*

şükela:  tümü | bugün
  • dokuz eylül üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi'nde meydana gelen ve yaklaşık 4 haftadır devam eden rezalettir. 10.07.2017 tarihinde yaz okulunun açılmasıyla ve dersliklerde ders yapılmaya başlanmasıyla birlikte okuldaki duvar boyama işlerine ara verilmemiş, tam aksine devam edilmesi konusunda da tüm çaba gösterilmiştir. gösterilen bu çaba; okulda görev yapan akademisyenlerin ve derse gelen öğrencilerin hiç abartısız uzun saatler hatta haftalar süresince boya kokusuna maruz kalmalarına ve yoğun bir şekilde baş ağrısı ve geniz bölgesinde yanma gibi sorunlar yaşamalarına neden olmuştur. çoğu öğrenci ve akademisyen durumdan rahatsız olduklarını ders esnasında belirtmişler ancak çok fazla ciddiye almamışlardır. ( sonradan bazı profesör ve doçent hocalar durumun ciddiyedini fark edip ders sürelerini azaltmak zorunda kaldılar. başka dersliğe geçin demeyin çünkü dersliklerin çoğu yeni boyandı. boyamak yerine duvar kağıdıyla kaplamak da göz önüne alınamaz mıydı hem zaman tasarrufu hem sağlık açısından ? )

fakat bilindiği gibi içerisinde bol miktarda kimyasalın bulunduğu yağlı boya ve türevi kuvvetli kimyasalları uzun süre solumak kanser başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. bu nedenle böyle konular ciddiye alınması gereken "önemli" konulardır.

"okulda eğitim gören öğrencilerin ve görev yapan akademisyenlerin sağlıkları mı daha değerli ? yoksa duvarların bir an önce boyanması mı daha önemli ?" diye düşünmeden edemiyor insan. fakülte yönetiminin konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yapması gerekmektedir.

ayrıca (bkz: dokuz eylül üniversitesi/gökhan tenikler)

edit: görüyorum ki hiçbir yetkili bizi ciddiye almayacak ve bizim sesimizi duymayacak. bu olayın gündemde yer alması için, haber ajanslarına düşmesi için ille de bir öğrencinin veya akademisyenin zehirlenip ölmesi mi gerekiyor acaba ? bu sorunun cevabını size bırakıyorum.

edit2: bütünlemeler kaldırıldığı için fakültede yaz okuluna gelen yaklaşık 8 bin öğrenci vardır. her öğrenci o dersliklerde günde ortalama en az 2 veya 4.5 saatini geçirmektedir. bahsi geçen boyalı duvarlar d blok amfilerinde bulunmaktadır. boya kokusunun ne kadar baskın/ağır olduğuna inanmayanlar pazartesi okula misafir olarak gelebilirler ve yerinde gözlem yapabilirler. boyama işlemi alanında uzman kişiler tarafından değil normal inşaat ustaları tarafından yapılmıştır. bu nedenle okul duvarı gibi büyük alanları boyayacak olan kişiler boyanın karışım oranını tutturamamış ve kokuya neden olan maddenin(tiner midir nedir bilmiyorum) dozunu fazla kaçırmış olabilirler ki bu da büyük sorunların temel kaynağıdır.

bu konuya yer vermeyen tüm haber ajanslarına da ayrıca teşekkür ediyorum. 8 bin insan zehirlense umrunuzda olmayacak demek ki arkadaşlar görmüş olduk bunu bugün. ilgilenen ve yardımcı olan tüm arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.
  • rezalet gibi rezalet dediğim olaydır. ayrıca konu tiner olduğu için uzmanlar * ne diyor ona bakmak lazım.

not: adana demirspor
  • sınav zamanı bir çok öğrencinin erkenden çıkmasına sebep olan rezalettir. boya yapacaksan bari su bazlı olanlardan yapın. yazın sıcağında o kokuyu insanlara yasatmaniz çok düşüncesizce.
  • okuduğum dönemde, her sene eylül ayı'nda aldığım koku burnuma geldi şu anda. nasıl bir karışımsa, ağııır, kötüüü, rezaleett bir kokuydu.
  • işi öğrenci yetiştirmek olması gerekirken köstek olan kurumun rezaleti. kısa zamanda gerekli yerlere duyurulması gerek.
  • öğrenci ve akademik personelin sağlığının düşünülmediği, dokuzçeşmeler kampüsünde cereyan etmiş olay. umarım tez vakitte çözülür.
  • bir üniversitenin özellikle dokuz eylül gibi bir üniversitenin böyle bir şey yapması büyük rezalet. birilerinin bu saçmalığı kesmesi için öğrencilerin hocaların zarar görmesi mi gerekiyor?

boya için daha uygun zaman bulamamışlar mı sormak istiyorum. isyan edin öğrenci kardeşlerim.
  • gerekenin yapılmasını ve yetkili makamlara ulaşmasını temenni ettiğim rezalet.
  • yazıklar olsun. olayı tam idrak edemeyenler allahın sıcağında o boya kokusu içinde oturmayı bir hayal etsinler.
  • bu okulun varlığı başlı başına rezalet