şükela:  tümü | bugün
  • üstün renault mühendisliğinin ürünüdür.
  • 100 km de sehir ici 7.40 lt, sehirlerarasi 5.88 litre yakan otomatik 2005 1.6 lt motor hacmi olan bos agirligi 1250 kg olan corolla'ya gore fazla yakan aractir.

ya hayvanlar gibi gaza basilmistir, ya ebesinin ami gibi trafige girilmistir ya da arac karburatorludur. kisaca mumkun olabiliritesi yuksek durumdur.

edit: arac 6 yasindaysa zaten karburatorlu olmaz evet, lakin bahsedilen 3500 km'nin ne kadarinin sehirici oldugu onemlidir. zira sehirici var sehir ici var. fabrika verilerinde belirtilen sehirici bizim ankara istanbul'un dur kalk trafigine gore degil, akici bir trafige goredir, arada sirada duracagin kirmizi isik filan hesaba katilmistir. bir diger faktor ise bu 3500 km nin kac km lik parcalar halinda yapildigi onemlidir. zira arac ilk calistiginda cok cok daha fazla yakit tuketir, evden ise gidilip gelinen yol 3-4 km ise ve bu 3500 km bu sekilde yapildiysa 10 litre cok normaldir. bir diger husus kullanilan yolun egimidir. cikarken cok yakar inerken az yakip telafi eder diye dusunulse de kazin ayagi oyle olmuyor iste.
  • hayır bir de bunu utanmadan üretmişler, öyle 20 yaşında bir araç da değil. 6 yaşında araba 100 km'de 10 litre yakıyor. bunun akla mantığa sığan yanı yok. elalem 6 yakıyor, sen de 7 litre yak değil mi? yok, elalemden tam %70 daha fazla yakıyor. bu nasıl mühendislikmiş arkadaş.
  • kasası 1,5 tondan aşağı olmayan araçtır.
    bu kadar çok gaza abanılmasını başka türlü açıklayamadım çünkü.
  • antika bir otomatik vitesi vardır.
  • yeni nesil araçların yakıt tüketimlerini kağıt üzerinden incelerseniz varacağınız sonuç.

12 senedir otomobil kullanıyorum, bu sürede 12 farklı araç kullandım. hepsinin yakıt tüketimi fabrika verilerinin en az 2-3 litre üstünde. fabrikalar bu ölçümleri optimum verimde yapıyorlar. türkiye yollarını hesaba katmıyorlar azizim.
  • benimki de 10 litre yakıyor. ama 3 litre ve dizel. sanırım karlıyım.
  • şehir içinde benzinli bmw modelleri için geçerli rakamdır,özellikle 2012 model ve daha gerisi için..
  • üstün ford mühendislerinin de üretmeyi başardıkları araçtır (bkz: ford focus). hatta yaz aylarında klimanın açılmasıyla birlikte 12 lt'yi görmeyi başarabiliyor. aslında araçların teknik özellikler kısmında yazan rakama 1 lt ekleyip ona göre yakacağı yakıtı hesaplıyordum, hep de doğru çıkıyordu ama bu arabada 2 yıl önce ortalama yakıt tüketimi 7.5 yazarken bu yıl güncelleyip 9.3 yaptılar, yani ford'un kendi yalancılığı ve bu konuda hiçbir şey yapamıyoruz.

özetle ford focus 1.6l benzinli otomatik allah belanı versin.
  • fabrika verileriyle kıyaslandığında birkaç litre fark gözüküyorsa ya sıklıkla sabah-akşam trafiğinde şehir içi dur kalk trafikte kullanılıyordur; yada bakımları eksiktir. o model 1.6 benzinli bir araç için şehir içinde normal olan zaten 8 litre civarıdır. şehir dışı verileri 3.5-4 litre olan araçlar zaten ufak boyutlu dizeller oluyor ancak.