmasa zaten bu firmalara her yıl milyar dolarlar akıtmazdı kimse.
 • herhangi bir dizel motora yük bindirmeden,
  boş çalıştırırsanız rölantide; 1lt/100km gibi bir değeri yakalamaniz mümkündür.
  bazı dizel motorlar 1 ton civarı otomobilleri sabit hızda 3.5 4 litre/100km ortalamayla götürüyor zaten.
 • mühendisim.

  1. kare piston basınca dayanmaz, gerilimi kaldırmaz, sağı solu çok rahat çatlar.
  2. 100cc'lik hacimle 2500 cc verimi alabilecek dayanabilecek bir motor bloğu pek mümkün değil. hangi metali kullanırsan kullan.
  3. teorikte harika olan şeyler pratikte sıçıyor...

  zor iş hacı.
 • erke dönergeci vol 2.

  ben de karabiberle çalışan motör icat edeceğim de tütün fabrikasında çalışmaktan vakit kalmıyor ki anacım.
 • piston nispeten eliptik bir yapıdadır, ısındığı zaman genleşerek dairesel bir forma ulaşır ve yatağını da daha iyi doldurarak sızdırmazlığı arttırır, yanma verimi sağlar

  her zaman olduğu gibi hürriyet'in boş beleş muhabirleri gene bir salak bulmuş onunla hit alma peşinde, sizi kare piston değil kare jeton paklar anca amk, basmıyor çünkü belli yani
 • bu haber de aynı (bkz: vatandaşın veresiye borcunu ödeyen hayırsever) haberi gibi, ne zaman zamlar artsa gündem oluyor.
  herkes salak bi bu akıllı. ayrıca "evet dış güçler, petrol baronları bu adamı harcayacak" çok haklısınız.