*

şükela:  tümü | bugün
 • 11 ağustos 99 çar$amba günü yüzyılın son güne$ tutulması ya$anacak. tahminen saat 14:20 gibi istanbul'dan da görülebilecek. iki dakika sürecekmi$. çıplak gözle bakanların kör olma riski varmı$ aman diyim.

  batıl itikatları çok kuvvetli olan insanları peygamber olduğunuza inandırabileceğiniz,altınızda kayan mağmanın aslında bir hiç olduğunu anlayacağınız görsel bir kıyamet günü olacak falan.

  (bkz: rom)'daki darkonları bilenler varsa aranızda;ayın kapattığı güne$in dark nebula'ya ne kadar benzediğini farkedeceklerdir.
 • turiz batlaması, dolar faciası, bir sarılma, kaynaşma günü; aslında bir garip-ender eclipse sadece !
 • 17 agustos 1999'a davetiye çıkaran gün*
 • kelebekler vadisi, faralya koyunde kahvalti sonrasi tanik oldugumuz enteresan atraksiyon. etrafi basan sisle birlikte deliye donen koy hayvanlari, birbirine karisan ulumalar ve bogurtuler unutulmayacak seyler gercekten. 2006 da olympos tan tam tutulma seyredilecek ve ben orda olacagim.
 • ben de o gunu yazliktaydim. medya birkac gundur aman aman kesinlikle ciplak gozle bakmayin, hatta gune$ gozlugu bile olmaz, ozel aletlerle bakilmasi lazim aksi taktirde yok retinaniz yirtilir, yok katarakt olursunuz uyarilarinda bulunmasina ragmen ben ve arkadaslarim birbirimizin gune$ gozluklerini ust uste koyarak bakmi$tik. ona ragmen uzun sure bakinca on-onbe$ dakika boyunca hafif gozlerimde agri ve bulaniklik olmu$tu.fakat tabi tutulmanin yuzde yuz gorulecegi cografi bolgede olmadigimizdan oyle hava kapkara olmadi ama sanki bir anda tum gokyuzunu kara bulutlar kaplar da yagmur yagacak diye hemen sokaktan bir magazanin icine kacarsiniz ya, i$te oyle bir kararma olmu$tu, o kadar. tabi her ne kadar yillardir bu tip olaylarin yerkabugunu etkiledigi soyleniyor ve bunu da biliyor olmamiza ragmen, hatta ve hatta daha 2 gun once erzurum'da ya$anan kucuk olcekteki depremi de duymu$ olmamiza ragmen hicbirimizin aklinin ucundan bile gecmiyordu bizi bekleyen buyuk felaket*. neyse gozlemimizi yaptik, ak$am da hep beraber galatasarayimizin avrupa macini* seyretmek icin tiklim tiklim dolu buyuk cay bahcesine gittik.
 • hayatimda yasadigim en olagan ustu doga olayi. amasra'da gunes tutulmasini denizin icinde yasamak bambaska bir tatti.
 • bir astronom hayaline tutulmuş çocukların ellerindeki imkanlarla tam güneş tutulmasını izlediği gündür.

  hani bir güzel telaş alır ve bir heyecan dalgası kaplar çocuk zihinlerimizi. biz onu yaşadık işte. gelecekten habersiz umutlu bir dünyaya baktık o kapkara bulduğumuz disket veya röntgen filminde. bilemezdik ki hafta geçmeden bizlerin gecesini sarsacağını...

  (bkz: 11 ağustos 1999 güneş tutulmasını görmüş nesil/@safagi sokmeyen cocuk)