şükela:  tümü | bugün
 • o zamanlar ötv de alınmazdı, yani birim kontörden daha çok kazanırdı "mavi" operatörümüz. ha bir de 3 haneli faturalar gelen faturalı hatlar da mevcuttu bu dönemde (gerçi halen var ama neyse!)

  20000 küsür baz istasyonu, malum operatörün çekim gücü, tey tey tey...

  edit: başlık başıma başım başlığa
 • turkcell'in asıl gücünün kaynağıdır. çekim gücü hikaye.
 • arada bir düşünüp de bir zamanlar ayda 1000-1500 kontör harcardım, şimdi 100 le geçiniyorum diye şaşırmama sebep olan yıllardır. bir de aynı zamanda babamın ocağına incir ağacı diktiğim yıllarmış onu anladım.
 • çağrı atma yoluyla anlaşma döneminin bulunduğu yıllardır aynı zamanda. cep telefonları sadece alo demek için kullanır, gazeteler kuponla telefon ve muhabbet kart verirlerdi. haliyle turkcell de önüne geleni öpüp bugünkü gücüne ulaşmıştır.
 • porno film izlemek için korsan cd cilere ve internet kafecilere yalvarılan yıllar kadar uzaktır.
 • ericsson t10'un da kapağından dolayı ayrı bi havası olan yıllardı.
 • 10 yıl önceki yıllardır işte amına koyayım. (bkz: nedir yani)
 • özlediğim yıllar. yok o tarife yok bu tarife yok şu kampanya yok şunu yaz buraya gönder falan filan bıkıp usandırdılar artık. ömrümde takip etmedim, etmem de.

  birbirinin laciverti 3 tane operatör kurmuş müşterileri üzerinde iktidarı, bu konuda benim de edebi kaynağımdan alıp hizmetlerine sunacağım bazı tarifeler olacak ki bu mecraya müsait değil.

  şu 1 alana 1 bedavacılara, yetişen alıyorculara, milleti avanak gibi peşinden sürükleyen kampanyacılara da gıcığım.
 • millet olarak, değişken maliyetlerin fazlaca düşük olduğu bir sektörde yıllarca ayakta skildiğimiz yıllardır. gsm şirketleri sadece yatırım paralarını çıkarmakla kalmamış; o zamanlar yeni ve ilgi çekici olan bu hizmetin "kıtlıktan doğan güç"* özelliğinden yararlanarak kar marjlarını "yüzde bin"lerle ölçülen oranda belirlemişlerdir. esasında bugün bile bu böyle sayılabilir. mesela turkcell 7.6 tl karşılığında bedava operatör içi 10.000 sms vermektedir. tam bilmiyorum ama operatör içi bir sms 30 kuruş olsa normalde 3.000 tl tutacak hizmeti sadece 7.6 tl'ye veriyorlarsa burada maliyet yönünden halk üzerinde yılların skilmişliği vardır arkadaş. hadi biraz da realistik olalım; bu gsm şirketlerinin 10.000 sms verip de belli bir seviyede sms kullanıldıktan sonra "sizin bu işi ticari amaçla istismar ettiğinizi düşünüyoruz ve paketinizi iptal ediyoruz" vs dediği arkadaşlarım da var; ama ben bu servisten ayda 600 sms kullandığımı bilirim. tanesi 30 kuruştan normalde 180 lira eden sms servisini 7.6 liraya sığdırıp hala kar edebiliyorlarsa 100 kontör'e 10 dakika konuşulan yıllarda bu sms paketleri olmadan kimlere kimlere çaktılar be.
 • cidden çok enteresan yıllardı.

  sonra turkcell telsim'e karşı bir kampanya yaptı. turkcell'den turkcell'e dakikası 4 kontör oldu, turkcell harici aramalar gene 10 kontör ücretle devam etti.

  sokaktaki adamın bu kampanyaya tepkisi ise şu oldu:

  - abi 1.5 dakikadır konuşuyorsun, girdi kol gibi.
  + abi turkcell kampanya yapmış, dakikası 4 kontör. girmiyor yani.
  - yürü git lan! nasıl 4 kontör oluyor?
  + vallaha bak!
  - vay amuğa goyyim.

  evet, beklentilerimiz buydu, düşüktü. sonra uzaklardan bir yerlerden aria ve aycell adlı iki kahraman çıktı.

  aria : "günde 10 kontör bedava" gibi akıl almaz bir kampanya yaptı. aklımızı başımızdan aldı.
  aycell : cüzi bir paraya öğretmen hattı sattı. sınırsız denen kavramı hayatımıza soktu.

  başlarda turkcell "zengin hattı" olduğundan, marka pantolon, ayakkabı giymek gibi bir şey olduğundan, bazıları kazık da olsa, hattını değiştirmeye kıyamadı ama o kitle de zaman içerisinde azalınca, turkcell pazarı kaptırmamak için kampanyalara başladı.

  o yüzden ne zaman avea ile ilgili sözlüğe kötü bir şey yazasım gelse, yazar, silerim. adamlar bizi nerelerden kurtardılar, ahde vefa denen bir şey var. turkcell'i ise geçmişten gelen kinle petrol milyarderi olsam kullanmam.