şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kendi çapımda bir soyağacı çıkarmaya çalışırken karşılaştığım şaşırtıcı durum.

50 sayısını ortalama olarak verdim rahat anlaşılsın diye.

şöyle açıklayayım; 1000 sene önceki atalarımızı falan düşündüğümüzde sanki çok çok uzak nesillerden bahsediyormuşuz, sanki arada sayısız insan varmış gibi düşünüyor insan..

oysa ben, babam, dedem, dedemin babası, dedemin dedesi... diye saymaya başladığınızda, ortalama 50. kişide 1000 yıl geriye gitmiş oluyorsunuz.

benim rahmetli dedem 1920 doğumluydu, onun babası 1890, onun da babası galiba 1870'miş.. yani sadece dedemin dedesi 150 sene öncesine gidiyor.

bu 50 kişi ortalama bir rakam, herkesin babasıyla arasında 25 yaş olduğunu varsayarak verdim bu rakamı, ama kiminin 50'dir kiminin 60'tır farketmez.

sonuçta milattan önceki bir dedemle benim aramda, topu topu 100 dedem var yani. hadi bilemeden 120... çok mu?

çok acayipmiş.
  • subjektiftir. 10 da olabilir. acayip değil. acayip olan zincirin, bağın bir yerde illa ki kopması; bir şekilde bir dedenden sonraki kuşağın unutulmuş olması. belki roma'lıydınız azizim. kayıt kuyut tutulmadığı için olabilir bak bunlar...
  • 50'si de ölmüştür kalan bilgileri kullanabildik mi? kavramını bilgiyi yüceltmek adına kullanabiliyor muyuz?
  • dedelerinin ne kadar hangi tarihlere kadar, kimler olduğunu öğrenmek isteyenler için;

ben kendim dahil 9 kuşak geriye doğru biliyorum. ha gönül ister ki ileriye doğru da bileyim ama bakalım, tıp ne kadar gelişir. her neyse, bunun için nüfus idaresine yazı yazdım, maili duruyor, geçmiş gün hatırladığım kadarıyla cumhuriyet arşivi için ankara, osmanlı arşivleri için istanbul'da yerlerini tarif ettiler. randevu ile çalışıyorlarmış. bunun için dilekçe varmış. örneğinin linkini verdiler sanırım. eğer sorun olmazsa dede fetişistleri için bulunmaz nimet.
  • matematiğin cilveleri hep işte. ben de şöyle basit bi hesap yaptım:

hepimiz ortalama 44 tane insan tanıyor olsak, dünya'daki herhangi iki insan arasında sadece 6 insan oluyor. yani seninle kate upton arasında, cübbeli ahmet hoca ile paris hilton arasında, obama ile benim aramda, 6 kişi var. yani mel gibson benim arkadaşımın arkadaşının arkadaşının arkadaşının arkadaşının arkadaşı. hakeza dünyadaki herkes benim arkadaşımın arkadaşı. ve belli bi noktaya kadar geri gidince de aynı şekilde hepsiyle akraba çıkabiliyorsunuz.

not editi: 44^6=7 milyar

mesaj üzerine edit: six degrees of separation isminde filmi bile varmış meğer bunun.
  • eğer 3000-4000 kez kadar geri gidilirse, günümüzde afrikalı olmayan her insanın afrika'dan 70bin yıl önce göç edip dünyanın geri kalanına yayılmış birkaç yüz kişilik kabileye varacağı durumdur. 100bin mertebesinde geri gidildiği vakit maymunsu bir ataya, milyon mertebesinde geri gidilince de köstebeğimsi faremsi bir tür memeliye varılacaktır.

tabi burada ana düşünce, tür olarak adlandırılan gruplar arasının kesik değil sürekli olduğunu anlamaktır.."ilk insan asla var olmadı" diyen dawkins'e bu konuda hak vermek mümkün.
  • kulağa enteresan gelen. galiba 7 nesil sonra genler yok oluyordu. bu mantıkla hareket edersek; 7 kere 7, 49. 50'nci sen oluyorsun. yani aslında 1000 sene önceki atanla aranda bir alakan yok. yani bu ne demek, ha 1000 sene önceki atan ha 2000 sene önceki atan. aynı yani.
  • baska bir hesapla da:

insan omru 80 (yil) * 365 (gun) * 24 (saat) * 60 (dakika) * 60 (saniye)
    ~= 700,000 saat
    ~= 40 milyon dakika
    ~= 2 bucuk milyar saniye

yani eger 20 yasindaysaniz ve 80'e kadar yasayacaginiz garantiyse, omrunuzun 10 milyon dakikasini coktan yediniz, 30 milyon dakika kaldi. (bir kacini da bu basligi okurken yediniz.)

bu kalan 30 milyon dakikanizi (500,000 saat) nasil harcamak isterdiniz?