şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oxford üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın bulgusu.

  video, haber.

  araştırmaya göre 18. yüzyılda düzenlenen iş saatleri biyolojik saat değil iş performansı ve gelir dikkate alınarak hazırlanmış, bu sebeple bu gerçek görmezden gelinmiş. sıradan bir insan 10'dan önce çalışmaya zorlandığında gözlenen etkiler işkenceye benzer oluyor ve bu hem sağlığı hem performansı etkiliyor. bir okulda dersleri 10'dan sonra başlattıklarında hem katılım hem notların arttığını görmüşler.

  belki de ileride sabah 7-8'de işe gitmeye bugün köleliğe baktığımız gibi bakacağız.

  ülkemizde kışın da yaz saati kullanmamızla bu etkinin 1 saat daha arttığını da unutmamalı.
 • iktisat & işletmecilerin -dünya çapında- ne kadar boktan insanlar olduklarının kanıtıdır. en aptal insan bile, sabahın köründe bir şeyler yapmanın mallığını bilir. ama bu ısrar niyedir, görünenin ardında yatan sebepler nelerdir bilemiyorum.

  yav mesela biz dershaneye giderdik, 12'den sonra başlardı dersler, güle oynaya geçerdi gün. söz konusu okul olunca, saatin 6:30'unda kalkıp 8'de derse girmek bildiğin zulüm gelirdi, herkes de uyurdu zaten.

  eğer insanların o saatlerde verimli çalışmasını istiyorsan, iş saatlerini 6-12 ya da 8-12 olarak ayarlarsın. evet insanın en verimli saatleridir bunlar; ama kendi için verimli, iç dünyası, psikolojisi için verimli! bırak da kuş cıvıltıları eşliğinde, güneş ışığının altında mis gibi kahvaltı yapsın insanlar; çünkü bir simit - bir kahve ile işe gelen adam, senin anana avradına küfür ediyor, ne verim bekliyorsun bundan?
 • belki de hayatımda katıldığım en mantıklı fikir.