şükela:  tümü | bugün
 • 5. kolorduya bağlı tekirdağ çorlu'da bulunan alay. geniş bir arazide küçük küçük binalardan oluşan ordu tesisi. üniversiteyi geç bitirmek suretiyle ertelediğim askerlik vazifemi en sonunda yerine getirmem için gönderildiğim nispeten sevimli yer.
 • 105. topçu alayı 1911 yılında 2. orduya bağlı olarak teşkil edilmiş olan 5. kolordu komutanlığının bünyesinde kurulmuştur. 5. kolordunun konuş ve kuruluş değişikliklerine paralel olarak yeniden teşkilatlanmaya uğrayan 105. topçu alayı 23 temmuz 1955 tarihinde istanbul hadımköy’den halen konuşlanmakta olduğu general faruk gürler kışlası çorlu’ya intikal etmiştir.

  tsk ya bağlı 6 topçu alayından biri.
  102. topçu alayı (uzunköprü)
  105. topçu alayı (çorlu)
  106. topçu alayı (islahiye)
  107. topçu alayı (siverek)
  108. topçu alayı (erçiş)
  109. topçu alayı (erzurum)

  son rakam bağlı olduğu kolorduya denk gelmiştir. örn. 102. uzun köprü 2. kolorduya bağlıyken 109. topçu alayı 9. kolorduya bağlıdır.

  "gürler kışlası" adıyla da anılmakta.
  bu isim nedeniyle eleştirilmektedir.

  askerliği buraya çıkmış arkadaşlar için;

  acemilik boyunca çok sıkılmasına gerek yoktur. kışın giden arkadaşlar rüzgarından çok çekeceklerdir.
  görev yerine göre müthiş farklılıklar gösterir, yani aynı dağıtım sıkıntısını tekrar yaşayacaksınız.
  disiplinin önemsendiği ve görünümle çok şeyleri kolayca halledebileceğiniz yer.
 • başlıklara bakarken gördüğüm birden o iğrenç günleri 5 saniyeliğine de olsa yaşamama sebep olan askeri kompleks. o kadar nöbet delisi bir yer ki, yazıcı, yemekhaneci hatta tabur komutanın habercisi dahil nöbet tutar. tüm erlerin dilinden keşke doğuya düşseydim lafını her içtimada duyabilirsiniz. allah bir daha düşürmesin denilecek yerlerin listesinin başında geliyor benim için....
 • gün itibariyle yedek subaylık sınavına girdiğim bu yere dair izlenimim şu şekildedir;

  saat 5'te oradaydım, kapıda isim yazdık, 50şerli gruplar halinde aldılar. 5'te gelenle 8'de gelen aynı zamanda girdi, zaten çok fazla insan yoktu o yüzden abartıp çok geç gitmenize gerek yok. 9:30 gibi kapıdan aldılar (numaram 370'di ondan önce 200 kişi almışlardı) öğlen 12'de sınav bitti, isterseniz gidin öğle yemeği yiyin gençler dediler ama biz evimize gidip call of duty mw3 oynamayı tercih ettik.. çıktığımda içeri girmeyi bekleyen 1 kişi bile yoktu. içerisi çok güzel, subaylar, astsubaylar çok saygılı.

  yol tarifi şöyle: e5'ten hiç bir yere sapmadan tekirdağ tabelasını takip et, çorlu'ya az kala askeri havaalanı tabelasından sonra sağdaki kalabalığı göreceğinizden sınav yerini asla kaçırmazsınız. bu arada yol üzerine park etmeye izin vermiyorlar, biraz ilerde sağda yolun tam tersi yöne giden tali yol var, oraya parkettiriyorlar. kısacası gayet, hızlı ve güzel bir organızeyşın oldu.
 • kış aylarının inanılmaz soğuk ve insanın psikolojisini bozacak derecede rüzgarlı geçtiği bir alaydır. bahar aylarında ise polenden, çamların o acayip sarı tozlarından geçilmez. hatta bu çam tozlarının öbek öbek yol üzerlerinde toplandığını bile görürsünüz. bahar alerjisi olup da buraya düşenlere kolaylıklar dilerim. yemekhaneleri evlere şenliktir. güzel bir futbol sahası vardır eski beyzbol sahasından bozma. denetleme zamanına denk gelmezseniz rahat edebileceğiniz bi yerdir. ama benim gibi denetlemeye denk gelirseniz günleriniz şu şekilde geçer; 3-6 km arası teçhizatlı koşu-el bombası atma-pentatlon-gece gündüz atış talimi.
 • babamın kıdemli başçavuş rütbesiyle astsubay olarak görev yaptığı topçu alayı, ama ben emekliliğinden sonra dünyaya geldiğim için hiçbir görev yerini göremedim maalesef ki.
 • askere giden çoğu kişi, askerlik yaptığı yerin sürgün yeri olduğunu iddia eder. buradaki askerlerin bazıları da böyledir. nasıl bir yer diye sorduğunuzda herşeyden şikayet ederler. oysa, koğuşların sıcaklığı, yemeklerin gayet yenilebilir durumda olması, haftada en az dört gün sıcak suyla banyo yapabilme imkanı (kışla hamamına ek olarak bütün taburlarda birer banyo tesisi), her taburda birer kantin bulunması, yatakhanesi olan bir revir ve ulaşımının kolaylığı gibi unsurlar burada askerlik yapanlar tarafından hep göz ardı edilir. onlara göre yemekleri cattering şirketleri getirecek, 24 saat internet bağlantısı ve lig tv olacak ki burası sürgün yeri olmasın. bir de buraya sürekli soğuk denir. soğuk filan değildir. ankara'da, erzurum'da askerlik yapanlara çorlu'nun soğuk olduğunu söyleyin bakın ne oluyor.
 • türk avrupasinin başkenti olan çorlu'ya "sürgün yeri" demek malliktir.