• televizyon haber programlarını izlemiyorum. duyduğuma göre haberlerde pek yer verilmemiş, ölü sayısı da 8-10 gibi söyleniyormuş.. ancak burada, veya twitter’da ölü sayısının 100’ün üzerinde olduğunu yazanlar var. haberlerde hes baraj kapaklarıyla ilgili herhangi bir sorun olmadığı söylenirken, birçok kişi kapakların açıldığından bahsediyor. hangisi doğru? nereden doğru güvenilir haber alacağımızı şaşırdık, yazık.

bir felaketin büyüklüğü kaybedilen can sayısıyla veya verdiği maddi hasarla ölçülmez diye düşünüyorum. kaldı ki kastamonu’yu çok fazla etkileyen selin, fazlaca büyük bir felaket olduğu sağda solda dolaşan fotoğraflardan gayet net anlaşılıyor.

akdeniz ve ege bölgesindeki yangınlarla kıyaslayıp sitem edenler azımsanmayacak kadar çok. her iki felaket de önlemlerin yetersiz olduğunu ve doğaya olumsuz müdahalenin sonuçlarıyla daha çok karşılaşacağımızı açıkça gösteriyor maalesef.

sözlük yönetimi tıpkı yangın yardımlaşma ağı başlığı gibi sel yardımlaşma ağı başlığını da sol frame’de sabitlerse iyi olur. destek sağlamak isteyenlere ulaşılması açısından başka bir güzel adım da bu olur. malum hükümetimiz daha çok somali’ye falan yardım ediyor bu ara, bir de biz yük olmayalım. kendi aramızda halledelim(!) iban da gönderilmiş galiba, ona da bir göz atarsak iyi olur.
  • kastamonulu olmam sebebiyle bizim de akrabalarımızdan etkilenenler oldu. bazıları canlarını saniyelerle kurtardı. hala binalarda yaşlı insanlar var kurtarılmayı bekleyen. ve can kaybının çok fazla olduğu maalesef gerçek.
  • yine ibb gibi büyük şehir belediyeleri koşuyor bu toplumsal olaylara. devlete nerede kardeşim. bi arabadan 3 kat vergi almasını bilen devlet nerede
  • şimdi meselemiz şu olmalı:

ülkede daha nerelerde altyapı böyle?

dere yatağına yerleşim, yanlış yere bentler, hes yapıldığı için kendi mecrasına yayılamayan küçük dereler. sadece kastamonu ve ilçeleri bu şekilde değildi tabi ki. ama aşırı yağmur burayı vurdu.

yani daha 100 şehir (il ve ilçe) bu durumda değil mi? bugünden itibaren dere yatağına yapılan inşaatların yıkımına, heslerin düzeltilmesine başlanacak mı?

edit: bak halâ tv'de bunlara izin verilmesin diye konuşuluyor. yav deprem olmadan binaları güçlendirin diyorsunuz da, yani yenisini sağlam yapın demekle kalmıyorsunuz da, burda neden dere yatağına yerleşenleri düzeltelim, kaldıralım demiyorsunuz? bundan sonra düzgün yapın diye dedem de der ya.
  • 400 metre olan su geçiş yolunu 15 metreye indiren ve oralara ruhsat verenler kesinlikle yargılanmalıdır.
  • sel mi hes mi olduğu zamanla anlaşılacak bir diğer hükümet cinayetidir. haber alabilirsen tabi. 90 lı yıllarda hiç yoksa haber alma özgürlüğü vardı işte.

defolun şu memleketin başından.eliniz uğursuz çünkü sevgisiz. baraj kapaklarının açılma işi de peşi bırakılmadan sorgulanmalı.
  • hes santrali patlaması ile alakalı durmayan elim olay.

siyasi ve duygusal faktörlerden uzak amatör olarak yaptığım araştırmalar gösteriyor ki; bozkurt ilçesin ezine çayı üzerine kurulmuş ebru regülatörü ve hidroelektrik santrali oldukça küçük. arkasında biriktirdiği su en fazla iki olimpik havuz miktarında. bu hes patlasa ya da kapakları açılsa, böyle bir suyun debisini ve yönünü ancak önemsenmeyecek kadar etkiler.
  • halkın ve yetkililerin yoğun yağış uyarılarında nasıl davranması gerektiğini bilmediğini ortaya koyan felaket. hadi ilçe komple boşaltılmadı bari çarşı, pazar, yollar boşaltılması gerekirdi. çok yazık çok...
  • az önce bir toplantıdaydım, ajansımızın bir üyesinin ailesi komple kayıp. ölü sayısı nasıl 8-10?

genç çocuklar futbol sahasında antrenman yapıyormuş. sel bu gençlerimizi direk alıp götürmüş, nasıl ölü sayısı 8-10?

şehir komple haritadan silinmiş durumda deniliyor. nasıl olur ölü sayısı 8-10?

şimdi asıl gerçek soruyu soruyorum: bu bir doğal afet midir, yoksa liyakat eksikliği ya da rant uğruna yitirilen canlar mıdır?

sevgili romalılar, tüm hikayenin sonuna geldiğimizde, son sayfada neler yazacak? sizleri bilemiyorum ama galiba benimkinde şu cümleler yer alacak: “bir şeyler yapmak istiyordu, ancak bu durumun kronik bir hal alması ve bireysel çabaların etkisizliğine üzülmekten hareket edecek hali kalmamıştı…”
  • büyük afet. en büyük acıyı orada yaşayan yakınlarını kaybedenler bulamayanlar çekiyor. allah yardımcıları olsun. klavey başında ağzı ve beyni bok kokan her tülü siyasi düşünceyle olaya yaklaşanların 1 gr haysiyeti yoktur gözümde. allah sıkıntıda olan herkese yardım etsin sabır versin. yakınlarını kaybedenlere sabırlar diliyorum. malesef ateş düştüğü yeri yakıyor...
hesabın var mı? giriş yap