• manga'nın yeni maxi single çalışması x'in açılış şarkısı. kamufle, joker, tankurt manas, dj hırs katkıda bulunmuş. ilk albümün sounduna yakın olmuş, bir kadın çizeceksin ve dünyanın sonuna doğmuşum'dan çok fazla iz var.
  • manga'yı ilk çıktığı haliyle seven biri olarak bayıldığım, hasret giderdiğim, manga x mini albümünün açılış parçası. tek eleştirebileceğim nokta şarkı nu-metal veya rap rock olmaktan ziyade biraz daha rap'e kaymış gibiydi, ya da bu akımı uzun süre dinlemediğimiz için rock'a kaymış grubun eski genresına geri dönmesi bende böyle bir etki bıraktı.
  • single çıkmadan önce konserde söylediklerinde

"ölmeden ölürüm ben bu aşk yolunda,
    bıçaklarının izi hala sırtımda,
    yok benim iki yüzüm canım ortada,
    karanlığa yol gösterir içimde sevda"

şeklinde 10 numara bir nakarata sahipken, söz konusu nakarat;

"kaybeder o ikiyüzlüler sonunda
    (biz bunun gibileri çok gördük)
    (çok) sineye çektik her lafı her defa
    kahrolur o ikiyüzlüler sonunda
    (gün gelir yine döner devran)
    düşer iki yüzleri, olur 1000 parça"

şeklinde değişmiş haliyle karşımıza çıkmış ve bizlere fake atmıştır.

nedense nakaratın yeni halini pek sevemedim. sanki ilk hali imgelerle dolu edebi sözler bütünü iken, yeni hali bir laf dalaşı sırasında veya bir dedikodu anında çıkmış basit sözler yığını gibi.

oysa şarkının stüdyo kaydını büyük bir heyecan ve heves ile bekliyordum.
  • manga'dan klasik rap rock şarkılarından birini beklerken, aşırı rape kaymış bu şarkısı ilk dinleyişte beni tatmin etmeyen şarkıdır
  • manga' nın yeni maxi single' ındaki en(tek) sevdiğim şarkı. özellikle fate fat' ın kısımları ve nakarat oldukça hoşuma gitti.
  • dinlerken eski manga aklıma geldi nakarat kısmını sevdim.(rap dinlemeyen kişi yorumu)
  • şarkı muhteşem ama o nasıl kliptir öyle. amatör ve parasız bir rock grubu klip çekmiş sanki şarkılarına.
  • fate fat'ın çoştuğu bir parça olmuş. rap açısındandiğerleri bariz geri planda kalmış bana göre. genel olarak ise gayet başarılı buldum şarkıyı.
  • prodüktörlüğünde, koroda ve sözde demir demirkan'ın da yer aldığı hoş parça.
  • en güzel verse tartışmasız fate fat'ındır.

--- spoiler ---

fate var farkına gençliğinin
    ve de farkına var neyi seçtiğinin
    farkında mısın bilmiyorum ama
    zamanın hızlı geçtiğinin
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap