şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bu maç için gençlik ve spor bakanı ile birlikte hakan çelik özel jet ile izlanda'ya gidiyorlarmış. vaktim vardı araştırdım.

  koyduğu fotoğraf;
  https://twitter.com/…lik/status/1138216681036242946

  koyduğu fotoğrafta sadece ve sadece milli takıma destek için gidildiği yazılmış. ayrıca sn. bakan da twitter hesabından "millilerimizin yanında olmak için gidiyoruz" demiş.
  https://twitter.com/…glu/status/1138028261680865281

  fotoğraftaki uçak sanırım tc-cbk kodlu uçak. bu uçak bir gulfstream g550 .
  https://cdn.planespotters.net/…45267_b32eddd16f.jpg

  küçük bir araştırma ile bu uçağın bu uçuş için sadece ve sadece yakıt masrafını araştıralım. bakın uçağın sabit giderleri, havalimanı vergileri, ekip maaşları, uçakta yedikleri içtikleri vs falan değil. sadece ve sadece yakıt masrafı. misalen aşağıdaki sitede verilmiş bilgiye göre konuşalım.
  https://www.sherpareport.com/…t/costs-own-g550.html

  sitedeki bilgiye göre bu uçak saatte 358 galon civarında yakıt tüketiyor ve bir galon yakıt 5 usd. ankara-reykjavik uçuş süresi 5.5 saat alalım. tek yön 10 bin usd bir yakıt masrafı ortaya çıkıyor. bakın daha hiç bir şey dahil değil.

  şimdi girin thy'nin sitesinden istanbul - reykjavik uçuşların fiyatlarına bakın. bu arada istanbul'dan izlanda'ya direk uçuş yok, ancak 1 aktarma ile gidilebiliyor. skyscanner'dan baktığınızda bağlantılı uçuşla 8-8.5 saatlik bir toplam süre çıkıyor. thy sitesinden söyleme sebebim fiyatların anlaşılması. hadi paşalar business uçsunlar. tek yön kişi başı bin-bin yüz dolar'a gidilebiliyor.

  yani iki kişi business class git gel toplam masrafı 5 bin dolar iken, uçağın sadece ve sadece yakıt masrafı 20 bin dolar. ayrıca business class uçuş bedeline bütün masraf dahil iken, şuan belirttiğimiz sadece yakıt masrafı. belirttiğim sitede baktığınızda başka hangi masrafların doğduğunu ve masrafın neredeyse iki katı olduğunu göreceksiniz. ayrıca bu sitede paylaşılan tutarlar 1 sene öncesinin rakamları, güncel bilgilere bakmadım.

  şimdi sorularım şunlar;

  1- sn. bakan ve hakan çelik bu maçı sadece izlemeye mi gitmektedir?
  2- sn. bakanın bu maçı izlemesi elzem midir? milli takıma verecekleri destek nasıl bir destektir yani bir konuşma mı yapacak, ne yapacak yani?
  3- sn. bakanımızın bu maçı izlemekten başka burada yapacağı görüşme varsa bunlar telekonferans vs. yöntemleri ile halledilemez mi?
  4- uçakta başkaları da mevcut mudur ve gitmeleri gerekiyor mu?

  bakın devletin özel uçağı olmasına karşı değilim. özel uçakla uçulmasına da karşı değilim. hatta izlanda özelinde hiç değilim aktarmalı uçuluyor diye. misal çok üst düzey bir toplantı yapılacaktır. ya da atıyorum nato toplantısı vardır. bu uçak 16 kişilik galiba, örn gidecek devlet görevlisi sayısı diyelim 10'dur. ya da misal oradan başka bir ülkeye geçilecektir. yani sonuçta kişi başı tarifeli uçaktan daha ucuza gelecektir. bunu anlarım. ama maç izlemeye özel uçakla gitmeyi anlamıyorum. o gördüğünüz fotoğraf aslında hakan çelik'in halkın vergileri ile selfiesi.

  bakan buraya özel uçakla gidiş masrafını bir spor okuluna harcasa, 10 iyi sporcunun eğitimine harcasa daha iyi olmaz mı? bakan orda diye iki gol fazla mı atacaklar futbolcular anlamadım ki. bakan maç izleyecek diye neden halkın vergisinden belki de 250 bin tl'ye yakın bir masraf yapılıyor? 110 asgari ücretlinin bir aylık geliri bu rakam.

  ilave: thy business class bilet bedelleri de vergi dahil rakamlar. devlet vergi vermediğine göre bin- bin yüz dolar dediğim kısım heralde 600 usd’ye falan gelir.

  maç sonu editi: evet hep beraber bakan takımı desteklesin diye 250.000tl civarında para verdik ve bi güzel yenilip geliyorlar. bakanın totem tutmadı ya da hakan çelik’te bi sıkıntı var.
 • hakan
  burak
  ozan

  baş harflere dikkat. ne çıktı ortaya: hbo. hbo şu an hangi diziyle öne çıktı: chernobyl. chernobyl'de ne vardı: radyasyon. radyasyon ne yapar: kanser. eyyorlamam bu kadar.
 • pazar oglen 1’de oynanan tavsanli linyitspor-gungoren belediyespor maci hissi uyandiran mactir.
 • ozan tufan'ın 4 top kaybı, 7 saç düzeltme ile 90 dakika sahada kaldığı maç.

  herkes kendini hazırlasın. bu ozan, hakan,
  burak üçlüsü bundan sonraki bütün maçlarda ilk 11'de başlayacak. beşiktaşlıyım ordan biliyorum..
 • futbol izlemem, ilgi alanım da değil ama son günlerde yapılan soytarılıkların sonunda baya ironik buldum sonucu.

  resmen israil'e savaş açıp toprak kaybeden arap ülkeleri gibi bi şey oldu.
 • davul sesi eksik amk, davul olsa tam pazar günü trt 3'de izlenen ikinci lig maçı görüntüsü var.
 • şenol güneş sürekli birisini yanına çağırıyor bir şeyler anlatıyor ben şenol güneşin yerinde olsam ozan tufanı çağırır “senin gibi futbolcunun amk” derdim.
 • şu an milyonlarca türk erkeğinin kafasında aynı soru var:

  - bu hakan'la ozan futbolcu oldu da, ben nasıl olamadım ya?
 • izlandalıların ulusal marş nasıl okunur, başka marşlara nasıl saygı duyulur dersi verdiği maç. siz de anca çomar çomar bir ergenin peşinde gezin

  edit:imla hataları