şükela:  tümü | bugün
 • 20 ekim'de yapılan devlet başkanlığı seçimine hile karıştırması söylentileri üzerine çıkan olaylardan sonra, bolivya genel kurmay başkanı tarafından istifaya davet edilen evo morales istifa ettiğini açıkladı.

  kaynak .

  öyle görünüyor ki abd venezuela'da yapamadığını bolivya'da yaptı. uzun adama selam verenin ömrü kısalıyor şaka maka. morsi gitti, kaddafi gitti, morales gitti, maduro gitti gidiyor, adamlar ellerinde liste bizimkinin dostlarına çarpı atıyorlar herhalde.

  edit: herşeye abd fobisi ile bakmıyorum da abd'nin bile kabul ettiği müdahaleleri bazı yazarlar neden aklama çabasında onu da anlamak mümkün değil.

  kaynak

  bir ülkeyi bu duruma getiren ana neden tabiki o ülkenin yönetimidir fakat bu abd gibi kan emici bir devletin müdahale etmediği anlamına da gelmez.
 • anayasayı delen, seçimlerde hile yapan, halkın isteklerini dinlemeyen bir diktatörün asker zoruyla iktidardan indirilmesidir. her olayda da amerika demeyi bırakalım artık tüp patlasa amerika'dan biliyoruz.
 • -morales hükumeti destekçileri ve muhaliflerin protestoları
  -morales'in diyalog çağrısı
  -morales'in seçim yenileme kararı (seçim sonuçları belli olmadan kendini kazanmış ilan etti)
  -ordunun morales'i yönetimi bırakmaya davet etmesi

  sonuç olarak, çok da zora bırakmadan istifa etti ama bu noktaya da net olarak morales getirdi. her bir şeye amerika fobisi ile yaklaşmak yerine böyle bakılmalı diye düşünüyorum.