• şu haberden esinlenerek 9 yanıcı gaz dolu balonun uçağı düşürmüş olabileceği tezini savunduğum uçak kazası.

bu da kanun olması için geçerli kanıtım.1,2,3
  • bir kere daha kötü, vicdansız, kıskanç insanların olduğu bir dünyada olduğumuzu hatırlatan olay.

allah ailelerine sabırlar versin.
  • empati, insan adı verilen canlının yüksek zekasının en belirgin örneklerinden biri.

ancak hayatta kalma güdüleri ve varoluş bazında insan herkesle ve her canlıyla empati kurmaz: et yemeyi seven birisi bir dana ile empati kurmaktan kaçınır, bahaneler üretir**. danayı yemeyen bir vejetaryen ise aynı bahanelerle bir sineği, böceği hiç düşünmeden öldürebilir.

insanı insan yapan toplum içinde oynadığı insan rolüdür. bu oyunun ahlak, zamanın belirlediği normlar v.s gibi kuralları vardır. seçmeli empati de bunlardan nasibini alır.

neredeyse hiçbir insan, başka birini vahşice öldürmüş bir katil ile empati kurmaya çalışmaz. bunlara hırsızlar, gaspçılar, dolandırıcılar eklenebilir. tecavüzcüler, pedofililer, nekrofililer ise bir önceki saydıklarımızın bile empati için seçmeyeceği toplumun kırmızı çizgileridir.

insanın empati yapacağı şeyi belirleyebilme iradesi, son verdiğimiz örnekler babında toplumsal düzenin sağlıklı devamlılığı için elzemdir. ancak bahsettiğimiz bu irade, elbette ki içinde bulunduğumuz düzenden bağımsız bir şekilde büyüyüp, filizlenmez.

günümüzde yaşayan herkesin koşulsuz bir şekilde zengin olma hayali vardır. kapitalist düzen insana insanın bütün büyüme sürecinde bunu işler. kapitalizmin devamı için, herkesin zengin olmayı istemesi ve zengin olmayı hayal etmesi gerekir. gittiğimiz bütün iyi okullar, aldığımız bütün iyi eğitim ileride daha fazla para kazanacağımız bir iş sahibi olma amaçlıdır. ilim, irfan için okusanız dahi aslen bilim kapitalizmin en güçlü* payandasıdır.

tüm bunların bağlamında zengin olmayı isteyen insan elbette ki zengin insanlarla daha çok empati kuracaktır. bu başlığa duyar kasan insanlar hakkında kimsenin herhangi bir yargıda bulunma hakkı yok bence. ekşi sözlüğe yazan gençten, ortadoğuda beş parasız doğan ve tüm yaşamı hayatta kalma mücadelesi ile geçmiş ve en sonunda da bir intihar bombası ile toz duman içinde hayatı son bulmuş bu da yetmemiş gibi haberi de bir internet sitesinin en sonunda verilen genç kızla empati kurmasını bekleyemez. çünkü ortadoğuda her gün bombalarla onlarca genç ölüyor. kanalları zap yaparken bile dikkate değmeyecek bir haber.

kimsenin bir suçu yok çünkü düzen bu. ya da herkesin suçu olduğu için düzen bu.

özetle ateş düştüğü yeri yakar. mesela benim bu yazdıklarım, laf ü güzaf..*
  • görgü tanıkları uçak düşmeden önce motorunda alev gördüklerini söylemişler.

https://www.thenational.ae/…people-onboard-1.712205

uçak düştükten sonra çekilen fotoğraf:
    https://www.instagram.com/p/bgmemd2htwt/

uçağın pilotları dahil kazada hayatını kaybeden on bir kişinin bir arada olduğu fotoğraf:
    https://www.instagram.com/p/bgmk0fvlqlp/

ayrıca cannews'te yazdığına göre olay yerine ulaşan ekipler kazazedelerin vucüt bütünlüğünün bozulduğunu ve yandıklarını, teşhis için dna testi gerektiğini söylemişler.
  • kime göre neye göre zengin?
    zengin olması ölümünü daha mı az acı yapıyor bir insanın?
    anası-babası "amaan neyse çok paramız var zaten" mi diyor sanıyorsunuz?

9 yıl kadar önce bir arkadaşım balayındayken kaza yapıyor ve hayatını kaybediyor, tabii genç balayı çifti, ailesi de organlarını bağışlayınca haberlere çıkıyor. bir videoya rastlıyorum kaza anını gösteren sonra altındaki yorumlara kayıyor gözüm "tabii zengin oldukları için gezerler" diye yorum yapmıştı biri. inanamamıştım. zenginlik derken? deli gibi çalışıp didinen bir insandı. kendisinden iş konusunda 3 örnek çalışma istendiğinde 1 gecede 7-8 örnek çalışma yapıp öyle gelen biriydi. peki zengin miydi? gönül zenginliğini sayıyor muyuz?
    ölümünden 3 sene sonra annesi ve babasıyla otobüste karşılaştım, 3 senede 10 sene yaşlanmışlardı. başka bir çocukları daha olmasa durumları ne olurdu bilmiyorum çünkü insanın depresyondayken, zor zamanlarında her gün yeniden yataktan kalkmasını sağlayan şey genelde evlat oluyor.
    evlat acısı denen şey fakiri daha çok, zengini daha az vuran bir şey değil.

yarın öbür gün başınıza ne gelecek asla bilemezsiniz o nedenle 3 düşünüp 1 konuşmak lazım.
    ayrıca her ölüm erken ölümdür
  • çevremizde insan canını para ile ölçebilen garip insanların var olduğunu çok net bir şekilde gösteren olay.
  • hayatını kaybeden kişilerin instagram hesaplarına şöyle bir göz gezdirdim.çok acı bişey hepsi yaşam dolu.ölüm çok ani...
  • allah rahmet eylesin. ailelerine ve sevdiklerine sağlık sabır versin.

insan oğlum bu insan, canlı. eşrefi mahlukat.

tamam zengindi, kapitalisti, parası vardı.

gidin sorun bakalım yakınlarına paralarıyla geri getirebilecekler mi.

elbette eğlenecekler gezecekler. ne bu yargılama. nereden biliyorsunuz bu insanların özel yaşantılarını duyarlılıklarını.

size adam olup saygı göstermekten başka bir bok düşmez.
  • bi insan düşünün. en güzel geçtiğini düşündüğü gün ölüyor.
  • üzücü bir olay, geride kalanların başı sağ olsun.
    böyle bir olayın ardından yine insanlar başlamış düşüncelerini yarıştırmaya, ya bırakın arkadaş üzülen de üzülmeyen de istediği gibi ifade etsin düşüncelerini.
hesabın var mı? giriş yap