şükela:  tümü | bugün
 • düzmece olma ihtimali kuvvetli olan saldırılardır. zira yeni dünya düzeni diye atıp tutan neo-con lara uzun yıllar boyu planlama yapılması sonucu malzeme verilmeliydi... açalım;

  90'ların başında soğuk savaşın bitmesi ile abd'nin ya da nato'nun ya da daha geniş ifade edersek batının karşıt bloğunu yitirdiğini görüyoruz. sovyetler ya da doğu bloku güzel bir zamanlamayla sona erdirilince, ortada bir boşluk oluşmuştur ve yaklaşık 10 yıl kadar 90 lar boyunca abd nin tek kutuplu halde bir hegemonyası söz konusudur. ancak lazım olan şey yeni bir karşıtlıktır. zaten bunu özellikle natonun durumundan anlayabiliyoruz. varşova paktının sona ermesiyle tek kalan bu batı ittifakı amaçsız kalmışken yeni bir tehlike gerekli hale gelmiştir. daha doğrusu tehlike ibresi "kızıl"dan "yeşil" e çevrilmiştir. bu saldırıların düzmece olması durumunu belirten birkaç tane belgesel tarzında izahlar vardır. değinmiyorum. sonuç olarak ortadoğu odaklı islam, islami terörizm, el kaide, usame bin ladin, gibi fikir ve semboller yaratılarak önce afganistan ardından benzer ve başka bahanelerle ırak işgal edilmiştir. bugün yaşanan arap baharı, iran üzerine yaratılan gerilim ve türkiyenin ortadoğuda oyanamaya çalıştığı rol dahil birçok uluslararası ve ulusal olaylar bu saldırıların uzantısı ve aslında amacı olmuştur. başarıya da ulaşmıştır. dilerim ki tarih, kanıtlar ve yapan insanlar ortadan kalkmadan gerçeği yazsın!
 • saldırıyı gerçekleştirenler sırp milliyetçisi olsaydı 3. dünya savaşı çıkardı. ama almanya katılsa biz de katılmış sayılır mıydık orada şüpheliyim. enver paşa her türlü sarıkamış'ı yapardı ama.
 • üzerinden bugün itibariyle 11 yıl geçmiş saldırılardır.
 • 9/11 olarak da hatırlanan 11 eylül saldırılarının, islamik terörist grubu el kaide tarafından düzenlenmiş, 4 koordine terörist saldırı serisinden biri olduğu söylenir.

  19 el kaide teröristi tarafından 4 yolcu uçağı kaçırıldı böylece, intihar saldırılarında uçaklar binalara çarparak uçurulabildi. bu uçaklardan iki tanesi, american airlines flight 11 ve united airlines flight 175 dünya ticaret merkezi nin new york şehrindeki kompleksinin kuzey ve güney kulelerine sırasıyla çarptılar. iki saat içerisinde iki kulede çöktü ve enkaz haline geldi. ayrıca bu olay dünya ticaret merkezi kompleksindeki bütün binaların çökmesi, kısmen ya da tamamen yanması ile sonuçlandı. üçüncü uçak american airlines flight 77 pentagon a çarptırıldı. batı kısmında kısmen bir çökmeye sebep oldu. dördüncü uçak united airlines flight 93 washington d.c. yi hedef almıştı. bu uçak hedefini vuramadı, bunun da yolcuların uçak kaçıranları kontrol altına alması ile ilgili olduğu söyleniyor. dördüncü uçak shanksville, pennsylvania yakınlarında bir alana düştü. saldırılar toplam 3000 kişinin ölümüne sebep oldu.

  ilk başlarda grup lideri osama bin laden in her türlü bağlantıyı yalanlamasına rağmen, şüpheler hızla el kaide üzerine düştü. 2004'te ise saldırının sorumluluğunu üstlenmiştir. el kaide ve bin laden, amerika'nın israil desteğini, suudi arabistan'a saldırılarını, ırak'a karşı yaptırımlarını, saldırıyı tetikleyen unsurlar olarak belirtti. abd saldırılara war on terror girişimleri ile karşılık verdi ve taliban ı ortadan kaldırmak için afganistan'ı istila etti.

  tarihte, 12 yıl önce bugün gerçekleşmiştir. tarihe bu şekilde geçmiştir. üzerinde hala tartışmalar sürer.
 • bana dogmanın ne olduğunu yıllar sonra anlatan saldirilardır.

  2001 yılında daha çocukken ve amcamla teravih namazlarina vs. giderken ıslami bir hobi vardi içimde. böyle çok şirine geliyordu bu tarz bana. gerdi idrak ettiğimde söylenmez ama doğru yola olduğumu düşünüyordum.

  sonra bir gün sanırım mahallede oyalanirken tv'de saldırıların görüntülerini izleyen bir arkadaşım eve çağırdı ve televizyonun karsininda ellerimizi açıp dua etmiştik..

  çünkü "müslümanlar yaptı ve doğru yaptı" gibi bir ruh halimiz vardi. çok tuhaf sözlük..

  yıllar geçti ve hayatı öğrendik. o dogmalardan kendimizi sıyırıp bir nevi mantık içerisine oturttuk. bilim daha hoş gelirken kulağa ve akla bu türlü dogmalardan uzak durduk.

  ve bugün bu saldırıları yapanlar, inanmıyorum ama allah varsa belalarini bulsunlar.

  eğer allah çocukları seviyor ve önemsiyorsa anasız ve babasız kalmış her çocuğun hesabını hem bu dünya da hem öteki dünya da bu pisliklerden sorsunlar.

  bugün bu saldırılıları amerikanın yaptığı düşünülebilir o ayrı her kim yaptıysa fazlasını yaşar umarım.
 • orta doğu'nun modern tarihiyle, abd'nin orta doğu'da yaptıklarıyla, amerikan yöneticilerinin filistin sorunun çözümlenmesi ve bir filistin devleti kurulması için yeterince gayret göstermemeleriyle, israil'i sürekli el altından ya da aleni desteklemeleriyle hiç bir alakası olmayan; siyasi amaç ve motivasyondan yoksun, tamamen batı ve değerlerini hedef almış şeytani güçlerden kaynaklanan saldırılar!.
 • kurmaca olduğunu düşünelerin gerizekalı olduğu, tarihin en büyük terör saldırısı.
 • etkileri bakımından son yarım asrın en önemli olayıdır. abd'nin bu saldırıları medya ve diplomatik propaganda gücüyle kalkan yaparak afganistan ve ırak'a çökmesi, o zamana kadar esamesi okunmayan " islami terör" kavramının tedavüle sokulması, başta ortadoğu olmak üzere dünyanın zengin kaynaklı ülkelerinin bir dizi açıktan ve gizli müdahaleler ile şekillendirilmesi bu hadisenin bir abd senaryosu olduğunu hep sokağın gündeminde tuttu. son on beş yıl dünya siyasi iklimi yeniden yapılandırıldı. evet geçen yarım asrın en önemli hadisesi dünya savaşları ise 1950 sonrasınınki 11 eylül saldırılarıdır.

  eylemin bir abd yapımı olup olmadığı görünürde komplo teorisi durumunda. fakat kesin olan birşey varsa o da birleşik devletlerin bu eylemleri, amerikan ideallerine uygun dünya düzeninin inşa edilmesinde kullanmakta tereddüt etmediğidir. tabii bu kullanma kabiliyetinin abd'nin başta medya ve diğer iletişim araçlarını harekete geçirebilme gücünden ve şüphesiz diplomatik, siyasi ve tabii ki askeri gücünden ileri geldiğini unutmamak gerek.

  politik gündemimize baktığımızda bu meselelerin önemini daha güçlü idrak ediyoruz. türkiye son dönemde sınırlarındaki terörist faaliyetler, vatandaşlarını sınır dışından ve içinden vuran saldırılar karşısında uluslararası kamuoyunu harekete geçirmede doğal olarak bu başarıyı gösterememiştir. fırat kalkanı operasyonunun hayata geçirilmesi bile onlarca terör eylemi neticesinde gerçekleşebilmiştir. yakın dönem siyasi kırılma noktalarının özellikle 15 temmuz girişiminin de bu bağlama oturtulmasıyla ülkemizin de kabuk değişimi arifesinde olduğu muhakkaktır. fakat bu tehditlerin meşru müdafaa gerekçesiyle bertaraf edilmesinde iç kamuoyunda gösterilen propaganda başarısının bilhassa terör saldırıları sebebiyle dış kamuoyunda gösterilemediği ortadadır. bu da değil abd, herhangi bir gelişmiş ülkenin sahip olduğu propaganda gücünden hala çok geride olduğumuzun işaretidir. maalesef.
 • neden oldu, nasil oldu, tezgahlandi mi bilemem ama o gunu hatirlayan herkesin o gun ortak dusuncesi suydu: dunyada hicbir sey eskisi gibi olmayacak. zaten olaylardan sonra yukselen sag iktidarlarin artan siddet yanlisi politikalari da olaylarin bu hale gelmesine neden olan etkenlerden