• aynı yerde daha bir kaç ay önce metrobüsle giderken, benzer bir şekilde bir araba bariyerleri aşıp takla atarak bir öndeki metrobüsün önüne çıkmıştı. neyse ki o zaman öndeki metrobüs şoförünün duracak mesafesi vardı da bir şey olmamıştı. şimdi diyeceğim şudur ki e-5'in sefaköy çobançeşme arası kısmı tam bir kara nokta. fotograflardan anladığım kadarıyla araç sefaköy'den çobançeşme yönüne aşağı doğru gidiyormuş ve bariyerleri aşıp metrobüs yoluna girmiş.

orası hem virajlı hem de yokuş aşağı olduğundan ve bizim pek öküz sürücülerimiz de ne verdiyse gazladıklarından sürekli kaza yaşanan bir bölge. illa sizin hatalı olmanız da gerekmiyor. orda yokuş aşağı takip mesafesini de bırakarak 80-85 km/sa ile giderken, tam da kazanın olduğu yerde arkamdan tampona yapışıp selektör yapanı çok gördüm. önüme bir şey çıksa, azıcık fren yapsam beraber giricez metrobüs yoluna, gebericez. arkadaş hız sınırı belli, güvenli gidiyorum, önümde araba var neden sıkıştırıyorsun. hayır geçsen ya da ben azıcık daha hızlı gitsem ne olacak? sanki ön tarafta yol açık da sol şeridi kapıyoruz. şeritler de zaten dar, azıcık hata kaldıramayacak kadar dar hem de.

sen tabii seyir sırası denetimi yapmazsan, ortalık makasçılardan da hız yapanlardan da geçilmez. anca soteye yatıp ehliyet ruhsat demeyi biliyor bizimkiler. ha şu eds kameralarını da sallayan yok artık. demek ceza falan da kesilmiyor. daha çok insan ölür, biz de böyle boş boş entry gireriz işte.
  • elbette bilemeyiz ama acaba sürücü twitter'a mı yoksa instagram'a mı bakıyordu yolda giderken?

not : yolda makas atan başka bir dangalak yüzünden de kontrolünü kaybetmiş olabilir, kalp krizi de geçirmiş olabilir, uyumuş da olabilir. illa "telefon kullanıyordu kesin" diye itham etmiyorum ölen sürücüyü ama istanbul trafiğinde, iyimser bir yorum yapmam gerekirse, denk geldiğim 100 kişinin 60-70 tanesi telefonuyla oynayarak araç kullanıyor. o yüzden böyle bir entry girdim.
  • kaza. adı üstünde kaza olmuş ve bir kişi ölmüş. artık bu dünyada değil. kazanın nedeni bilinmiyor ve "o. çocuğu" "it" "doğal seleksiyon" falan yazılıyor. belki alkollüydü belki hız yaptı belki kötü bir insandı. belki de direksiyon hakimiyetini kaybetti, başı döndü, tansiyonu fırladı fenalaştı. nedir bu saygısızlık nedir bu öfke? aslında hepimiz bundan şikayet edip ilk fırsatta karşımızdakine bunu yapıyoruz: saygısızlık. ayıptır ya!
  • karayolunda ters yönde giden bir toplu taşıma sisteminin olduğu ülkede olan olaydır.
  • chevrolet cruze hatchback model aracın karıştığı kaza. eski aracımın aynı model ve rengi, tüylerim diken diken oldu. yalnız aklıma yatmayan şey şu ki, bu araçla direksiyon hakimiyetini kaybetmek güç, çünkü bildiğiniz traktör gibi bir araba. direksiyonu o kadar serttir ki zor döner, o kadar hantal bir araçtır ki gaza basarsınız basarsınız gitmez. hani öyle parmak ucuyla gaz pedalına dokunduğunuzda uçacak bir araç değil. o sebeple bence sürücü ya makas atıyordu/başkasının attığı makasın kurbanı oldu, ya da bir sağlık sorunu yaşadı.
  • sefaköy civarında yaşanan ve araç sürücüsünün hayatının kaybettiği belirtilen kaza. yaralılar olduğu da belirtiliyor.

video'dan anlayabildiğimiz kadarıyla e-5'te seyir halindeki bir otomobil metrobüs yoluna girmiş ve metrobüsle kafa kafaya çarpışmış.
  • bana metrobüsün trafiğe ters akmasını sorgulatmıştır. ters akması kazalarda şiddeti arttırır diye düşündürtüyor. neden böyle acaba?

edit: bir arkadaş uyarmış. metrobüs kapıları yüzündenmiş. hollanda'dan ithal dandik metrobüste iki tarafta da kapı vardı. sonradan mercedes ve diğerlerinden alınanlar tek taraftan ve sağdan kapılı normal otobüs olduğu için haliyle böyle gitmeleri gerekiyor.
  • ölümlü bir kaza..
    otomobil sürücüsü araç içinde sıkışıp kalmış.. o enkazdan sağ çıkabilmesi imkansıza yakındı zaten...
    yakınlarına sabırlar...
  • sefaköy metrobüs durağında yakalandığım kazadır. orayı kullanacak olan yazarların alternatif yollara yönelmesini öneririm.
  • twitter haberciliği sayesinde ölen ve yaralananlar olduğunu öğrendiğimiz kaza.

akıllarda hemen aynı soru, metrobüsün ne kadar ilkel bir toplu taşıma yöntemi olduğunun anlaşılması için ne olması gerekiyor acaba ?
hesabın var mı? giriş yap