şükela:  tümü | bugün
 • ramón arroyo'nun yaşadıklarından esinlenerek yapılmış ispanyol filmi. kaybedilmeden kıymeti anlaşılmayacak olanı anlatıyor. sadece son 10 dakikası için bile izlenir. özellikle gerçek görüntülerin kolajlandığı kısımdan çok etkilendim.

  --- spoiler ---

  ms tanısı konulduktan sonra yaşananlar çok daha vurucu, ağır ve rahatsız edici işlenebilirdi. ama yönetmen karamsarlığı geri plana atarak umudun ön planda olmasını istedi sanırım. böylece film her şey iyiyken birden dibe gidilebileceğinden çok dipteyken yere vurup nasıl tekrar nefes alınabileceğini anlatmış. filmin sonunda da yazıldığı gibi hikaye ms olan bir adamın yok oluşu değil. ona yapamayacağı söylenen bir adamın başarısı ile ilgili. umut vermek en güzeli.

  --- spoiler ---
 • multipl skleroz hakkında bir fikir edinmek için, ms'le nasıl yaşandığı, ms'e rağmen nasıl yaşanabileceği ile ilgili, gerçek bir yaşam hikayesine dayanan marcel barrena filmi. ms konusunu işlerken tot altijd'in aksine daha pozitif bir yaklaşım bemisemiş olması da filmi izleyecek olan ms hastaları için cesaretlendirici olsa da, hastalığın gelişimi ile ilgili bölümlerde her ms hastası kendinden bir şeyler bulacaktır.

  yardımcı rolde olmasına rağmen filmin yıldızı ise depresif-ayyaş-kayınpeder performansı ile karra elejalde.
 • ms hastası bir kişinin hastalık sürecinde ailesi ve hastalığıyla olan ilişkisini işleyen 2016 yapımı ispanyol drama. başrollerinde manolo rolünde karra elejalde ve ramon rolünde dani rovira yer alıyor. film kadrosunda içimdeki deniz* filminden de clara segura da bulunuyor.

  imdb notu 7,5. notunu doğru yansıtan filmlerden olsa gerek.

  --- spoiler ---

  izlemeden evvel konusu itibariyle de acaba içimdeki deniz'e yakın bir film olur mu diye düşündüm ancak birbirlerinden oldukça uzak senaryolar.

  filmin sonunda verilen bilgilerden de anlaşılacağı üzere yapım ms hastalarına dikkat çekmek amacıyla çekilmiş. nitekim filmin hikayesi de gerçek hayattan uyarlama. bu bağlamda karşımıza salt hüzünlü bir öykü çıkacağını beklentisine girmemek lazım zira film yaşamın kendisi kadar hüzün ve keyif dolu. pek detaylı bir film değil, sakin ve güzel bir film izlemek isteyenler beğenecektir.

  çekimleri ve müzikleri pek güzel.
  --- spoiler ---
 • bir fizyoterapist olarak tedaviye aldığım her hastaya izletmek istediğim bir film.
  "kendine güven, yapabilirsin, hastalığın sana engel değil" telkinlerimizi ne güzel anlatmış.
  ramon arroyo' yu da alnından öpmek istiyorum.
 • şimdi sen bu filmi merak edip, bu başlığa gelip bu yazıyı okuyorsun ya! bence şüphe etme.

  dünyanın iyi - kötü, güzel - çirkin, sağlıklı - sağlıksız vb. gibi dualite sunması, her zaman olmasa da bulunduğumuz durumu daha iyi anlamamızı sağlıyor. işte bu film de değişim denilen şeyin anlık olduğunu ve yarının ne getireceğini bilmeden anın tanıdı çıkarmak üzere bir ders niteliği taşıyor.
 • uzun metrajlı kamu spotu gibi film. çokta güzel olmuş 8/10