şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: 2018 yılında yapılan konda gençlik araştırması ile karşılaştıranlar olmuş ancak iki araştırmanın örneklemi ve zamanı farklı. konda 15-30 yaş gezici ise 20 yaş altı ile çalışmış.

  aşağı yukarı tahmin edilen sonuçlar olsa da bu kadar yüksek oranlar beklemediğim için şaşırtmış, bi o kadar da mutlu etmiş anket sonuçlarıdır.

  sputnik
  sözcü

  türkiye’nin 12 ilinde 20 yaş altını temsil eden z kuşağı ile bir anket yapıldı. araştırma z kuşağının siyasi tercihlerini ve hayata bakış açılarını ortaya koydu. gezici araştırma merkezi başkanı murat gezici “2023 seçimlerinde oy kullanacak her 5 kişiden biri yeni nesil z kuşağı olacak” dedi.

  gezici araştırma merkezi tarafından, türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 12 ilde 18 ilçede 'z kuşağı anketi' yapıldı. araştırma 20 yaş ve altını temsil eden bin 62 kişilik z grubuyla yüz yüze gerçekleşti.

  sözcü'den deniz zeyrek'in haberine göre, gezici araştırma merkezi başkanı ve uluslararası güvenlik ve stratejik çalışmalar uzmanı murat gezici “z kuşağına ait araştırma raporu”nu yayınladı ve şu tespitleri yaptı:

  'yeni politikalar şart'
  - şu an 20 yaş ve altında bulunan milenyum sonrası bireyler z kuşağı olarak tanımlanıyor. 2023 seçimlerinde her 5 kişiden biri z kuşağı olacak. bu yeni seçmenin önünde set oluşturanlar seçimin kazananı olamayacak. seçimin kaderi z kuşağının elinde.

  - ana muhalefetin oyuna yakın bir oyu olan, 5-6 siyasi partinin oyuna denk gelen bu nüfus, siyasilerin yeni odak grupları olacak. 2018 seçimlerinde ilk defa oy kullananların yüzde 76.6'sı cumhur ittifakı'na oy vermedi. gerek iktidar ve gerekse muhalefetin z kuşağına uygun politikalar belirlemesi şart.

  - özellikle 2023 cumhurbaşkanlığı seçimde z kuşağı kesinlikle belirleyici olacaktır. hatta y kuşağının son dönemindeki gençleri de hemen hemen z kuşağının hassasiyetlerini paylaşıyor. muhalefetin adayı bu iki kuşağa yakın tercihler belirlemeli.

  - siyasetçilerin karşısında yapacakları ile güvenlerini kolay kazanabilecek potansiyelde bir kuşak var. dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip eden, dijital dil kullanabilen, türkiye'yi tüm dünyaya açabilecek yetkinliğe sahip, gençlere istihdam güvenini verebilen bir aday olmalıdır.

  raporun sonuçları ise şöyle:

  'yüzde 15'i namaz kılıyor, tamamı eşitlik istiyor'
  z kuşağı insan hakları, hayvan hakları, cinsiyet ayrımcılığı gibi konularda duyarlılığı ön planda olan, haklar konusunda eşitlik temelli bir anlayışa sahip. z kuşağının yüzde 45 gibi oldukça önemli bir oranı herkesin eşit ve benzer haklara sahip olduğu görüşünü savunuyor.

  bu çerçevede bu kuşak için ırk, cinsiyet, din, dil, mezhep gibi unsurlar düşük bir öneme sahip. örneğin ‘farklı bir din veya mezhebe ait biriyle evlenebilirim' diyenlerin oranı bundan önceki nesilde yüzde 32.8 iken, z kuşağı içinde yer alanlarda bu oran yüzde 82.2.

  bu değerler, z kuşağı için din ya da mezhep farkının önceki kuşaklara göre büyük ölçüde önemsiz kaldığını gösteriyor. bu kuşağın yüzde 15.7'si namaz kılma, oruç tutma gibi dini inançlarının gerekliliklerini yerine getirdiğini söylerken, yüzde 55.8'si ise bu gereklilikleri yerine getirmediğini söyledi. yüzde 28.5'i de inançsız olduğunu ifade etti.

  'adalet istiyorlar'
  z kuşağı dışındakilerin ise yüzde 62'si oruç tuttuğunu söylerken, yüzde 32'si ise düzenli ibadet ettiğini belirtti. z kuşağının yüzde 76.4'ü adalet, demokrasi, ifade ve düşünce özgürlüğü, liyakat, israf, sanat gibi kavramları önemli bulduğunu ifade etti. ab'yi destekleyenlerin oranı z kuşağında yüzde 78.6 iken diğer x ve y kuşaklarında bu oran yüzde 35.6.

  kim hangi kuşakta?
  literatürde 1980'den önce doğmuş nesil x, 1980-2000 arası doğmuş nesli ise y kuşağı olarak adlandırılıyor. 2000'den sonra doğmuş, yani şu an 20 yaş ve altında bulunan milenyum sonrası bireyler z kuşağı olarak tanımlanıyor. z kuşağının özelliği teknoloji ile olan ilişkisinin daha önceki jenerasyonlarlardan daha yoğun olmasıdır.

  10 şehirde yaşıyorlar
  z kuşağı en fazla türkiye'nin en büyük 10 şehrinde yaşıyor. türkiye'de ilk onda yer alan büyük şehirlerde her dört kişiden biri, istanbul ve izmir gibi şehirlerde ise her üç kişiden biri z kuşağından. 2023'te iş gücü nüfusunun yüzde 42'sini bu kuşak oluşturacak.

  yüzde 65'i akıllı telefon kullanıyor
  z kuşağının en çok iletişim kurduğu sosyal medya platformu yüzde 76 ile ınstagram. ardından yüzde 65.1 ile facebook, yüzde 37.2 ile twitter, yüzde 22 ile snapcchat ve tiktok, yüzde 27 ile youtube geliyor.

  x kuşağının iletişim yolu gazete ve televizyonken z kuşağı bilgiyi sosyal medyadan alıyor. günlük sosyal medyada geçirdikleri zaman ise ortalama 6 saat. bu kuşağın yüzde 65'i ise akıllı telefon kullanıyor.

  mevcut partileri beğenmiyorlar
  z kuşağı, kendisini genel olarak belli bir ideolojik gruba veya herhangi bir siyasi partiye mensup görmüyor. z kuşağı ile ilgili türkiye'de yapılan araştırmalar, bu kuşaktakilerin yaklaşık yüzde 68.7'sinin, kendisini atatürkçü veya muhafazakar ya da milliyetçi gibi belli kategoriler içinde tanımlamadığı ve mevcut siyasi partilere karşı herhangi bir yakınlık hissetmediğini gösteriyor.

  ankette z kuşağının yüzde 86.7'si oy kullanırken ebeveynlerin etkisinin olamayacağını, kendi iradesinin ön planda olduğunu söyledi.
 • en sevdiğim kuşak. gelecek gençlerin eseri olacaktır. atatürkün izinde.
  z kuşağının iyi egitilemedigini, boş beleş olduğunu söyleyen 35 yaş civarı, göbek yapmış y kuşağı abilerine içlerinden biri olarak şunu söylemek istiyorum.

  bu kuşak internet içine doğdu. yani sürekli bir bilgi bombardımanına maruz kaldı. yaptıkları espriler cok cok zekice. sadece genç olmalarının verdiği acemilik ve havailik söz konusu. senin ana britanica dan bir senede edindiğin bilgiyi bu gençler bir saatte vikipedia dan ediniyorlar.

  boşa kompleks yapmayın y kuşağı. ben de y kuşağı bir kardeşiniz olarak kabul ediyorum, z kuşağı daha özgürlükçü daha az travmatik ve daha eşitlikçi.

  edit; apolitik olduğu iddia ediliyor. apolitik olduklarına katılmıyorum. sadece sizin içi geçmiş, yoz ve köhne düzen partilerinizi desteklemiyor olabilirler. yoksa doğa ve hayvan haklarında daha duyarlılar. bir hayvan ya da ağaç katliamı söz konusu olduğunda sosyal medyadan hemen örgutleniveriyorlar. kadın hakları konusunda daha çağdaşlar. bu kuşağın kızları daha cok okuyor, erkeklerine nazaran okullaşma oranları daha yüksek, ozellikle üniversite konusunda...
  belki de türk yeşiller hareketi bu kuşak üzerinden ortaya çıkacak. bastırın, gençler, hayal kurun... buradaki yaşlı amca ve teyzelerinize takılmayın.
 • z kuşağına fazla umut bağlamayın derim ben;

  +disiplinli değiller, kolay yoldan başarı istiyorlar.
  +çabuk sıkılıyorlar.
  +hedefleri ve kafaları karışık.
  +değerleri çok az veya yok.
  +öncelikleri karşı cins ile ilişkiler.
  +kendilerini geliştirme vs umurlarında değil.
  +toplumcu değil, bireyciler.
  +algılarını yönetmek çok kolay. iki ünlü, fenomen, star tarafından hemen beyinleri kontrol altına alınabiliyor. küresel şirketler bunları parmaklarında oynatıyor şimdiden.
  +kerimcan durmaz, enes batur, danla bilic vs hayranı oldukları kişiler. kaliteyi ölçün işte.
  +anne, babaları olmasa hayatta bile kalamazlar.

  yani kendilerine faydası olmayan bir nesilden ülkeye ve dünyaya fayda beklemek beyhude.

  edit: şu anda bana özelden öfkelerini kusmakla meşguller. "bizim nesil neymiş ki onlara ne katkısı olmuş ki". evladım zaten bizden bir halt olmadığı için siz türediniz. suç zaten sizde değil, sizden öncekinde, bizden öncekinde, onlardan öncekinde. benim burada dediğim, sizden boş yere umutlanmasın insanlar. yukarıda saydığım özelliklerden %25 kırpınca biz y kuşağı çıkıyor ortaya. bizden öncekiler bize, bizdekiler de size güzel bir hayat hazırlamadığı için bu şekilde her neslin öncekine göre zıtlaşması normal bir durum. ben burada z kuşağı suçlamıyorum, umut bağlanmaması gerektiğini söylüyorum. bizden birşey omuyor, sizden de olmayacaktır muhtemelen.
 • yeni kuşak dünya vatandaşı olacak gibi görünüyor.
  kısır tartışmalardan kurtulursa huzur bulur bu ülke.
 • oturduğu yerden hiç bir şey yapmadan z kuşağına umut bağlamayın diyen suser ları gördüğümüz başlık. doğru yönlendirilirse z kuşağından harikalar yaratılabilir. burada iş biz y kuşaklarına düşüyor. elimizin altında cevher var.
 • sevgili z kuşağı umudumuz sizsiniz.

  sizi seven y kuşağı bi abiniz.
 • seçim günü "ikinci tura kaldı bu iş" diyen anket şirketinin yeni sallama anketi.
 • gezici’nin anketleri konusunda iyi şeyler hatırlamıyorum. seçim anketlerinin başarısı düşük olan bir şirket ancak bu çalışma daha çok verilere dayanıyor.
  asıl konu ise ;
  tüm kuşaklar kendilerinden önceki kuşakları çekiştirirler.
  o yüzden burada sizi çekiştiren insanlara takılmayın gençler.
 • z kuşağı bu ülkenin sonunu getircek bak demedi demeyin. tamamına yakını boş beleş gençler. içinde kardeşim de olan gruptur.
 • z kuşağı berbat bir ortamda büyüyen, eğitim sisteminin en boktan dönemine denk gelen, medyadan kötü beslenen, boş bir enes batur kuşağıdır. ancak maneviyatlarının fazla olmamasıyla daha realistler. masallara kanmıyorlar. tek avantajları bu.