şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'den gün batımında birkaç saat izlenebilecek, 2032'deki bir sonraki geçişe kadar gözlemlenebilecek son merkür geçişi.

  466 gün kalmıştır.

  bir sonraki geçiş: 13 kasım 2032
  2
  bir önceki geçiş: (bkz: 9 mayıs 2016 merkür geçişi)

  edit1: galaksi düzen içinde. geçiş başladı.

  edit2: canlı yayın linki 1

  canlı yayın linki 2

  3 (tavsiye)

  4 (yayın birleşik arap emirliklerinden. yani yayın erken bitecek.)
 • 6 haziran 2012 venüs geçişini bilim teknik dergisinin verdiği "güneş gözleme gözlüğü" ile izlemiştim. merkür geçişini 2016'da gözlemlemedim çünkü nasılsa 3 yıl sonra bir daha var rahatlığı mevcuttu bünyemde. venüs'de onu yapamazdım çünkü öyle bir şans yoktu maalesef. zira bir sonraki geçişte yaşama imkanım yok diye düşünüyorum. * *bu seferkini ise teleskopla gözlemleme planım var. umarım o gün bir aksilik çıkmaz. (hava şartları, kafaya piyano düşmesi vs.)

  güneş gözleme gözlüğü internette bulamadım kendim çektim.
 • geçiş günü yaklaştıkça '100 senede 1 gerçekleşiyor!!11!' tarzı haberleri boy göstermeye başladı medyada.

  öncelikle medyanın abartmalarına gelmemek lazım. bu geçişi gözlemlemek hiç kolay olmadığı gibi, öyle şaşaalı bir seyir zevki de sunmayacaktır ilgilisi olmayana.

  geçişi gözlemlemek gerçekten hiç kolay değil. keskin gözlü biriyseniz, çıplak gözle belki görebilirsiniz. ancak bu kadar şanslı olmayanlar gözlem için teleskop kullanmak durumunda.

  tabii uyarıyı baştan yapmak gerek. tecrübeli değilseniz, teleskobu kurcalarken yanlışlıkla doğrudan güneşe bakıp, çok ciddiyim, kör olabilirsiniz. ayrıca tabii, teleskop olmadan da asla doğrudan güneşe bakmamalısınız. bu sebeple tecrübeli biri ile gözlem yapmak sizin için en iyisi olabilir. bu uyarıları dikkate almakta fayda var.

  geçişle ilgili tüm ayrıntılar burada belirtilmiş. animasyonlar filan çok hoş.

  geçiş türkiye saati ile 15.34'te başlayacak. türkiye'de saat 18.00 iken merkür tam güneş'in ortasındaymış gibi gözükecek. bu saat aynı zamanda bizim için güneş'in batışı anlamına geldiğinden, biz geçişin yalnızca ilk yarısını gözlemleyebileceğiz. geçişi en iyi gözlemleyebilecek ülkeler batı avrupa, batı afrika ve boylu boyunca amerika kıtası. asya ve avustralya kıtası ise geçişi gözlemleme şansına erişemeyecek. türkiye saati ile 21.04'te geçiş sona erecek.
 • sıradan, ancak her yüz yılda sadece 13 kere gerçekleşen nadir bir gök olayı bu.

  neden oluyor, nasıl gerçekleşiyor ve nasıl izlenir konularında bilgi edinmek için kozmik anafor'un bu detaylı yazısı faydalı olacaktır:

  https://kozmikanafor.com/…ede-ve-nasil-izlenebilir/
 • sunshine filminde benzer bir durum vardı. filmin en güzel sahnesiydi bana göre. merkür’ün güneş önünden geçişi
 • yarın gerçekleşecek geçiştir.

  her yüzyılda toplamda 13 defa gerçekleşmektedir ve bir sonraki geçiş 2032 yılında gerçekleşecektir.

  2016 geçişi nasa
 • hakkında şöyle güzel bir video olan geçiş.
  ps: kanalın öbür işleri de iyidir.
 • türkiye saati ile 15:35'de başlayıp 21:04'de bitecek olan olay.

  evrelere şu şekilde:

  -birinci evre(saat 15:35):
  merkür'ün görünür olacağı an. merkür'ün çok küçük bir kısmı güneş'in önüne geçecek ve geçiş başlamış olacak.

  -ikinci evre(saat 15:37):
  bu evrede ise merkür'ün tamamı güneş'in önüne geçecek. bu evrenin başlangıcında güneş ile merkür'ün kenarları birbirlerini tamamlamış gibi görünecek. buna da "black drop effect" deniliyor. bu olay bir kaç dakika sürecek. fakat bu evre, yani güneş'in önünde tüm haliyle görünmesi yaklaşık 5 saat devam edecek.

  -üçüncü evre(saat 21:02):
  ikinci evrenin başındaki "black drop effect" olayını kaçırdıysanız üzülmeyin. bu evrede de aynı olayı gözlemleyebilirsiniz. ikinci evredeki olayın ayna versiyonu. merkür'ü bütün haliyle güneş'in önünde görebileceğimiz son evre.

  -dördüncü ve son evre(saat 21:04):
  bu evre de birinci evrenin ayna versiyonu. merkür güneş'in önünden çekilirken, aynı ilk evrede önüne geçerken olduğu gibi merkür'ün bir kısmı güneş'in önünde olacak ve birkaç dakika sonra o da olmayacak.
 • şu anda gerçekleşiyor. canlı izleyebileceğiniz yayınlar için:

  https://www.kozmikanafor.com/…-yayin-merkur-gecisi/
 • bulutlu gökyüzünden dolayı tr'den gözlemlenemeyen hadisedir. artık kısmetse 2032'de gözlemleyeceğiz.