şükela:  tümü | bugün
 • 5 olurmu bekleyip göreceğiz.
 • 5 tl.
 • 5 olur mu bilmem ama? borsa bu gün çakıldı, pazartesi 4,55-4,60 arası olur diye düşünüyorum. hayırlısı. artık faizde artırılmaz herhalde seçime kadar 5'i görür gibi.
 • dalgalı olması beklenen haftanın ilk günü. bu hafta türkiye ve dünya için birçok önemli veri var ve her biri kuvvetli dalgalanmalara sebep olabilir.

  pazartesi- türkiye 1. çeyrek büyüme(iyi gelmesi kuvvetle muhtemel), türkiye cari açık(kötü gelmesi kuvvetle muhtemel) öğleden sonra ise merkez bankası enflasyon tahmin anketinin sonuçları bekleniyor.(olumsuz)

  salı- abd tüfe verisi açıklanacak,çarşamba günü yapılacak muhtemel faiz artırımını etkilemesi beklenmiyor. veri beklentiler doğrultusunda yüksek gelirse bu sene fed'in 4. faiz artırımı senaryosunu tekrar kuvvetli şekilde dile getirilmesine sebep olacak.

  çarşamba- fed faiz artırımı yapması bekleniyor(kesin gözüyle bakılıyor) doları olumlu etkileyecek ama fiyatlaması çarşambadan önce olur; asıl önemli veriler türkiye sanayi üretimi verisi;olumsuz olması bekleniyor , türkiye'nin 2. çeyrek sonrası büyümesi hakkında(yavaşlama bekleniyor) önemli bir veri olacak.

  abd üfe verisi açıklanacak, yüksek gelmesi bekleniyor; fed'in 4.faiz artırımı senaryosunu etkileyecek.

  perşembe- ecb'nin toplantısı var; bu senenin en önemli senaryosu olan avrupa'nın varlık alımı programını (bkz: #76109779) sonlandırması hakkında senaryoların gündeme geleceği beklentisi var. özetle önümüzdeki senaryolar;

  a- ecb, varlık alım programını ile ilgili karar almaz ya da daha ileri bir tarihte(eylül sonrası) bitireceğini bildirir, ima eder; bu bize bir miktar rahatlama sağlasa da o rahatlık kadar dolar'dan zarar görürüz.(varlık alım programı hakkında karar alınmaması ya da kısa vadede türkiye'yi rahatlatacak kararlar doların değer kazanmasına sebep olur.) olumsuz ya da nötr senaryo.

  b- ecb, haziran toplantısında karar alacağını belirtir. olumsuz senaryo

  c- ecb, varlık alım programının ne zaman sonra erdireceğini netleştirir. daha olumsuz senaryo.

  d- ecb,bu sene faiz artırımında bahseder; çok olumsuz senaryo. zaman net olmasa da ecb'nin faizleri beklenenden çok daha erken başlaması artık ciddi ihtimal; fed ile ecb arasındaki faiz farkları sürdürülebilir değil.

  cuma- avrupa'nın tüfe verisi gelecek.

  çok sayıda önemli verinin fiyatlanacağı önemli bir haftaya giriyoruz.

  borsaya gelince ''türk hava yolları'', ''ereğli'' gibi en sağlam hisseler satış yedi,borsa yukarıda saydığım küresel sıkıntılar+seçim+döviz kuru+faiz baskısı+resesyon baskısı altında, olumsuz senaryo derinleşebilir bu da türk lirasına ayrıca değer kaybettirebilir.
 • piyasa açılır açılmaz yukarı doğru hareket ediyor.
 • yine geliyorum yılanoğlu.
 • bu hafta güvenilip dolar alınabilir mi diye merak ettiğim kur.
 • yabancı borsayı satıp dolarını alıp çıkıyor herhalde. gerçi ben olsam bende durmam yarın ne olacağını bilmediğim yerde.
 • asrin liderimiz milli kiraathane projesini acikladi, baktilar saha kalkacak ulke hemen dis gucler mudahale ediyor..

  buyuk oyunu bozmak icin lutfen ithal degil yerli ve milli kek yiyelim arkadaslar.

  (bkz: tiramisu lobisi)
 • iner, çıkar önemli değil. size ciddi bir gösterge söyleyeyim ama "bayram arefesinde dolar düşer."

  bakın izleyin eğer düşmezse çok büyük sıkıntı var demektir.