şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---

avustralya'nın en yaşlı bilim insanı olan david goodall bu ay içinde isviçre'de kendi yaşamına son vermek istediğini açıkladı.

"bu yaşa gelmiş olmak benim için bir pişmanlık."

104 yaşındaki ekolojist goodall'un ölümcül bir hastalığı bulunmuyor ancak yaşam standartlarının kötüleştiğini savunan goodall bu ay isviçre'nin basel kentinde ötanazi yaptırmak için randevu aldı.

"mutlu değilim, ölmek istiyorum"

abc'ye konuşan goodall "bu yaşa kadar yaşadığım için çok üzgünüm. mutlu değilim. ölmek istiyorum. aslında üzücü olan bu değil. bunun önlenmesi üzücü" dedi.

goodall "benim düşünceme göre benim gibi yaşlı biri ötanazi de dahil tüm yurttaşlık haklarına sahip olmalı" dedi.
    --- spoiler ---

kaynak

ötanazi insan hakları gereği her olgun bireyin hakkı olmalıdır, avustralya gibi bir ülkede bile yasak. 104 yaşındaki adamı isviçre'ye yollamak zorunda kalıyorsunuz.
  • doğrusu için;

(bkz: ötanazi)

haberde bile yanlış yazılmış.

edit : başlık değişince entry havada kalmış tabi. haber aynı ama.
  • sağlık durumu sebep gösterilerek uçağa alınmazsa "ironi nedir?"'in tanımı olacaktır.
  • ölümü tercih etmek bir hak olmalı. zaten intihar yasak değil ancak insanlar acılı ve belirsiz bir sona zorlanmamalı ve tıbbi destek verilmeli.

herkes insanca ölmeyi hak eder. ölüm anına kendiler karar verseler dahi...
  • yaşam kalitesinin düştüğü gözle görülebiliyor, ki bence yaşına rağmen oldukça zinde olan istisnai kişiler haricinde 100 yılı aşkın yaşamanın pek bir manası yok. görüldüğü üzere sevdiği işi yaparak, bilim dolu bir ömür geçirmiş ve durumunun farkında olarak yaşamına son verme arzusunu dile getirebilecek kadar da aklı başında.

her ne kadar içimde bir yerlerde kabullenemesem de, böyle durumlarda ötanazi hakkı engellenmemelidir diye düşünüyorum. umarım herhangi bir sorun çıkmaz ve dilediği huzurlu ölüme kavuşur.
  • ölüme kontraya çıkmak istemiş.

adamı anlamak gerek. her şey bitmiş, herkes gitmiş; anlamlı her şey anlamını yitirmiş..

edit yeşilçamdan: sana öyle şeyler yapacam ki öldür beni diye yalvaracaksın..
  • ee istesin bi zahmet.
  • bu hayatin heyecanı meyecani yok virüsü dedemize de bulaşmış.
  • 104 yaşında da olsan içindeki ergen hep ergen.
  • adamdaki naifliği ve ince ruha bakar mısınız? adam bilim insanı; hayatını bilime adamış. yani insanlık için ömrünü faydalı işlere adamış. buna rağmen ben artık yaşayacağımı yaşadım dercesine hayatına son vermek istiyor. gerçi doğuma nasıl bizler kendimiz karar veremiyorsak ölüm için de bu böyle. ötenazi, çok çaresiz hastalıklar ve acı çekildiği durumlarda yapılabiliniyor bazı ülkelerde bildiğim kadarıyla. ancak sağlıklı bir insanın beni artık öldürün demesi de ne kadar gerçekçi ayrı konu.