şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1990'lı yıllarda düzenli ilişkisi olmayan dört çinli öğrencinin şaka amaçlı birbirlerine hediye alması ile başlayan hareket. daha sonra öğrencilerin bu hareketi okulda dikkat çekmiş ve geleneksel bir hal almıştır.bunun üzerine bugüne “yalnızlar günü” (singles’ day) adı verilmiş ve her 11 kasım’da sevgilisi olmayan öğrenciler kendilerine hediyeler alarak bu günü geleneksel hale getirmeyi başarmış ve günümüze kadar gelmiştir. 11 kasım tarihinde dört tane “1” olmasından dolayı bu tarih yalnızlığın simgesi olarak görülmüştür.

    bu tarihin bir alışveriş festivaline dönüşmesi ise 1999 yılında alibaba.comu kuran jack ma'nın çindeki öğrencilerin bu hareketinin yaygınlaştığını farkederek onu internet ortamına getirmesiyle olmuştur. her yıl amerika’da kutlanan black friday çılgınlığı neden çin’de de olmasın diye düşünen jack ma tahmin edemediği bir ilgiyle karşılaşmıştır.

    11 kasım günü saat 00:00’da başlayan bu etkinlikte, birçok e-ticaret sitesi ürünlerinde %50’den fazla indirim uygular. 11 kasım’da yapılan bu indirimler 24 saat boyunca devam eder.

    alibaba, 2017 yılında 11 kasım alışveriş festivali sonrası 25,3 milyar dolarlık ciro yaparak abd’de yapılan black friday ve cyber monday festivalleri sırasında yapılan satış miktarının toplamından fazla satış yaparak rekora geçmiştir. 2017 yılında alibaba, 11 kasım alışveriş çılgınlığında ilk 13 saati içerisinde 18 milyar dolarlık satışa ulaşmıştı. satışlar, bir önceki yıllara göre hep rekor kırmıştır. bu durum birçok e-ticaret sitesini harekete geçirmeyi başarmıştır.

    11 kasım’da yapılan online alışveriş festivaline katılımın çok büyük olduğu fark edilince dünyada yayılmaya başlamış ve e-ticaret siteleri 11 kasım’da büyük indirimler yaparak bugünü geleneksel alışveriş gününe çevirmiştir. 11 kasım alışveriş festivali sadece çin ile sınırlı kalmayıp, türkiye de dahil 200ü aşkın ülkede kutlanmaktadır.