şükela:  tümü | bugün
  • bunların iyi partiyle derdi ne lan yok edemedi gittiler 2 senelik partiyi. by'ye 2 seçim kazandıran şirkettir bu arada çokta şey yapmayın.
  • secim anketleri nokta atış yapmak zorunda değil ama hepsi bir arada bize bir şeyler anlatıyorlar.

ekonomik krizle gelen ekonomik krizle gider
  • orc'nin bile, hani istanbulu iki defa binali kazanacak diyen orc, akp'nin %30 alacağını bulduğu anket: https://twitter.com/…rma/status/1171739543646756864

akp bitti.

edit: anket eksperlerini piste alalım :)

"benim desteklediğim partinin oy oranı istediğimden düşük çıkmış, mantıklı olmayan anket"
  • bu anketlerin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. akp tabanında bile akp'yi rte'yi eleştirme modası oluşmuş durumda. insanlar açık açık ben yine vereceğim demeye çekiniyorlar. eskisi gibi gürül gürül ak partilim modu yok. tıpkı trump'ın anketlerde hep geride olması gibi ya da akp'nin ilk yüzde 48 oy aldığı seçimde bu sonucun beklenmemesi gibi ( sanırım tek doğru bilen bekir ağırdır'ın şirketiydi) şu anda da kafalar çok karışık. ali babacan'dan ve abdullah gül'den beklenti var görünüyor. halk çünkü akp ve rte'ye karşı bunlar saçmalamaya başladı görüşüne kayıyor. sebebi de ekonomi.

diğer yandan, gelecekte chp'nin oyunun artacağı kesin gibi. her yeni nesilde oyu artıyor ve artacak, akp'nin de azalacak. iyi parti beklenen yere oturamadı. yeşil olmayan mhp gibi görünüyorlar.

akp seksenlerde ve doksanlarda büyük şehirlere yerleşen şehir kültürüne adapte olmak yerine köy kültürünü dayatan dindar köylü dalganın ekmeğini fazlasıyla yedi, bu ekmek bitiyor gibi görünüyor. sağ ise yok olmayacaktır. insanlar rte bitti napalım chp'ye verelim bari demeyecekler. sağ yeniden organize olacak bu kesin.

asıl belirsizlik kaynakları kürtler ve tarikatler. kürtler yollarını net olarak çizemiyor, vahhabiliğe doğru kayan tarikatler ise bize karşı olan dine de karşıdır algısıyla tasavvuf çizgisinden vahhabi çizgisine kayarak dindarları daha uç kutuplara çekmeye çalışıyor. tasavvuf devam edecektir ama vahhabiler için önümüzdeki yıllar var olma ya da yok olma yılları olacak. arada kalma şansları yok. göle mayayı çalamazlarsa yok olacaklar.
  • chp genel merkezinde yapılmamış olan ankettir.

sazanlar atlamadan yazayım.
  • ankete bakılırsa chp ciddi ciddi birinci parti konumunda. diğer partiler de kurulursa chp baya fark açacak gibi gözüküyor.
  • kararsızları dağıtınca cumhur ittifakı hala %50'nin üzerinde.
  • %45 akp- mhp birlikteliği
    %27 chp olmak üzere mecliste 3 parti bulunan tablo. mevcut durumdan bile kötü olan tabloya eksicilerin sevinmesine anlam veremiyorum
  • kararsızların eskisi gibi oranlarda dağıtılmaması gerektiği için akp+mhp oranının 50'nin hemen altına gerilediğinin ipucunu veren anket.

kararsızlar artık stabil bir ekonomideki gibi "ay bu sefer de mi akp'ye versem, aa evet pek sıkıntım yok, basayım gitsin" demeyeceği için çok farklı bir sonuç çıkacak ileride. istanbul'da da kararsızlar dağıtıldığında herkes binali diyordu, gelinen sonuç ortada, akp(hatta mhp ile birlikte) ilk defa izmir dışında bir ilde %10 fark yedi.

evet, kararsızların çoğu sağ seçmen. sol seçmen zaten sonuna kadar kararlı. sağ seçmen ise seçenekleri değerlendirecek

1. iyi parti
    2. ali babacan ve ahmet davutoğlu'nun kuracağı partiler
    3. chp
    4. hdp

chp ve hdp'ye sağdan hiçbir umudu kalmamış seçmenler kayar. o yüzden bu partilerin kazanacağı oy sınırlı olacaktır ve büyükşehir chp belediyelerinin performasına önemli oranda bağlı. ali babacan ve davutoğlu'nun yaratacağı heyecan ve etki akp'nin çözülmesinde en büyük rolü oynayacak.

ben artık sermayenin ve iş dünyasının akp ortak paydasında buluşmak istemediğini ve özellikle ali babacan ile 90'ların dyp'si modelinde bir merkez sağ ile millet ittifakı (chp+ iyiparti) koalisyonunun türkiye'nin geleceğinde olmasını arzuladıklarını tahmin ediyorum. böyle bir koalisyonun türkiye'nin normalleşmesi ve parlementer sisteme dönülmesini hdp'nin dışarıdan desteğiyle başarabileceğini de düşünüyorum. akp de tayyip erdoğan liderliğinde radikal islamcı / aşırı milliyetçi bir çizgide marjinalleşecektir bundan sonra ve oy oranı yüzde 15 seviyesinde olacaktır.
  • chp’yi tebrik ediyorum. senelerce çizgisini bozmadı ve aynı oranı koruyarak akp’yi kendi seviyesine çekmeyi başardı sonunda.