şükela:  tümü | bugün
  • oo içeriği full bir site.
  • hemen sık kullanılanlarıma kaydettiğim site.
  • okuduğun, okumayı düşündüğün, şu anda okuduğun, yarım bıraktığın kitapları arşivleme olanağı sunan sitedir. ayrıca kitap ve yazarlarla ilgili bilgiler, haberler, fotoğraflar, röportajlar yer almaktadır. kısaca her yönüyle faydalı içeriğe sahip bir sitedir.

ilaveten, kanımca tasarımı goodreads'ın tasarımından daha sade, daha iyidir. her kitapseverin katkısını sunması gerekmektedir.
  • (bkz: #44969977)
  • 1000kitapla tanışmam uzun ve verimsiz bir dönemin psikolojik etkisiyle olmuştur. son birkaç yıldır okuduğum kitaplarla ilgili sıkıntılar yaşıyorum, ne konusunu, ne tarzını, ne anlatımını hatırlamıyorum. hatta kitabı okuduğumu bile unutuyorum. erken yaşlanma sanırım. bir ara listeler tutuyordum, o da kaynadı gitti.

ne okuyacağımı bulamadığım bir dönemde elimdeki kitaplar hakkındaki eleştiriler bir bulayım dedim. kitap satışı yapan sitelerdeki yorumları okurken, çok ama çok yetersiz olduklarını fark ettim.

internet sörfü sırasında benzer nitelikte bir siteye üye oldum. ne kitap ekleyebiliyorsun, ne yanlışlıkla eklediğin bir kitabı silebiliyorsun, ne doğru dürüst bir yorum var, ne de gerçek hedef okuma! okuma kültürü adı altındaki çöpçatanlık sitesine hoş geldiniz! daha yeni üye olmuşum, kitapları eklemeye çalışıyorum, tanışalım mesajları başlayınca, dedim kaç kızım...

sonra ikinci bir siteye üye oldum, orası nispeten daha iyi ama, soğuk, okurların birbirleri ile etkileşimleri yok. kitabı oku, beğendiğin alıntıyı ekle, yorumunu yaz puan ver kapat. okurlar, beğenirse yorumunu ya da alıntını, beğenir tek bir okuyucu bile, tek soru sormaz, lütfedip yaptığını doğru dürüst incelemez.

bu arada malumunuz bu siteler üyelerin birbirlerini takip etmeleri üzerine de kurulular.

1000kitap'ı buldum, üye oldum yine okuduğum kitapları eklemeye başladım, tık bir mesaj heh dedim yine başladık, açtım mesajı meğer biri okuduğum kitap hakkındaki yorumumu sormuş, görmüş tanıtımını beğenmiş yazarı hiç okumadığından karar verememiş, düşüncemi soruyor. şaşırdım, aklımda kaldıklarıyla okuduklarıma yorumlar eklemeye başladım, insanları takip ettim, onlar beni takibe başladı derken, garip bir ilişkimiz oldu. hemen her gün siteye giriyorum.

kitap okuma alışkanlığımı da değiştirdi. 2015 ocak - nisan ortasında 30 kitap okumuşum, ki ben az okuyan biriyimdir. ayda 7,5 ortalama hiç fena değil.
  • muhteşem bir site. frameby'a üye olup izlediğim filmleri-dizileri işaretlerken ve izlenecek birçok film keşfederken keşke bu sitenin kitaplar için olan versiyonu da olsaydı diye düşündüğüm sırada karşıma çıktı. ben okuduğum kitapları zaten bir deftere yazıyordum ilk kitap okumaya başladığımdan beri. ve son zamanlarda *kitaplardan alıntıları da defterime yazıyordum. bu site ilaç gibi geldi, yalnız olmadığımı gösterdi.
  • keşke daha önce keşfetseymişim dediğim harika site. yapanların emeğine sağlık.