• 5. kolorduya bağlı tekirdağ çorlu'da bulunan alay. geniş bir arazide küçük küçük binalardan oluşan ordu tesisi. üniversiteyi geç bitirmek suretiyle ertelediğim askerlik vazifemi en sonunda yerine getirmem için gönderildiğim nispeten sevimli yer.
 • 105. topçu alayı 1911 yılında 2. orduya bağlı olarak teşkil edilmiş olan 5. kolordu komutanlığının bünyesinde kurulmuştur. 5. kolordunun konuş ve kuruluş değişikliklerine paralel olarak yeniden teşkilatlanmaya uğrayan 105. topçu alayı 23 temmuz 1955 tarihinde istanbul hadımköy’den halen konuşlanmakta olduğu general faruk gürler kışlası çorlu’ya intikal etmiştir.

  tsk ya bağlı 6 topçu alayından biri.
  102. topçu alayı (uzunköprü)
  105. topçu alayı (çorlu)
  106. topçu alayı (islahiye)
  107. topçu alayı (siverek)
  108. topçu alayı (erçiş)
  109. topçu alayı (erzurum)

  son rakam bağlı olduğu kolorduya denk gelmiştir. örn. 102. uzun köprü 2. kolorduya bağlıyken 109. topçu alayı 9. kolorduya bağlıdır.

  "gürler kışlası" adıyla da anılmakta.
  bu isim nedeniyle eleştirilmektedir.

  askerliği buraya çıkmış arkadaşlar için;

  acemilik boyunca çok sıkılmasına gerek yoktur. kışın giden arkadaşlar rüzgarından çok çekeceklerdir.
  görev yerine göre müthiş farklılıklar gösterir, yani aynı dağıtım sıkıntısını tekrar yaşayacaksınız.
  disiplinin önemsendiği ve görünümle çok şeyleri kolayca halledebileceğiniz yer.
 • acaip bir yer. eğer ki çnra bataryalarına düşerseniz genel olarak tüm gün mazotla çnra temizler ve ayda 2 hafta olmak kaydıyla ünerlere nöbete gidersiniz. eğer taburlara düşerseniz tek kelime ile " yapacak bir şey yok. göte giren şemşiye " misali koşu-eğitim-istikamet-koşu-eğitim döngüsünde ne olduğunu anlamadan askerlik geçer. eğer ki karargah bölüğüne düşerseniz eğitim olmaz ama bütün amele işlere koşarsınız hatta 2 içtiması, amele içtiması olarak geçer. sonuç itibariyle buraya giden arkadaşlar için kaçınılmaz olan şey olarak ilk sırada koşu vardır. düzenli olarak 3 km koşu yapılır. belli peyrotlarda petlanton yapılır. o kadar ki işin sonuna doğru bundan zevk bile almaya başlarsınız. komutanlar için diyecek bir şey bulamıyorum. gidince göreceksiniz lakin büyük çoğunluğu kafa dinlesin diye hakkari / aktütün bölgesinden gelmedir. yazları nispeten daha yatarak geçer, kış sezonu denetlemenin yaklaşmasıyla daha stressli.
 • başlıklara bakarken gördüğüm birden o iğrenç günleri 5 saniyeliğine de olsa yaşamama sebep olan askeri kompleks. o kadar nöbet delisi bir yer ki, yazıcı, yemekhaneci hatta tabur komutanın habercisi dahil nöbet tutar. tüm erlerin dilinden keşke doğuya düşseydim lafını her içtimada duyabilirsiniz. allah bir daha düşürmesin denilecek yerlerin listesinin başında geliyor benim için....
 • gün itibariyle yedek subaylık sınavına girdiğim bu yere dair izlenimim şu şekildedir;

  saat 5'te oradaydım, kapıda isim yazdık, 50şerli gruplar halinde aldılar. 5'te gelenle 8'de gelen aynı zamanda girdi, zaten çok fazla insan yoktu o yüzden abartıp çok geç gitmenize gerek yok. 9:30 gibi kapıdan aldılar (numaram 370'di ondan önce 200 kişi almışlardı) öğlen 12'de sınav bitti, isterseniz gidin öğle yemeği yiyin gençler dediler ama biz evimize gidip call of duty mw3 oynamayı tercih ettik.. çıktığımda içeri girmeyi bekleyen 1 kişi bile yoktu. içerisi çok güzel, subaylar, astsubaylar çok saygılı.

  yol tarifi şöyle: e5'ten hiç bir yere sapmadan tekirdağ tabelasını takip et, çorlu'ya az kala askeri havaalanı tabelasından sonra sağdaki kalabalığı göreceğinizden sınav yerini asla kaçırmazsınız. bu arada yol üzerine park etmeye izin vermiyorlar, biraz ilerde sağda yolun tam tersi yöne giden tali yol var, oraya parkettiriyorlar. kısacası gayet, hızlı ve güzel bir organızeyşın oldu.
 • kış aylarının inanılmaz soğuk ve insanın psikolojisini bozacak derecede rüzgarlı geçtiği bir alaydır. bahar aylarında ise polenden, çamların o acayip sarı tozlarından geçilmez. hatta bu çam tozlarının öbek öbek yol üzerlerinde toplandığını bile görürsünüz. bahar alerjisi olup da buraya düşenlere kolaylıklar dilerim. yemekhaneleri evlere şenliktir. güzel bir futbol sahası vardır eski beyzbol sahasından bozma. denetleme zamanına denk gelmezseniz rahat edebileceğiniz bi yerdir. ama benim gibi denetlemeye denk gelirseniz günleriniz şu şekilde geçer; 3-6 km arası teçhizatlı koşu-el bombası atma-pentatlon-gece gündüz atış talimi.
 • babamın kıdemli başçavuş rütbesiyle astsubay olarak görev yaptığı topçu alayı, ama ben emekliliğinden sonra dünyaya geldiğim için hiçbir görev yerini göremedim maalesef ki.