şükela:  tümü | bugün
  • 06-15 ocak 2017 tarihleri arasında ato congresium'da gerçekleşecek kitap fuarı. ne yazık ki yine tüyap'a değil eylül fuarcılık'a mahrum kalacağımız fuar. o çekilmez "haşim anakondaoğlu/haşema yayınları standında kitaplarını imzalıyor." tandanslı 2 saniyede bir verilen duyurularla umarım bu sene karşılaşmayız.

yine eminim birbirinden vasat imza günleri ve söyleşiler ve klişe yayınevleri bizleri bekliyor. sürpriz olarak ahmet ümit'i(imza günü olarak) vermişler ki zaten 2-3 yıl içinde birkaç kez ankara'da imza günü düzenleyen bir isim kendisi. o açıdan çok sürpriz olmuş. umarım önümüzdeki günlerde geçen yıllara göre bir gelişme kaydederler de yüzümü kara çıkarırlar, bir umutla bekliyorum.
  • hasan ali toptaş ve murathan mungan için gidilecek, onun dışında yine pek bir cacık olmayacak kitap fuarı.

yine sel ve ayrıntı güzel indirimler yapacak,
    yineithaki güzel setler hazırlayacak.
    metis gelirse gelecek,
    iletişim naz niyaz, 'alacaksan al' modunda olacak.
    uykusuz yine stand açacak ama yılmaz aslantürk'ten başka gelen giden olmayacak.

geçen sene beyoğlu sahaf fuarı'ndan çıkıp gelen sahaflar ya tok satıcıydı ya da ne sorsan zaten kalmamıştı. sanırım yakın zamanda sahaf fuarı yapılmadı o yüzden sahaflardan umutlu olabiliriz.

yılın ilk kitap fuarı kabul edilen bir fuar nasıl böyle kuru ve vasat oluyor, yapanların nasıl içine siniyor anlamış değilim. çirkin billboardlar dışında reklamı bile yapılmıyor.

biz yine buna da şükür diyip gideceğiz, o ayrı.

edit: iletişim aynı tarihlerde çukurova kitap fuarında olacağını açıkladı.

iyice üvey evlat gibi oldu canım kitap fuarı, kimsenin iplediği yok. arkadaş kitabevi tek başına bu fuardan daha başarılı, o da imza günleri düzenliyor ve %30 indirim standı var

gittim gördüm geldim edit: eğer fuardan kastınız sadece 'ucuz kitap almak' ya da sırf 'fuara gittim' demek değilse, bilgi alışverişi de muhabbet de gülen yüzler de sevdaya dahilse, fuarın yıldızları sel yayıncılık ve ithaki yayınlarıydı. güzel muhabbetler edildi, güzel tavsiyeler verildi, indirimler de iyiydi, kitaplar zaten iyi, o an satın alınmasalar bile başka zaman alınmak üzere not edildi.(ikinci defa gitmeyi bile düşünüyorum) hatta ithaki standındaki görevli geçen yıldan beni hatırlayıp muhabbet etme nezaketini de gösterdi.

genel olarak çok fazla indirim yoktu, iletişim ve metis zaten pek indirim sevmiyorlar ama standları kalabalıktı. daha önce fuarda görmediğim bir beyle rus edebiyatı üzerine güzel muhabbet ettik. yakın zamanda idefix'in fuarından faydalanmasaydim daha çok şey alabilirdim.

ayrıntı yayınlarına kitaplarındaki imla ve çeviri hatalarından bahsetmeyin, " meraklıysanız orijinalini okuyun " gibi gereksiz bir cevap alabilirsiniz ( tesadüfen kulak misafiri olduğum bir diyalogtu )

sahaf sokağı az mıydı yoksa bana mı öyle geldi bilemedim. aradığım kitap olmadığı için çok zaman harcamadım.

uykusuz da umarız bir gün ekip olarak gelme nezaketini gösterirler.

genel olarak güzeldi ama gönül istiyor ki daha kapsamlı olsun, herkes alsın, okusun. daha çok imza günü olsun , sözlükte "insanların toplu taşımada kitap okumaması" gibi başlıklar açıldığında "ankara hariç" diye düzelttikleri bu şehre yakışsın ve yılın ilk kitap fuarı olmanın hakkını versin.
  • sınav zamanıma denk gelmiştir. ayrıntı'nın güzel kapaklı kitaplarından almak için sabırsızlanıyordum ama şimdi gitmek için boşluk bile bulamıyorum.
  • bugün başlayan haftaya pazar akşamı bitecek olan fuar. burada her ne kadar yerin dibine batırılsa da eylül fuarcılığa senede bir kaç gün kitap tozu yutmamızı sağladığı için ben teşekkür ederim. geçen sene biraz karışık gibi olan fuar bu sene daha derli toplu görünüyor.
  • bugün başlamış, benim de 10.30 da giderek siftah yaptığım fuar.

sahaflar az gibi, sahaf sokağı olamamış mesela sona doğru normal kitabevlerie dönmüştü o kısım.

daha tam da yerleşememişlerdi sahaflar sanırım.

yazılama gelmiş sağlam indirim yapmışlar, 6.45 gelmiş güzel indirim yapmışlar, metis fena değil ama indirim daha çok olabilirdi.

ayrıntı %25 indirim yapmış mis gibiydi . tübitak %10 indirim yapmış ama kitaplar zaten ucuz.

iletişim gelmiş ismail saymaz 14 ünde imza günü yapacakmış.

okul bebeleri gelmişler daha ilk günden bıcır bıcır kafanız şişiyo ama olsun gelsinlerde şişirsinler kafayı önemli değil.

sağ görüş olarak, nihal atsızın kitapları set halinde satılıyor, uygun fiyata. diğerleri biraz sönük kalmış.

tüyap kadar kalabalık ve geniş kayılımlı değil , olmasın zaten, tüyapta 11-14 arası gezip bıkmıştım kalabalıktan ve karışıklıktan. ama oraya katılan yayınevleri kadar geniş yelpaze yok.
  • bugun gidip uzun uzun gezip gordugumuz fuar. izlenimler soyle;

giris ucreti 2 tl. tam bir sacmalik.

yelpazs genis. her telden oldukca yayinevi katilmis.

buyuk yayinevleri(yky, iletisim, metis vs) tirt. adam sikiyorlar. idefix, dr daha ucuz. kucuk yayinevleri( cagaloglu vs) daha iyi. oldukca uygun fiyata veriyorlar.

sahaflar fuarin en iyi tarafi. fiyatlar cok iyi, yeter ki aradiginizi bulun.

cogu yerde kredi kartinin gecmesi de iyi olmus.
  • bu kitap fuarlarının yapılma amacı o günlere has indirim yapıp gerçekten fazla kitap satmak mı yoksa indirim seviyesini makul bi oranda tutup kitaplarından bi haber kimselere kendi kitaplarını tanıtmak mı? galiba ikincisi daha ağır basıyor çünkü fiyatları internetteki satış fiyatlarıyla ya aynı yada çok az daha ucuz.

yılda bir kere olan fuar için bari iyi bir indirim yapın diyeceğim ama sonra kitap dışı bir çok şeye gereksiz harcama yaptığımızı düşününce adamlara da hak veriyorum.

not: öğrenci kartını gösterenler ücretsiz girebilir.
  • birincil amacı kitap satmak olunca yine fahiş fiyatı dayayan fuar. buralara gidip kitap almaktan da avmlerde dolaşmaktan da aynı zevki alıyor insanlar. görüntü her şeyin önünde gelir diyerek ben kitap okuyorum izlenimi yaratmak için parayı har vurup harman gibi savuruyorlar. bunu bilen yayınevleri dört, beş liradan bir şey olmaz deyip artırmışlar etiketleri ve indirim yapma maskelerini takmışlar. standlarda duran elemanların kitaplardan haberi yok; o yazar bende yok diyor ben biliyorum var kardeşim bir bak diye ben buluyorum en sonunda kitabı. sahaflara gelirsek adamlar dükkanı oraya getiremiyor haliyle kitap az. onlar da ekmeğinde işin, ekmek kitaptan önce gelir elbet. en azından kitapları çikolata gibi görmekten vazgeçmeli bu kitabevleri ki okur sahaf sahaf kitap arayıp durmasın. en azından john berger'ın aramızdan yeni ayrılmasına ithafen onun kitaplarında bir güzellik yapılsaydı.
  • dün günübirlik ankara' ya gidip gelmemdeki iki sebepten biri olan fuardır.

eylül fuarcılık tarafından düzenlenmektedir.

katılımcı listesi ve kroki

etkinlik listesi

giriş ücreti 2 tl. dir ve öğrenci kimliği ile ücretsiz girilmektedir.

300, 000 ziyaretçi beklentisi bulunmaktadır. hava muhalefeti nedeniyle katılımı iptal edilen yazarlar olmasına rağmen, dünkü korkunç yağmurda bile oldukça büyük bir kalabalık tarafından ziyaret edilmiştir.

her görüşten yayınevi ve çok sayıda sahaf katılmaktadır.

diğer yazarların belirttiği gibi, ciddi indirimlerden ziyade tanıtım ve imza günleri ile öne çıkmıştır. öte yandan, genel bir zam yağmuru altında olduğumuz için durum makul görülebilir.

kafenin masa ve sandalye kapasitesi düşük olduğu için yer bulmakta sıkıntı yaşamak olasıdır. yemek çeşidi azdır, tavuk yemeği soğuk gelebilir, türk kahvesi servisi bulunmamaktadır. yoğun talep nedeniyle bunlar mazur görülebilir.

antakya yemekleri ümidi ile gidip yalnız künefe bulmak hevesi kursağınızda bırakabilir.

sahaf alanında sıra dışı eserlerden ziyade satılabilecek malzeme ağırlıktadır. osmanlıca ve türkçe gazeteler, denizler kitabevi yayınları, cumhuriyet döneminden gazete ve dergiler, karagöz nüshaları bulunmakla birlikte; sıradan bir sahaf ziyareti intibası vermektedir.

iç mekanda sigara içme alanı bulunmamaktadır. ( künefe satan beyin beyanına göre )

ayrıca, engin alan' ın bakışında bir keder gördüğüm ve osman pamukoğlu' yla sohbet ederken ufak bir sorgulamadan geçerek tırstığım fuardır.
  • tırt bir organizasyon.

kongrezyumda otopark varmış sanırım fakat hiç yönlendirme tabelası yok. önce arabayı yol kenarına park ettik tam içeri girdik anons yapıldı arabasını yol kenarına koyanlar çeksin diye. arabayı aldım taa armada taraflarına park edip geldim.

imza günü olduğu belirtilen yazarların büyük çoğunun da katılım göstermediğini düşünmekteyim. bunun sebebi hava muhalefeti de olabilir ama yine de başarısız bir organizasyon...