• gazetenin verdiği gözlüğü alamasamda röntgen filmiyle izlemiştim. kör olma ihtimaliyle ilgili o kadar çok haber yapılmıştı ki korkmuştum.
    gündüz vakti havanın kararması, hatta biraz serinlemesi ürkütücü gelmişti. heyecanlanıp korkmuştum. günler sonra o felaket depremin olmasıyla da korkum sabit kalmıştır.
  • mahallemizin bakkalı röntgen filmlerinden gözlük yapıp satmıştı o gün, ticari zeka dediğimiz bu olsa gerek.
  • dahil olduğum nesil.

o zamanki ingilizcemle avustralyalı mı avusturyalı mı olduğunu anlamadığım, güneş tutulmasının en iyi gözlemlendiği güzide bir anadolu şehrine gelen bi' abla fotoğrafımı çekmişti hatta. poz da gözümde gazeteden aldığım özel gözlükle, gökyüzüne baktığım, saçlar jöleli, orantısız ergen pozu.* hala o fotoğraf bir yerlerde 'o an' formatında sergilenmiş midir merak ederim.
  • efsaneliği tartışılır, ama hatırlıyorum evdeki disketlerden birinin içini açıp onla izlemiştim.
  • çok şükür ki o dönemi yaşadım o zamanlar 5 yaşındaydım kankilerimle siyah bi röntgen filmi bulmuştuk nasıl bulduysak, sonra sıra sıra izlemiştik :d
  • bencede efsanedir sonuçta sadece güneş tutulmasını değil depremi de yaşamıştır.yaz tatili kitabı vardır onu dolduruyordur.belki de yaz tatilinde ne yaptığını anlatan bir anı defteri.farklı bişi yaşamış olduğu deneyimi yazacaktır.aldığı bilim çocuk dergisinden veya herhangi bir çocuk dergisinden çıkacak olan gözlükle umutla yüzünü güneşe dönecektir.hava da mis gibidir güneş tepe de tencere gibi parlıyordur şimdiki istanbul semaları gibi su katılmış rakı gibi değildir. gerçi 2006 da yine güneş tutulması olmuştur ama bu efsane nesil için 99 yılındakinin bıraktığı etki daha büyüktür.büyüklerinin binlerce insanın ölümünden sonra dediği'' güneş tutulması mı depreme neden oldu? güneş tutulması buna mı hayre alemetti laflarını unutmaz''.
  • sonrasındaki 17 ağustos depremi ile baya baya güneş tutulmasının depremi tetiklemesine inanan nesil olmuştur. ben o gün izleyemedim, çünkü tutulmanın görülemeyeceği bir ülkede yaşamaktaydım*. haberlerini aldık ama....keşke sonraki o diğer haberi almasaydık.
  • (bkz: efsane efsane ne efsanesi) şaka şaka.

köydeydim. bizim tavuklar akşam oldu sanıp kümese girmişlerdi. ambele olmuştu hayvanlar.
  • o tutulmaya şahit olmuş nesil, her tutulma öncesi "deprem olabilir" diyerek felaket tellallığı yapmaya devam ediyor.
  • üstümde yeşil tişört ve salopetim vardı o gün. 17 yaşındaydım. ne ilginçdir ki salopet 2015 yılında yeniden moda oldu.

salopet ne la diyenler için gelsin tulum la tulum
hesabın var mı? giriş yap