şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ne kadar mantıklı olup olmadığına bir türlü karar veremediğim durum.

  bilgisayarım var fakat bir de macbook'um olsun istiyorum. bana koyan ise daha 1 sene önce 5 bin bile olmayan bilgisayara 11 bin lira verecek olmam.

  çaresiz ve kızgınım sözlük.
 • bilgisayarım var fakat bir de macbook'um olsun istiyorum. 1 sene önce 5 bin bile değilken 11 bin lira olmuş, bu sebepten almayacağım. sonuçta bir vibratör için 11 bin lira çok para.

  edit: bilgisayarım zaten var, bunu vibratör niyetine götüme sokacağım, o bakımdan şeyettim.
 • 15 bin lira verip gerçekleştirdiğim eylemdir.

  şart mı? hayır.
  gereksiz mi? değil.
  parasına değer mi? araba değil en nihayetinde, o parayı haketmiyor.
  ama uzun süreli kullanacak ve zaten bilgisayardan para kazanıyorsan, hakkın mıdır? evet.
  pişman mıyım? hayır, yine aynı param olsun elimde macbook'um olmasın, alırım.
  sevdim mi? evet, çok sevdim.

  özellikle parallels desktop ürünü ile muhteşem. windows üzerinde sanallaştırma ile uğraşmak ne kadar yorucu ise mac de tam tersi.
  ama dümdüz kullanım amacıyla alınacaksa hafifliği vs. sebebi ile, alternatif daha uygun windows ürünler öneririm. gereksiz yere kapitalizme para kaptırmayın.
  yoğun çalışma, birden fazla yazılımı, sanallaştırmayı kullanacak iseniz stabilitesi ile memnun kalırsınız.

  teşekkürler hakim bey.
  edit: benim aldığım model şuan 24 bin liradır. göz önüne alırken bunu da değerlendirmek gerekir. şu an sağlam düzgün bir notebook zaten 10 kağıttan başlıyor.
 • ios developer piyasası bu fiyatla tavan yapar.
 • aldım mutluyum.
 • eğer çok profesyonel işler yapmıyorsan ve illa macbook gerekli değilse (kullanacağın programlar sadece ondaysa) gereksiz eylem. macbook istiyorsan zaten pek oyun derdin yoktur. geriye yazılımcıysan programlar için gereken şeyi kalır. onda da zaten windows'lu bilgisayar daha ucuza gelir her türlü. macbook'un 12 bin tl'lik olanı sıradan basit işleri görecek bir pc gibi bir şeydir düz kullanıcı içindir. o para'da ona verilmez. ha param çok diyorsan ayrı bir konu.
 • parası çok aklı kıt işidir. bunu alıp sağa sola elma göstererek mutlu olmaksa amacın; alma. çok daha kısa yoldan, çok daha mutlu olabileceğin bir alternatif önereyim sana. bizim buralarda senin gibi olur olmaz işlere para döken görgüsüzlere "paran çoksa götünü siktir" derler. nasıl bir duygu olduğunu bilmem, hiç çok param olmadı. ama söyleyenlerin elbet bir bildiği vardır, bir dene istersen.
  (bkz: paran çoksa götünü siktir)
 • bu başlıktaki para hiç birşey değildir. ihtiyac vs. diğer şeyleri geçtim dünyaya kaç kere geleceksin sanki o paran varsa al gitsin.
 • 13.000 lira verip ipad pro almaya yeğdir.
 • verilen ücret değişebileceği gibi, sonucunda gerçekleşen eylem açısından yapılması doğru olacak bir eylemdir. çevremde mac alıp en erken 8 sene içinde "bıktım bu bilgisayardan!" diyen bir kişi dahi duymadım, görmedim.