• hakkındaki görüşlerimi boğaziçili türkçesiyle ifade etmeye hazırlandığım bunch of ihtimallerin singularize edilmiş halidir. bu lisanı seçmemin nedeni, 11 eylül saldırılarıyla ilgili bilgilenme ihtiyacını amerikan main stream medyasından karşılayan arkadaşlarımızın ani kültür şokuna uğramalarına mani olma arzusudur (bir nevi basınç odası uygulaması kabul ediniz).

önce, main stream medya nedir, gündemi bunlara lock olup izlemenin mahzurları nelerdir, kısaca örnekleyelim:

(bkz: hurriyet/#10004034)
    (bkz: aksam/#10004056)
    (bkz: ucuz olsun dönemi bitiyor mu)
    (bkz: önce kat sonra yat)

ikinci olarak, bu konuyla ilgili materyalin internet’te mebzül miktarda bulunduğunu, konunun bir entry içinde incelenip, sonuçlandırılmasına imkan olmadığını, fikir edinmek isteyenlerin ciddi mesai harcamaları ve –maalesef- ingilizce bilmeleri gerektiğini belirteyim. gerçekte ne olduğunu merak ediyorsanız, iyi bir başlangıç noktası olarak şu nadide çalışmamı adres gösterebilirim: (bkz: dylan avery/#9989114). daha da derine inmek isteyenler, o entry’den yola çıkarak seyredecekleri filmler ve gidecekleri web sitelerindeki linkleri takip etsinler.

1) pentagon’a ne oldu? ne olduğunu söylemek zor. ya bir füze atıldı ya da bir bomba patlatıldı. kesin olan tek şey, oraya bir boeing’in düşmediği: boeing’in gövdesinin sığamayacağı ufak bir delik hariç (http://www.popularmechanics.com/…artment of defense), binada ne kanatların yapmış olması gereken hasar var, ne de kuyruğun üzerindeki adını bilemediğim stabilizasyon sağlayan çıkıntının. görünürde boeing’in jet motorundan çok daha ufak bir motor parçası hariç herhangi bir uçak kalıntısı yok (ne ikinci bir motor, ne kanat, ne kuyruk, ne de gövde). bunu ben söylemiyorum, kafayı yemiş bir komplo teorisyeni söylemiyor. muvazzaflığı sırasında görevi uydu fotoğraflarından sovyet ekipmanlarının ebatlarını tespit etmek olan emekli bir subay söylüyor: “o deliğe bir uçak sığmaz kardeşim. pentagon’a ne oldu?” (bkz: one nation under siege/#9938904).

yukarıda linki verilen fotoğrafın altyazısındaki "deliği uçağın iniş takımı açtı" (=bir ok attım kebap oldu) açıklamasına inanıp, inanmamakta serbestsiniz. inanmayıp, "kedi buysa, ciğer nerede? ciğer buysa, kedi nerede eşşoğlueşek?" derseniz de kimse sizi suçlayamaz.

bu arada, bilmeyenler için söyleyelim, pentagon’a giren “uçak”la ilgili hiçbir hareketli görüntü yok. yani, akan bir görüntü olsa da zımbırtıyı yakalayamamış olsa, öpüp başımıza koyabiliriz. böyle birşey yok, sadece pentagon’un yayınladığı 5 kare fotoğraf var. bunların hiçbirinde de uçan bir cisim falan görünmüyor. sadece alevler var.

2) uçağı kaçıranlar onca yıl sessiz kalabilirler tabii, çünkü aralarında las vegas’a gidip alem yaptıkları, gidiş-dönüş bilet aldıkları, uçuş kursundan kovuldukları sabit adamlar var. neden sessiz kalmasınlar ki, olayla bir ilgileri yok! çok mu uçtum? evet, ben bile uçtum, ama bu adamlardan bazıları o gün uçmadılar. saldırıları düzenleyenler olarak lanse edilen şu 19 arkadaşın (http://www.danzfamily.com/…pictures02/hijackers.jpg ) neredeyse yarısının olaydan sonra çeşitli ülkelerde sağ ve esen olarak ortaya çıktıklarını biliyor musunuz?

3) fbi, cia, mossad, afganistan ve hatırlayamadığım diğer gizli servislerden gelen ve o gün bir olay olacağını bildiren mesajları atlayan, uçaklar kaçırıldıktan sonra uzun müddet uyuyan arkadaşlardan hiçbirinin görevi ihmalden suçlanmadığını, cezalandırılmak bir yana, terfi ettirildiklerini biliyor musunuz?

4) “o uçaklar yolcu uçağı değilse, içindeki yolcular nerede?” diye sorgulama hakkınız olması için, önce şunu ve altındaki orijinal metni okumanız lazım: (operation northwoods/#6428866, #7475009). orada, sonradan küba’nın tepesine binmek için, içinde fbi ajanları olan bir askeri uçağın sivil süsü verilerek nasıl düşürüleceği detaylı olarak anlatılıyor. bu, amerikan devleti'nin, üzerinden yeterince zaman geçtiği için gizliliği kaldırılmış resmi dökümanıdır.

5) 1 miyon dolara karısını satan adamın filminin çekildiği ülkede, tropik bir adada ömür boyu ekmek elden, su gölden yaşamak için ailesini siktir edecebilecek insanların olabileceğini düşünmek çok mu uçuk geliyor hepinize?

6) ölenlerin arasında yahudi var. ölmeyen de bolca var. “nyq33 yaz, wingdings’e çevir, kuleye giren uçak çıkıyor” teorisyenlerinden başka aksini iddia eden yok.

gelelim en can alıcı noktaya: “amerika, hem de 3000 adet, masum kendi insanına kıyar mı?” mı dediniz? ilahi siz! kadın, çocuk, ihtiyar, hastaneye giden ambülans, kamyona sebze yükleyen çiftçinin tepesine bombayı sallayan, misket bombası atan, kimyasal silah kullanan, dünyanın gözünün içine baka baka yalan söyleyen adamların nezdinde, 270 milyonun âli menfaatleri için 3000 kişi feda edilmesinin lafı mı olur yahu? manyağa sebep sor, özür türetsin: “o 3000 kişiyi o gün feda etmeseydik, savaş alanında daha çok kişi ölecekti.” ne dediniz? lübnan’a bombaları atan israil miydi? siz buna sahiden inanıyorsunuz, değil mi?

dedim ya, bu konuya eğilmek için, maalesef ingilizce bilmek gerekiyor. ama, birçoğumuzun etrafında lisan bilen bulunuyor, onlardan rica edin, size yardımcı olsunlar, hep beraber neocon’ların şeyhi zbigniew brzezinski’yi analım.

the grand chessboard (1997) adlı “eser”inden:

- "the attitude of the american public toward the external projection of american power has been much more ambivalent. the public supported america's engagement in world war ii largely because of the shock effect of the japanese attack on pearl harbor. (pp 24-5)

şimdi de şuraya bir göz atıyoruz (bkz: project for the new american century/#2616880) ve bize gerekli olan cümleyi cımbızlıyoruz*:

- "the process of transformation, even if it brings revolutionary change, is likely to be a long one, absent some catastrophic and catalyzing event- like a new pearl harbor."

bu, aralarında jeb bush, dick cheney, donald rumsfeld, dan quayle, francis fukuyama, zalmay khalilzad gibi parlak arkadaşların imzaladığı, 2000 tarihli bir think tank raporu.

şimdi: bütün bu anlattıklarımdan içinize biraz kurt düştüyse, o zaman bu makalenin başına dönüp, verilen linkten bu dünyaya dalacaksınız.

alternatif olarak, “bana ne lan, anlasam n’olur, anlamasam n’olur? ben amerika’da oy kullanmıyorum, olaylara ne etkim olabilir?” de diyebilirsiniz. işte o zaman fena halde yanılır, mehmetçiğin lübnan’da ne işi olduğuna, kel alaka somali’ye bile giderken gösterilmeyen tepkinin, eskiden topraklarımız olan lübnan söz konusu olunca, niye bu kadar canhıraş bir şekilde gösterildiğine bir türlü anlam veremezsiniz.

evet, gösterilen tepkinin içinde, "burada pkk dururken niye başkasının derdiyle uğraşıyoruz?" da var. ama, esas olayımız o değil. bizim ordumuz aynı anda o sikindirik pkk gibi on tanesiyle savaşır, aradan iki tane de lübnan çıkarır. ama, bu lübnan davasında amerika/israil ikilisinin ekmeğine yağ sürerken, aynı zamanda kendi ayağımıza da kurşun sıkmış oluyoruz. neden diye merak ediyorsanız, biraz bu bağlantıları anlamaya çalışmalısınız. yoksa, bir dahaki seçimde, yine kalkıp “oy verecek adam yok“ diye sandığa gitmezsiniz.

işte o zaman sizi ben bile kurtaramam.
  • (bkz: http://www.neiu.edu/~ayjamess/hmmm.htm#main)da bulunan super animasyonun ingilizce bilmeyenlere ozeti olarak (bilenlerin izlemesi siddetle tavsiye edilir cunku)

-pentagon saldiri alaninda hic bir ucak parcasi yok, kanatlarin kirilmis olmasi gerekmez miydi? ucak kazalarinda oldugu gibi yerde yaniklar vb olmasi gerekmez miydi? eger ucak o kadar alcaldiysa jet itisinden yoldaki araclarin etkilenmis, devrilmis falan olmalari gerekmez miydi?
    -ucak pentagonun 3-4 katmanini da delecek kadar guclu degildi, nasi bir kac katmanda hasar e o katmanlarda 2-3 metre capinda delikler var?
    -ucagi ucurdugu soylenen terorist ucus okulu yetkililerine gore adam gibi ucamiyordu, o zaman nasil 60 tonluk ucagi yerden 1 metre yukseklikte ucurup pentagon'a dalabildi?
    -ucagin gelisini goren tum guvenlik kameralarinin kasetleri (bir ozel otel ve petrol istasyonu dahil) fbi tarafindan alelacele, saldiridan dakikalar sonra toplatildi ve basina hic gosterilmedi, neden? (ayrica denildigine gore otel calisanlari teybi izlemisler dehset icinde)
    -pentagonun kendi guvenlik kamerasinda gorunen cismin bir boeing 757 ile boyut olarak alakasi yok, niye?
    -havaalani radarinda boeing 757 nin saldiridan 45 dakika once kaybolmus, eger gerckten carpmadiysa koca ucak, yakit ve yolcular nereye kayboldu? ve pentagona carpan ucagin radarda bir ordu jeti gibi hizli ve manevra kabiliyetli olmasi biraz garip degil mi?
    -ayrica carpan seyin bir jet ucagindan cok fuze ya da ufak (8-12 kisilik) bir ucak oluguna inanan yuzlerce tanik olmasi durumu karistirmiyor mu?

gibi soru ve konularin yol actigi komplo teorisi.. ama teoriden daha fazla seyler var.. mesela boyle bir konuda abd hukumetinin kamera kayitlarini gosterip "aha boeing 757 gotunuze girsin" dememesi..
  • http://www.dunyabulteni.net/…s_detail.php?id=29924`
    (bkz: bu da mı gol değil)"

[edit: link gocmus am birsey kacirmadiniz, orada ne dendiginin ozeti madde 1'de var. edit: dur ya, gocmemis, calisiyor, kalbimizde yasiyor, uy-gar-lik savasinda bayr ]

hayir bir tanem, hayir hayatimin aski, o da gol degil. o aut dahi degil, direkt taca cikmis. adim adim, 4 sene 10 dakika 10 saniye icinde, oturdugunuz yerden nasil arastirmaci gazeteci olursunuz, ogrenin:

1) verilen linke gidip okuyup, ozet cikariyorum. neymis: eski italyan cumhurbaskani, 11 eylul'un bir komplo oldugunu butun istihbarat teskilatlarinin bildigini soylemis.

2) google'a gidip bu adamin ismini yaziyorum. hemen 11 eylulle ilgili seyler cikiyor ilk sayfada. bes alti tanesini aciyorum (tablar halinde, ileri gazetecilik teknikleri)

3) acilanlarin hepsi ingilizce. arastirmama 2 sene ara verip iyice ingilizce ogreniyorum ki dunyabulteni cevirmeninin kurbani olmayayim.

4) geri geliyorum kaynaklarin dagilimi genelde soyle: solcular komplocular, wikipedia, komplo debunkcilari.

5) komplo sitelerine bakiyorum. sevincliler, iste ben demistim diyorlar. ayni sitelerin her yaninda, mainstream medyaya kesinkes inanilmamasi gerektiginden, dunyanin tum gerceklerini bizden saklayan kuvvetli insanlarin bunlari kontrol ettiginden bahsediliyor ama italyanin en unlu gazetesinde sorunsuz cikabilen bu habere sorgulama yapmadan inaniliyor. bu celiskiye selam cakiyorum.

6) yine de benefit of doubt veriyorum, diyelim haklilar diye wiki'ye gidiyorum. gizli servis islerine bulasmis, bu isleri biliyor. adam konusunda uzman, biraz daha bakayim.

7) tekrar komplo sitelerine gidiyorum. belli ki ayni haberi birbirlerinden copy\paste etmisler. once sozlerinin cevirisi var, sonra adamin crendentiallari veriliyor gladioyu ortaya cikaran durust insan diye, sonra da "zaten bu adam eskiden de 11 eylul resmi aciklamalari konusundaki suphelerini dile getirmisti" deniyor ve su alinti yapiliyor 2001'den:

"the mastermind of the attack must have been a sophisticated mind, provided with ample means not only to recruit fanatic kamikazes, but also highly specialized personnel. i add one thing: it could not be accomplished without infiltrations in the radar and flight security personnel.”

bakiyorum, bariz bir gercegi (ilk cumle) ve yine olasi bir supheyi (ikinci cumle) dile getiriyor. 11 eylul oncesi ucus guvenligine sizmak icin devlet komplosuna gerek yok, o zamanlar askeri radar sistemleri de (norad) ulkenin icini degil sinirlari ve disini kontrol ediyor. bu aciklari 11 eylulden sonra kapadilar ama bizim eleman yorumunu bu raporlardan cok once yapmis. komplocular alakasiz bir alintiyi kanit niyetine sunmuslar. kasim kalkiyor.

8) datmin olmadigim icin once su gladio isine bakiyorum, adam meger bunu ortaya cikarmamis. giulio andreotti denen baska biri cikarmis. cossiga da o sirada cumhurbaskani, bu adama sus mus diyor, gerilim oluyor. en sonunda itiraf etmek zorunda kaliyor, komunist parti bunu impeach etmeye kalkiyor falan. oyle bir anti-establishment kahramani degil yani o sitelerin ima ettigi gibi.

9) iyice killandigimdan su asil alintinin da dogrulugundan supheye dusuyorum. debunkci sitelere bakinca anliyorum ki bizim komplocular italyanca ingilizce cevirisini babelfish'ten yapmislar. allah belalarini versin. hemen 2 sene daha ara veriyorum italyanca icin.

10) adamin dedigi su:
    http://www.corriere.it/…1dc-8807-0003ba99c53b.shtml

"..the most important newspaper of our country should give the proof, with an exceptional scoop, that the video in which appear osama, leader of “the great and powerful movement of islamic revenge al quaeda” - god bless him! - and in which are formulated threats to our ex president berlusconi, is nothing more than a fake realized inside mediaset studios (berlusconi'nin tv'si) in milan and sent to arabic television al jazeera.

the "trap" (orjinal tirnaklar) was organized to create solidarity for berlusconi, who is having lot of problem related for the tangle between rai and mediaset. from sources near to palazzo chigi, the nevralgic center of italian intelligence, we know that the video is fake because osama admits that he was the mind behind the attacks against the twin towers, while all the democratic parties in europe and usa, with those of the italian center-left party at the forefront, know very well that the attack was organized by cia and mossad, with the help of zionist world, just to accuse arab countries and induce occident to intervene both in iraq and afghanistan. this is why nobody in parliament gave solidarity to berlusconi, which is the author of the fake video"

bunu okur okumaz kafanizda neon isiklariyla su belirmiyorsa kafanizi aldirin: (bkz: ironiden anlamayan secmene asina degilim).
    adam resmen tassak gecmis italyan solunun herseyi komployla aciklamaya meyilli olmasiyla. iyice belli olsun diye de osama videosundan abd hukumetini, gizli servisini falan degil, berlusconiyi sorumlu tutmus. komplocu sitelerde cevirinin bu kismi niye kayboluyor belli degil. aslinda olmayan, "butun gizli servis orgutlerinin de bildigi gibi" kismi nereden geliyor o da belli degil. bu garip insanlarin gazla calisan noronlari, o sirada critical thinkinge ve tartisma ahlakina ayrilmis uc noronun hepsini linc etmekle mesgul herhalde.

11) cikarimi pekistirmek icin biraz daha bakiniyorum, forumlardaki italyanlar diyor ki bu adam zaten conservative bir adam ve eskiden beri sol hakkinda boyle sarkastik yorumlar yapip dururmus, komplo teoricilerine gicikmis, orada kimse ciddiye almamis bunu o yuzden. guzel ama italyada bu isi gozlerimle gormeden inanmam diyerek biraz daha bakiniyorum, bitirici vurusu ariyorum.

12) on saniye sonra buluyorum. la stampa gazetesinde 2006 eylulunde yazdigi sarkazm icermeyen makalesinde 11 eylul hakkinda demis ki "gercegin bazen zekice ve samimiyetle carpitilmasi olan bu komplo teorilerini reddediyorum; bunlar o gercegin korkusundan ileri geliyor" ve ayni yerde "amerikan toplumunun ne kadar acik oldugu dusunulurse, 11 eylulun bir komplo olmasi cok dusuk bir ihtimal, hatta imkansiz diyebilirim".

13) qed bitch
  • 11 eylül saldırılarının düzmece olmama ihtimalinden geri kalandır.

1) bilgisayarınızın sesini kapatın, -etkilenmemek için- yazılarını okumayacağınıza kendinize söz verin ve şu videoyu seyredin: http://video.google.com/…431596301&q=john f kennedy

2) filmde defalarca gösterilen sekansta, alnının sağ ön tarafından birşeyler fışkıran ve geriye doğru savrulan adamın kurşunu önden mi, arkadan mı yemiş olabileceği hakkında kararınızı verin.

3) beyaz saray resmi sitesinde kennedy ile ilgili sayfaya (http://www.whitehouse.gov/…ory/presidents/jk35.html) girin ve şu satırları not edin: "john fitzgerald kennedy was killed by an assassin's bullets as his motorcade wound through dallas, texas." (=john fitzgerald kennedy, konvoyu dallas texas'ta ilerlediği esnada bir suikastçının kurşunlarıyla öldü.)

4) söz konusu "suikastçi", lee harvey oswald'dı. kennedy, filmde görülen ve beynini patlatan ikinci kurşunu yediğinde, konvoy onun önünden çoktan geçmişti.

aradan geçen 43 yıldan sonra, lee harvey oswald, resmi tezde, hala kennedy'nin katili olarak lanse ediliyor. yani, katilin oswald olduğundan eminiz de, bir eksiğimiz, kennedy'i neden öldürdüğünü bilmiyor olmamız.

konumuza dönelim: kennedy'nin beynini patlatan ikinci kurşunu arkadan yemiş olma ihtimali neyse, 11 eylül saldırılarının afganistan dağlarında kovuğuna saklanmış, baldırı çıplak usame bin ladin'in işi olma ihtimali de odur.

aradan geçen zaman içinde teknoloji gelişti, 11 eylül saldırıları sonrasında, vicdan sahiplerinin elinde, kennedy suikastinin aksine, titrek bir filmden fazlası var. olayı kaydetmiş onlarca kamera, ses kayıtları, uydu görüntüleri, balkonlara saçılmış enkaz parçaları var. bunlara ek olarak, zapt-ı rapta gelmez internet denen olgu var. giderek yükselen sesler, derinlemesine incelenmeseler bile, büyük medyaya en azından haber olmaya başladı. oradan bu iddiaların varlığından haberdar olanların, en azından kendi imkanlarıyla fazlasını öğrenme imkanları var. kişilere düşen, bu iddiaları kaynağından araştırıp, kendi fikrini oluşturmak. bunları inceleyip de, 11 eylül'ün hala el kaide'nin işi olduğunu savunan varsa, saygı duyarım.

ama, bu kadar yazılan çizilenden sonra, hiçbirini okumaya zahmet etmeyip, sanki iddialar her nasılsa kulağına çalınmış "o gün orada yahudi ölmedi" savından ibaretmiş gibi, "atmayın lan, benim saldırıda ölen yahudi tanıdığım var" veya "yahu koskoca amerika kendi insanını öldürür mü? demokrasi var orada, adamın kıçından kan alırlar valla" diye, öne sürülen hiçbir iddiayı cevaplamayan argümanları işkembeden sallamak en hafifinden ayıptır. iddiaları hafifletmez, araştırmadan fikir beyan edeni hafifletir.
  • lafı uzatmadan, iddiaları madde madde inceleyelim:

iddia 1: wtc1 ve wtc2, uçakların çarpmasıyla değil, kontrollü patlamalarla yıkıldı. hatta uçaklar çarptığında binaların bodrum katlarında da patlamalar oldu. bunu destekleyen birçok tanık ifadesi var. üstelik gökdelenler, uçak çarpmalarına karşı direnç gösterecek şekilde inşa edilirler, uçağın yakıtı binanın çelik iskeletini eritmeye yetecek ısıyı yaratamaz.

gerçek 1: yakıt tankının tamamına yakını dolu bir uçağın bir binaya çarpmasından bahsediyoruz. gökdelenler, 1945 yılında empire state'e bir b-25'in çarpmasından bu yana uçak kazaları da hesaba katılarak daha dayanıklı olarak inşa ediliyor, ama tamamı çelikten inşa edilmiş bir binanın tonlarca yakıtın içten içe yanmasına nasıl direnç gösterebileceğine dair bir örnek yok. zaten kabul gören açıklamaya göre uçak yakıtı uçakların çarptığı katlardaki çelik kolonları tamamen eritmedi, yumuşattı ve yumuşayan kolonların üstlerindeki 20 kata yakın ağırlığı taşıyamaması sonucunda da çökme başladı. 20 kata yakın bir ağırlığın her seferinde bir, ama tek bir katın üzerine yığılmasıyla da bu zincirleme reaksiyon oluştu ve bina tamamen çöktü.

burada dikkat edilmesi gereken nokta çökme bir kez başladıktan sonra alttaki 90 katın tek bir parça halinde mukavemet göstermemiş olması, çöken katların her seferinde alttaki tek bir kata baskı uygulaması. hal böyle olunca da ortaya sanki bina çöktükçe patlayıcılarla kontrollü bir çökme gerçekleştirildiği gibi bir görünüm çıkabiliyor.

inşaat mühendisi veya mimar değilim; bu konuda beni onaylayabilecek yegane mimara da sorma imkanım yok* ama yukarıda benim ve birçok insanın anlayabileceği kadar basit bir açıklamayı aktarmaya çalıştım.

iddia 2: wtc7 de patlayıcılarla yıkıldı. uçak çarpmadığı halde bu kadar büyük bir bina nasıl kendi kendine yıkılır? diyelim ki ilk maddede söylediklerin doğru, haydi bunu da açıkla!

gerçek 2: binamız bu. 47 katlı bu binanın üzerine 110 katlı ana kulelerden birinin bir kısmı çökmüş ve yanmaya başlamış. yine çelik iskelete sahip bu binanın çökmesiyle ilgili olarak da sadece patlayıcı, yani kontrollü yıkım açıklaması yapılıyor. binanın çökmesinden önce çelik iskeletinin bel vermeye* başlamasından veya çatırtılardan hiç bahsedilmiyor. üstelik bu binanın çökmesinde başka bir faktör de söz konusu; o da kulelerin çökmesinden sonra bu binadaki yangınlarla düşen su basıncı yüzünden gerekli müdahale yapılamamış, saatler boyu içten içe yanması neredeyse seyredilmiş.

bu bina konusunda çok kesin konuşamam. ama yine aynı durum söz konusu. binanın kontrollü olarak yıkıldığına dair açıklama, aslında en temelsiz açıklama.

iddia 3: pentagon. buraya bir uçak değil, füze çarptı. kale gibi güçlü bir binaya bu kadar hasarı bir uçak değil, füze verebilir ancak.

gerçek 3: iddia sahipleri keşke bunun gibi kaynakları da göze alsaymış.

bunun ve şunun gibi görüntüler bile, ortada bir uçak enkazı olduğunu kanıtlamaya yeter aslında. bunlardan biri motora, diğeri de iniş takımlarına ait parçalar.

iddia 4: united airlines flight 93 diye bir uçuş hiç olmadı, araziye düşen şey bir uçak değil.

gerçek 4: flight 93 isimli filmi hatırlarsınız. film, uçakta olanları biraz da dramatize ederek anlatmaya çalışmış.

gelelim asıl iddiaya. uçağın neden bir enkazının olmadığını, daha doğrusu enkaz bölgesinde neden uçağa benzer parçaların görülmediğini anlamak için, yanmış bir uçağın neye benzediğine bir bakalım isterseniz:

http://911research.wtc7.net/…/docs/afc_747fire1.jpg

tonlarca yakıt taşıyan bir uçağın, düştükten sonra, enkaz geniş bir araziye yayılmış olsa dahi, yanarak bu hale gelme olasılığı oldukça yüksek. üstelik birçok kez benzer kazalar yaşanmış. uçağın büyük metal bir kutu olması, onun tanınmayacak kadar yanmasına engel değil; lpg'li araç kazalarını bilenler, otomobilin iskeletinin bile tanınmayacak kadar yandığı, üstelik bunun çok kısa sürede gerçekleşebildiğini zaten bilir.

kaldı ki, bu uçağın yolcularının son ana kadar yakınlarıyla telefonda konuştu ve bunların ses kayıtları defalarca kez yayınlandı.

bu dört maddeye ek olarak, eğer bu uçaklar hiç var olmadı veya bütün binalar füzeyle / patlayıcı ile zarar gördüyse, bu dört uçak ve içlerindeki yolcular nerede? bu kadar büyük bir komployu besleyebilmek için bütün yolcuların öldürüldüğünü ve uçakların mohave çölü'ndeki hurdalıkta söküldüğünü mü düşünüyorsunuz?

eğer böyle düşünüyorsanız, üzgünüm ama bu kadar büyük bir komplo, 1940'lı yıllarda bile kamuoyunun gözünden kaçırılamazken, 2000'li yılların başlarında biraz zor uygulanırdı. ayrıca abd'nin bu tip komploları uygulama becerisi hakkında fikir sahibi olmak isteyen, 2003 yılındaki ikinci körfez savaşı'na bakabilir. ırak'ın kitle imha silahlarına sahip olduğuna dair -11 eylül saldırılarına oranla çok daha kolay kotarılabilecek- bir komployu dahi beceremediler, bunu mu becerecekler? (inanmak istediğine inanacaklar, elbette bu komployu bilerek beceremediklerini, asıl büyük komployu gizlemek için beceriksiz gözükmeye çalıştıklarını iddia edebilir, ama bu daha da komik olur).

--------

şüphecilik daima iyidir. komplo teorileri her zaman aptalca şeyler değildir, bazen en olmaz diyeceğimiz şeyler gerçek olabilir.

burada yazdıklarımla bu olaydan dolayı abd hükümetini aklamaya çalışmıyorum, bunu da ekleyeyim. bu terör saldırılarını abd'nin kendi kendisine yapmamış olması abd hükümetini ve son altmış yıla damga vuran politikalarını hiçbir şekilde haklı çıkarmaz. abd'nin soğuk savaş yıllarında sscb'ye karşı afganistan'da direnişi yürütmeleri için eğittiği militanların komünizm tehlikesi ortadan kalktıktan sonra besle kargayı oysun gözünü atasözünü doğrularcasına kendisine yönelmesinden yine abd'nin kendisi sorumludur.
  • konuyla çok yakından ilgili olarak,

(bkz: 9/11 olayı ve reichstag yangını benzerliği)

... ve adolf hitler'in mein kampf'ından bir pasaj:

türkçe bilenler için meali:****

"bir yalan ne kadar büyük olursa, inandırıcılığı da o kadar artar. çünkü, insanların kendileri de küçük yalanlar söylerler ve büyük bir yalanın ne kadar utanç verici olacağını bilirler. bu yüzden, o derece büyük bir yalan söylenebileceğine ihtimal vermezler."

konuyla ilgili özlü sözümüz: "kişi karşısındakini kendi gibi bilirmiş"

ingilizce bilenler için metnin ingilizce tercümesi:

"all this was inspired by the principle - which is quite true in itself - that in the big lie there is always a certain force of credibility; because the broad masses of a nation are always more easily corrupted in the deeper strata of their emotional nature than consciously or voluntarily; and thus in the primitive simplicity of their minds they more readily fall victims to the big lie than the small lie, since they themselves often tell small lies in little matters but would be ashamed to resort to large-scale falsehoods. it would never come into their heads to fabricate colossal untruths, and they would not believe that others could have the impudence to distort the truth so infamously. even though the facts which prove this to be so may be brought clearly to their minds, they will still doubt and waver and will continue to think that there may be some other explanation. for the grossly impudent lie always leaves traces behind it, even after it has been nailed down, a fact which is known to all expert liars in this world and to all who conspire together in the art of lying. these people know only too well how to use falsehood for the basest purposes."

almanca bilenler için orijinal metin:

"man ging dabei von dem sehr richtigen grundsatze aus, daß in der größe der lüge immer ein gewisser faktor des geglaubtwerdens liegt, da die breite masse eines volkes im tiefsten grunde ihres herzens leichter verdorben als bewußt und absichtlich schlecht sein wird, mithin bei der primitiven einfalt ihres gemütes einer großen lüge leichter zum opfer fällt als einer kleinen, da sie selber ja wohl manchmal im kleinen lügt, jedoch vor zu großen lügen sich doch zu sehr schämen würde. eine solche unwahrheit wird ihr gar nicht in den kopf kommen, und sie wird an die möglichkeit einer so ungeheuren frechheit der infamsten verdrehung auch bei anderen nicht glauben können, ja selbst bei aufklärung darüber noch lange zweifeln und schwanken und wenigstens irgendeine ursache doch noch als wahr annehmen; daher denn auch von der frechsten lügenvereine dieser welt nur zu genau kennen und deshalb auch niederträchtig zur anwendung bringen."
  • 11 eylul ile ilgili hergun yenilenen binlerce degisik komplo teorisi ortaya atildigi dogru. onemli bir kismi tabii ki oturdugu yerden akil yuruten siyrilmis zihinlerin urunu sacma sapan teoriler bunlar. ancak olan biten herseyin george bush, donald rumsfeld ve ertugrul ozkok'un bize anlattigi sekilde gerceklestigi yonundeki teori kadar buyugunu de duymadim. bu olaya bundan daha "ideolojik" daha "komplocu" bir yaklasim bilmiyorum.
  • ihtimal olmaktan çıkalı çok olmuştur.
    (bkz: fahrenheit 9/11)
  • 11 eylül saldirilarinin düzmece olma ihtimali yüksektir fakat 11 eylülden sonrası kesinlikle düzmecedir.

büyük ortadogu düzmecesi ve düzüleceklerin adının sürekli değiştiği "şer ekseni" .

11 eylül öyle veya böyle dünyanın gelecegini düzen amerikaya vesile olmuştur. daha geniş düşünürek "bahane" olmuştur.

büyük amerikan bahanesinin amerika imparatorlugu için getirisine götürüsüne bakılırsa olay daha dogru değerlendirilebilir.

hakkaten pentagon daki boeing'i tutuklayıp hapse mi koydular? pek ortalıkta yok da.
hesabın var mı? giriş yap