şükela:  tümü | bugün
  • metropol önceki seçimleri az hatalarla bilen bir firma ama eski anket yayınlıyor. 2015 haziran seçiminde ak partiyi %44 gösterirken son anketinde %42 göstermiş ve sonuç %40.9 çıkmıştı. bu yayınladığı anket sonucu da eski bir anket. kaçak dövüşüyor.
    mak yandaş bir firma. 2015 haziran seçimleri öncesinde ak partiyi %45 göstermişlerdi. sonuç %40.9 çıkmıştı. bu da linki önceki seçimlerde bol bol iktidarı yüksek göstermesine rağmen bıçak sırtı ve ikinci tur demesi işin seyrini değiştirir. bu araştırmalar öncelikle araştırma satın alan partilerin önüne gidiyor. bu günlerde siyasette bol bol politika değişiklikleri bol bol vaatler göreceğiz.
    aha bu da yeni akit linki
  • metropol’un anketi nisan ayina aittir ve baskaninin da acikladigi gibi 15 gun sonra yenisi yapilinca durumu daha da netlesecek oldugu icin halihazirda gecerliligi olmayan ankettir.

mak ise daha cok hukumet yanlisi bir sirket olup, hdp’nin baraji gececegi ve baskanligin 2. tura kalacagini daha secime 47 gun varken soylemesi acisindan secimin kimse icin rahat kazanilamayacagini gostermistir.
  • mak, iktidar yanlısı bir firma idi ama abdullah gül 'e daha yakın bir firma olduğunu düşünüyorum ben. son zamanlarda buna benzer bir izlenim edindim..

metropol ise eski anket yayınlamış. muharrem ince'nin aday olmasından önceki yapılan tüm anketler geçersizdir.
  • artık mak bile seçimler ikinci tura kalacak diyorsa, ikinci turun kaçınılmaz olduğu ortadadır.

mak iktidar yanlısı anketlerden birisidir. orc ve a&g kadar olmasa da iktidar lehine bir kaç puan ekler muhaliflerden eksiltir. haziran seçiminde akp'ye %3 ekleyip, %43 vermiş; referandum'da evet için %5 ekleyip %56,5 demiştir ve iki seçimde de bariz şekilde yanılmıştır.

bunun dışında mak'in iyi parti kurulduğunda oyları daha yüksekti ama şimdi 10'larda demesi ayrı bir tezattır. çünkü iyi parti kurulduğunda %5 gibi oy oranı biçiyordu, ayrıca %11'de %19'da 10'lar diye geçen miktar olduğu için ne derece tutarlı şirket olduğunu gösterir.

mak ikinci tura kalabilir dediyse, ikinci tura kalır; hdp %8-9 dediyse hdp barajı geçer, iyi parti %10'lar dediyse %15 üzeridir %15-20 arası herhangi bir rakam olabilir.

iddiasında tutabilecek tek nokta chp ve mhp tahminidir bana göre. chp'nin büyük bir değişme yakalamaması çoğu kişinin tahmini, mhp'nin ise akp'nin ham oyunu çalabileceği gayet ortada. cumhurbaşkanlığında reis'e zaten oy veriyoruz diyen pek çok akp'li ilk defa mhp'ye oy atacak, mhp'ye mecliste lazım diye. kasım'da mhp'ye oy atanlardan %2-3 kalmıştır tahminen ama akp'nin ham oyundan %5-6 gelmesi hiç kimseyi şaşırtmaz. işin ilginç yanı mhp'nin içinde kalan çok az sayıda ülkücünün ise cumhurbaşkanlığında ittifaka rağmen erdoğan'a oy vermeme ihtimali oldukça yüksek. tahminimce ilk turda cumhur ittifakı erdoğan'ın cumhurbaşkanı oyundan %2-3 oy fazla alacak.