şükela:  tümü | bugün
 • japonya'daki hokkaido üniversitesi'nden araştırmacılar güneş ışığının yüzde 85'ini yakalayan ve mevcut güneş enerjisi sitemlerinden 11 kat daha verimli olan yeni bir sistem geliştirdi.

  kaynak

  yenilenebilir enerji kaynakları, asla tükenmeyecek olmasıyla, çevreye zararının olmamasıyla ve maliyetinin fosil yakıtlara oranla çok çok daha az olmasıyla önemlidir. umarım tez zamanda geliştirilir de küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi küresel boyutlara ulaşacak büyük felaketlerle karşı karşıya kalmayız.
 • türkiye'de tarım ve orman alanlarına yapılan verimsiz güneş enerjisi tarlaları yatırımları da bir yerde 10 sene sonra çöpe dönüşecektir. olan, yerli üretimimize olacaktır.

  güneş panelleri sisteminde en önemli sorun, gelen ışığın çok az kısmının değerlendirilip kalanının atmosfere geri kaçması sorunudur. bunun zararı da elde edilen enerjinin getirisinden çok daha fazladır.

  artan enerji ihtiyacını karşılamak için tahribatlar yapmak yerine enerji ihtiyacını azaltmak daha mantıklı değil mi? yani az nüfus, adilce ve verimlice paylaşılan kaynaklar, iyi eğitilmiş bireyler ve onların geliştireceği yeni metodlar, onların yapacağı icatlar.
 • güneş enejisiyle çalışan araçların günlük yaşama girmesini sağlayabilir.