şükela:  tümü | bugün
  • 11 mayıs 2018 tarihli seçim değerlendirmemdir.
    24 haziran 2018 türkiye cumhurbaşkanlığı ve 24 haziran 2018 türkiye genel seçimlerini içerir.
    -------------------------
    cumhur ittifakı; eski popülerliğini kaybetse de kendi seçmeni gözünde halen etkili bir tercihtir. ittifak başkanı (bkz: recep tayyip erdoğan) tabanının ne istediğini bilmekte ve mitinglerini bu şekilde ayarlamaktadır. manifestosunda "ahdım olsun ki" gibi günlük hayatta pek kullanılmayan bir kelime bunu göstermektedir. özellikle köylü muhafazakarlar tercihlerini değiştirmeyecektir.
    millet ittifakı; ideoloji ve geçmişler olarak birbirleriyle zıt olan 4 siyasi partinin ortaklığıyla kuruldu. seçim çalışmalarında ortak organizasyonlar yapabileceklerini ve cumhur ittifakı kök tabanına güven verebileceklerini sanmıyorum. bununla beraber, mevcut düzenden memnun olmayan ancak oy verecek parti bulamayan kesim tercihini iyi parti'den kullanacaktır. akp'den memnun olmayan islamcılar ise baraj altında kalma sorunu olmayan saadet partisi'ni bu seçimde tercih edebilecektir. chp'nin ittifakın önderi olması ve (bkz: muharrem ince)'yi cumhurbaşkanı adayı olarak ilan etmesi iyip'e oy göçü yaşamasını önleyecektir.
    hdp; eski genel başkanı selahattin demirtaş tutuklu yargılanıyor ve yeniden cumhurbaşkanı adayı. doğuda belediyeler teker teker indirildi ve meclisleri lağvedildi, yerlerine kayyum atandı. doğu anadolu halkının bu politikaya karşı öfkeli olduğunu ve bunu sandıkta tecelli ettireceğini düşünüyorum. 2015'te olduğu gibi emanet oylar almayacak ancak barajı geçmesini kendi tabanını genişletmiş olması getirecektir.
    tbmm için;
    yukarıdaki gerekçe dolayısıyla ve 7 haziran 2015 baz alındığında:

cumhur ittifakı %43.9 - akp %39.8, mhp ise %3.9 alacaktır.
    millet ittifakı %45 - chp %24.3, iyip ve dp %18.3, sp ise %2.4 alacaktır.
    hdp %11.1 alacaktır.
    cumhurbaşkanlığı için;
    ülke gidişatı, aday çokluğu, erdoğan'ın "kendisine oy verip partisine oy vermeyecek seçmenler hakkında sözleri" ve halktaki bıkkınlık baz alındığında, 1. turda:

recep tayyip erdoğan %42.1
    muharrem ince %26.2
    meral akşener %18.5
    temel karamollaoğlu %3
    selahattin demirtaş %9.8
    doğu perinçek %0.4 alacaklardır.

2. turda ise ince'nin tüm adaylarla olan mutabakatı dolayısıyla kaybeden adayların tabanlarına ona oy verme çağrısı yapacaklarını düşünmekteyim, fakat saadet partisi tabanından da oy alamayacağını düşünüyorum ve tahminim şudur:

muharrem ince %52.3
    recep tayyip erdoğan %47.7
    tahminimiz tutacak mı 24 haziran ve 8 temmuz'da göreceğiz. vatana millete hayırlı olsun.
  • (bkz: seni döverim)
  • kremlin falan mı demek istedi acaba?
  • kerem slm, nbr?

çok ii deerlendirma kank, seviliyorsun:)

keşke herkes kendi deerlendirmesine bi başlık açsa, topluca sözlüğün amına koysak diye düşünüyorum.

okumadım ama, en sona baktım canım kardeşim, ilk turda meral akşener muharrem ince'den daha fazla oy almazsa ben de hiçbir şey bilmiyorum.
  • aslı vermedi bikerem