• devlete 1 milyon tl üzerinde vergi borcu olan ilk 100 şirketin borcu 44.300.000.000 tl. türkiye nüfusu 79.000.000 kişi..

79 milyon vatandaşın her biri için bu şirketlerin ödemediği vergi miktarı 556 tl.. biri sokakta gelip cebinizden 556 tl almaya kalkarsa ne yaparsınız? peki biz ne yapıyoruz? sabah akşam kadınları aşağılayan entryler giriyoruz, twitterda birbirimizi yiyoruz.
  • maliye bakanlığı'na bağlı gelir idaresi başkanlığı yasal süresi geçtiği halde devlete en fazla borçlu olan şirketleri açıkladı. gelir idaresi başkanlığı’nın hazırladığı tabloya göre alacak süresi geçtiği halde devlete 1 milyon tl üzeri vergi borcu olan şirket sayısı 47 bin 32. listedeki ilk 100'ün borcu 44,3 milyar lira.

https://intvd.gib.gov.tr/borclumukellefler/1b.jsp

bu ülkenin en enayi insanları çatır çatır vergi ödeyen biz maaşlı köleler.
  • rapora göre devlete en çok borcu olan firma 1 milyar 462 milyon 244 bin 129 ile nursan metalurji endüstri anonim şirketi'ymiş. şirketin kendisi o kadar ediyor mu acaba? dedirten rapor.

ayrıca bunlar nasıl rakamlar? bu kadar astronomik rakamlar refandumla bile birilerine pekşeş çekilemeyecekken hangi iradenin insiyatifiyle gerçekleşiyor bu işler.

evet peşkeş çekmekten bahsediyorum. bu ülkede 1.5 milyar borcu öyle ha deyince ödeyecek firma yok. bu borç ya silinecek ya çoooook uzun vadeyle yeniden yapılandırılacak ya firma konkardato ilan edecek ya iflas edecek vs vs. neticede o borç devletin kasasına girmeyecek. kabul edin ya da etmeyin bunun adı halkı dolandırmaktır.

ozan bingöldü sanırım, bir tweetinde ya da bir videosunda şöyle bişey söylemişti. bu ülkede markete giren her vatandaş çıkışta kasaya ödeme yaparken aldıklarının parasını toplu vermek yerine ürünlerin fiyatını ayrı, kdv'yi ayrı, ötv'yi ayrı ve bilumum vergi kalemlerini ayrı ödese ertesi gün hükümet düşer demişti. yani şu rezaleti görünce ozan bingöl yerden göğe haklı diyorsun.
  • soz konusu sirket vergisi oldugundan, bu miktarlar muhtemelen çesitli yasal muafiyet ve hatta ruling sonrasi olusan net rakamlar. ki bu muafiyet ve rulingler aslinda maliye açisindan sirketlere çekilen peskeslerin en buyukleridir, kimi sirketler ne hikmetse tam bir sektore atilacakken yasa degisir, stopaj ithalat vergisi zirt pirt dusurulur ya da tesvik adi altinda 0'lanir...

bu resmi rakamlarla bile 44 milyar lira ise ilk 100'un borcu, bu ilk 100'un batmasina sebep olan yolunu bulmus "borçsuz" sirketlerin (!) haksiz rekabet, peskes, tesvik sayesinde , ustelik yasal olarak ne kadar para goturdugunu siz tahmin edin. baska da sozum yok.

dunyanin en çok somurulen milleti olmayabiliriz ama somurulenler içinde, kendi kendimizi "hiçbir sey uretmiyoruz" diye elestirsek de en çaliskani, en ureteniyizdir. tamam olaganustu katma degeri olan sektorlerde pek varligimiz yok ama bu kadar çarpik bir ulkeyi bu millet hala ayakta tutuyor.
  • kyk borçları silinsin diyenlere karşı yüzlerce, binlerce entry giriliyor, demediği bırakılmıyor, bakalım bu başlıkta bu sağduyulu arkadaşlar tepkisini öğrencilere gösterdiği kadar gösterecek mi ?

not ; hiç bir zaman öğrenim kredisi almadım, ihtiyacım olmadı.
  • devleti zenginler ele geçirdi.
    bu zenginler, hükumetin kendi yarattığı ya da anlaştığı zenginler.
    devlet zenginlerin borçlarını, vergilerini siliyor.
    zenginlere kolaylık sağlayacak her türlü mevzuat değişikliğini şak diye çıkarıp şuk diye onaylıyor.
    alt taraftaki fakirler de (güya) ideolojik kamplara bölünüp birbirine çemkiriyor.

fakirin fakire zulmü "kuzucuğun" ses tonu ve nidası ile "anam anam anam..."

borcunu ödemeyenin de affedenin de yedi sülalesini sikeyim.
    çünkü neden? ben eşşek gibi ödüyorum her borcumu ve vergimi.
    bana ne amk!

hayatımda bir kere vergi barışından yararlanmadım amk!
    etrafımda yararlanan da görmedim!
  • tabana yayılmış adaletli bir vergiye geçeceğiz bu borcu yayın tabana bakalım, kaç kat olacak!
  • açıkçası gündemde en saçma şeylerin bile siyasi olarak değerlendirildiği ve tartışıldığı dönemde maalesef ilgi çekmemiş başlık. çünkü tek bir kurumu bireyi suçlamak daha kolay.

devlet yerinde olsam bunların hepsini tek tek kendi merkezinde billboardlara reklam vererek afişe ederim rezil ederim. bunlar işte millet üzerinden kan emerek para kazananlar. bu listede olmayıp vergisini kuruşuna kadar ödeyen, istihdam sağlayan herkese selam olsun.

dipnot: keşke bir filtre koysalarmış. içlerinde tanıdığım firmalar var. tahmin ettiğim pislikleri bulmak daha kolay olurdu.
  • yapılan zamların ana nedeni olan listedir. bu borçlar uzun uzun yıllardır ödenmediği veya affedildiği için halkın ana tüketim ürünlerine vergi zamları yapılmaktadır.
    bu liste geldiğine göre yeni vergi zamlarına hazırlıklı olmanız gerekmektedir.
  • büyük ihtimalle çoğu şirketin vergi affı kovalamasından dolayı ödemedikleri için girdikleri liste.

vergi ödeyene eşek muamelesi yapan bir devlette bu uzunluktaki bir liste çok da şaşırtıcı değil. maaşlı çalışandan takır takır vergisini alan devlet milyonluk şirketleri affediyor. gelire dayalı en büyük iki vergi kaleminden birisi olan kişileri gelir vergisini maaşın yattığı gün anında keserken iş şirketlerin ödemesi gereken kurumlar vergisine gelince affedici koruyan oluyor. devletin geliri azalınca da hazine bütçesini kurtarmak için kdv, ötv gibi dolaylı vergileri arttırıyorlar. sonuç olarak devletin vergi toplamadaki adaletsiz yaklaşımı dolayısıyla maaşlı çalışan bir de artçı vergi ödemiş oluyor.

mevcut vergi sistemi değişmedikçe halk ezilmeye devam edecek ne yazık ki.
hesabın var mı? giriş yap