• aşağıda bahsedeceğim olay bir arkadaşımın annesinin başına gelmiş ve sağlık nedeni ile mağdur olmuşlar olayı arkadaşımdan aynen aktarıyorum:
    “11 haziran 2019 salı günü saat 9’da ankara-paris arası annemin uçuşu vardı. sabah saat 7 civarı check-in işleminin ardından bagajı teslim ettik. saat 8’de salona gitmek için kontrol noktasına vardı ve kendisini uğurladık. bu arada herhangi bir anons ya da son çağrı duymadık. annem kontrolün ardından uçağın kapısına yöneliyor ve oradaki görevli uçağın dolu olduğunu ağzından kaçırıyor. tüm itirazlara rağmen annem uçağa alınmıyor bu sırada annem kapının açık olduğunu ve körüğün uçaktan ayrılmadığını söyledi. annem bagajını soruyor ve bir öğreniyoruz bagaj indirilmemiş ve uçakla gönderilmiş. annemin çeşitli rahatsızlıklarından(kalp, astım, alerji) dolayı günlük kullanması zorunlu olan ilaçları var, fransa’da engelli statüsünde ve bunlar da bagajla birlikte gitti. thy ofisinde herhangi bir sonuç alamadan 2 dosya açtırıp eve döndük. 3 gün art arda aramalarımıza ve durumun aciliyetine rağmen olumlu ya da olumsuz herhangi bir dönüş alamadık üstüne şaka gibi ‘bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz’ diye mail aldım bugün.
    doktora götürüp ilaç almaya kalksam randevu alamıyorum dolu ve ilaçlar raporla veriliyor. annem şu an rahatsızlansa bunun sorumluluğu kim üstüne alacak?
  • overbooking sözkonusu ise nasıl check in yapılabiliyor?

eğer hikayede eksik bir durum yok ise rezalet gibi rezalettir.
  • romalilar, olay overbook degil, oyle olsa check in sirasinda boarding pass vermezler ya da stand by olarak verirler. ankara-paris hattinda bildigim kadariyla 09:00 ucusu tek ucus, yani overbook olsa zaten teyzemi konaklatirlar ya da alip ic hatlara gotururler diycem ama pasaporttan geciyorsun, tekrar ic hatlara girmen de teorik olarak sikinti. yukarida arkadasin belirttigi gibi teyzem ucagi kacirmis olabilir

ama bundan daha elim ve vahim olmak uzere, sen niye o ilaclari bagaja veriyorsun canim kardesim. havayolunun sorumlulugu (eger sen ozellikle deklare etmezsen) kg basina 20 euro. teyzem sorunsuz ucsa bile bagaj kaybolabilir, calinabilir, zarar gorebilir. o durumda ne yapmayi planliyordun?
  • overbooking değildir, teyzemiz yaşından ya da engelinden dolayı yavaş kalmış, kapı kapanmıştır.
  • thy operasyonu çok sıkıntılı. bağlantılı uçuşta bir biletimizi 3 gün sonraya kesmişlerdi. taylanda indik diğer uçağa bineceğiz görevliler thynin bize ayırdığı biletin 3 gün sonraya olduğunu söylediler orda ortada kalıp yeni bilet alıp yolumuza devam ettik.

bir başka bağlantılı uçuşta da gittk elimizde bilet var ama uçuş listesinde adımız yok. sonra bir şekilde kontuardakiler yardımcı olup bizi uçağa aldılar. ama uçak kalkmadı uçağa polis geldi siz kimsiniz vs diye kısa bir sorgu geçirmek durumunda kaldık.

bir defasında da arkadaşın bahsettği gibi kapıda kaldık. daha ne abuk subuk olaylar yaşadık anlatmayla bitmez.

özetle thy ile uçuyorsanız saçma sapn bir olay yaşama olasılığınız herzaman yüksek. süper hava yolu olayı tamamen asılsız. bence çok sıkıntılı bir şirket.. eğer business uçuyorsanız sadece o zaman tercih edilebilir
  • öncelikle geçmiş olsun, ancak böyle şeyleri anlatırken lütfen biraz daha bütün halde ve kritik detayları atlamadan anlatın.

bir çok yazarın belirttiği gibi check-in yapılmış, bagaj verilmiş, körükte "uçak dolu denilmiş" gibi anlamsız bir durum var. ayrıca overbook olduysa bir sonraki uçuşla neden anneniz gitmedi, orası da ayrı bir muamma. şimdi hastalık vs gibi durumlardan bahsetmiş olmasanız, dalga geçen, yalan diyen bir sürü entry de gelecek. yapmayın bunu.

anlaşılamamış rezalettir. ancak şunu net söyleyebilirim, overbook durumlarında uçağın bagajın yolcu olmadan gitmesi durumu hem thy'de hem başka havayollarında, bir çok havalimanında bol bol yaşanıyor. en eski aklıma gelen örneği, 2008'de münih'te lufthansa benim yetişemediğim uçağa bagajımı koymuştu mesela. ben bir sonraki uçuşla gidip saatlerdir bantta dönen bavulu almıştım. =)
  • benim de basima overbooking olayi geldi birkac defa. thy’den bilet almak gercekten ucmanin yarisidir diye dusunuyorum artik.
  • bemnim de başıma geldi rezalettir.
    benim yerime baskasını ucaga alıyorlar efendim yok boyle bir şey.
  • hikayede bir boşluk var gibi (çekin yapıldıktan sonra overbooking sebebiyle almıyoruz demek) görünse de, esenboğada güvenlik kontrolü sonrası gate gitmek en fazla 3-4 dakika alır, çok büyük bir terminal değil ne mutlu ki. teyzenin 8 de güvenlikten geçip 9 uçağının gate'ine kapı kapanıncaya kadar varamaması imkansız.

çekin yapmış kişi kendisi binmiyorum dese de, geç kalsa da, uçak ancak bavulu indirilip öyle kalkar, o yüzden çekin yapmış bavul vermiş yolcuyu fellik fellik anons eder ararlar..

burada, ya yolcu hatalı olsa bile thy havacılık kurallarını ihlal etti, ya da hatasız yolcuya haksızlık edildi, hata yapıldı üstelik ilaç dolu bavulu başka ülkeye yollandı. belki tanıdık önemli birinin uçağa binmesi gerekiyordu, ama efendim bavulu bulup indirmemiz diyemedi görevliler, ne de olsa, gelenekleri vs olsa da akp yönetiminde bir kurum artık.
  • üzücü bir durum.

thy'yi savunmam söz konusu değil, ama genel bir bilgi. mümkün olduğunca hayati önem taşıyan ya da çok değerli eşyalarınızı kabin bagajında ya da çantanızda götürün. çok nadir de olsa bagajın yolda kaybolma ihtimali de var, bunu hep aklınızda bulundurun.

hikayeye bakarsak, checkin yaptıktan sonra overbooked olduğundan uçağa almıyor gibi de geldi ama aynı hikayeden biniş zamanı geçtiğinden uçağı kapıda olmasına rağmen kaçırdığını da anladım.

ilk durumda size yeni bilet + kalacak yer + üstüne para sağlamaları gerekir.
    ikinci durumda kabahati size atarlar.

her türlü üzücü ve sinir bozucu. geçmiş olsun. umarım ilaçları edinmenin kısa bir yolunu bulursunuz.
hesabın var mı? giriş yap