şükela:  tümü | bugün
  • biri de benimdir.

komşumuz olan, çok sevdiğimiz neriman teyzemizin balkonundan röntgenlerle izlediğimiz doğa olayı.

1 hafta sonrası ise ülkemiz için karanlık ..
  • camcıları zengin etmiştir.
  • güneş tutulmasını günlerce bekleyip , deli gibi röntgen parçası aradığım olaydır. aklımda kalan tek şey pek heycanlıydım...
  • yokluktan cam parçasına ateşle is yapıp öyle bakmıştık diye hatırlıyorum. yanlış da hatırlıyor olabilirim. 99 depremini merkezinde yaşayan lise 1 öğrencisi için tramvatik bir yıldı. unutmuş olabiliriz.
  • 9 yaşında bir çocukken ilk fen bilgisi deneyimi gerçekleştirmeme vesile olan süpersonik olaydı. abimle evde ne kadar çerçeve varsa içindeki camları cıkartıp mumla islemiştik sonra da balkona çıkıp o heyecanlı ana tanıklık etmiştik.
  • kasabadayım o zamanlar, tutulma sırasında bahçedeki tavuklar akşam oldu sanıp kümese doluşmuşlardı hiç unutmam, ortalık aydınlandığında gariplerim neye uğradığını şaşırdı tabi, horoz zaten mavi ekran.
  • röntgen filmlerini alıp güneş'e baktığımız olay hey gidi günler büyüğüyle küçüğüyle herkes aynı eylemi yapıyordu ee herkesin evinde de bi röntgen filmi vardı zaten
  • aaaa bu benim lan. röntgen filmiyle bakmıştık bizde, dün gibi hatırlarım.
  • 9 yaşındaydım. köyde tek başıma ananemin yanında kalıyordum.
    ananemi hastaneden getirirken gerçekleşti. ananem, "sakın çıplak gözle bakma kör ediyormuş." dediği için, tüm yolu yere bakarak kat etmiştik. eve girmeden önce, bakayım kaçırmayayım dedim.

meğer röntgenle, güneş gözlüğüyle bakılıyormuş.

bizde röntgen çektirecek para bile olmadığı için, evde film falan yoktu.
    ben de bildiğimiz laylon siyah poşetle -şimdilerde üretimi bile kısıtlı yapılan poşetle- güneş tutulmasını izlemeye çalışmıştım.

dünyanın en güzel günüydü. anısı hafızamda en canlı gündü.
  • camı ısıtarak karartıp izlediğimiz güneş tutulması mıydı mı bu diye kendimi sormaktan alamadığım güneş tutulması. o siyah filmleri nerden bulup da izlediniz ver de bi fırt bakıyım dediğimde de vermediğiniz orrrospu çocuklarının izlediği güneş tutulmasıydı aynı zamanda di mi bu?

ahmet bakkala da selamlar olsun. ne vardı o laz gelip karşına market açtığında bu diyarlardan göçüp gidecek. dükkanı kapatsan kafiydi be ahmet abi.
hesabın var mı? giriş yap