şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkiye saati ile 0:47'de gerceklesecek spacex falcon 9 gorevi.

  ilk defa block 5 roket kullanilacagindan riskli bir gorev.

  inis: var
  ertelenme ihtimali: yuksek

  https://www.reddit.com/…official_launch_discussion/
  https://www.youtube.com/watch?v=yyjwek-kvb0
 • drone ship'in oldugu yerde deli gibi yagmur yagiyor, hatirladigim kadariyla boyle bir havada ilk inis denemesi olacak.

  t-10
 • bu görevin birçok önemli yanı var.

  ama en önemlisi:

  --- spoiler ---

  falcon 9 block 5 adı verilen ve falcon 9 ailesinin son versiyonu olan roketin ilk uçuşu olacak. falcon 9'a başka bir güncelleme yapılmayacak.

  spacex'in hedefi, block 5 roketlerini yere indirdikten sonra hiçbir bakım, tadilata sokmadan 9 defa daha kullanmak. yani toplamda 10 kez aynı roketi indiği gibi tekrar yakıt yükleyip, payload'u yükleyip kullanmayı planlıyorlar.
  --- spoiler ---

  drone gemisine iniş yapacak falcon 9 roketinin ilk aşamasını bu görevde zorlu hava şartları bekliyor. sağanak yağış altında iniş denenecek.
 • (bkz: bangabandhu) isimli, bangledeşin ilk uydusunun yeni geliştirilen block5 boosterıyla fırlatılacağı görev.

  uydunun hedefi geostationary transfer orbit olduğu için düşük kalkış ağırlığına(uydu biraz küçük) rağmen first stage iniş denemesi okyanustaki ocısly gemisine olacak.

  yeni boosterın geliştirilmesindeki temel hedefi iki fırlatma arasında 24 saat içinde tekrar hazırlanmak suretiyle 300 sefere kadar tekrar kullanım olduğu için iniş denemesinin başarılı olması oldukça önemli.

  t-2

  başarılar spacex.

  ps: fairing de yeni olmasına rağmen bu fırlatma alanında hazır bulunan kurtarıcı bir gemi olmadığı için kurtarmayı denemeyecekler fakat muhtemelen paraşütleri ve yönlendirme sistemini test amaçlı yumuşak bir okyanus inişi görebiliriz.
 • t-1 geri sayim devam ediyor.
  elon reyizin nabiz 165 sabit.
 • ve 58 saniye kala launch abort yedi.
  bakalim ne olacak.
 • hold yedik.

  olan şu: mission control'dan otomatik roket bilgisayarına geçiş yapıldığı anda roket bilgisayarında bulunan automatic flight termination system (afts) bir hata tespit edip fırlatmayı kendi kendine iptal etti. şu anda mühendisler sorunun ne olduğunu tespit etmeye çalışıyorlar. sorunun ne olduğu bulunup, çözüme kavuşturulursa bugün fırlatma yapılacak. eğer bulunamaz ya da çözülemezse fırlatma yarın aynı saatte tekrar denenecek.
 • scrubbed.

  fırlatma penceresi kaçırıldığı için yarın aynı saatte tekrar denenecek.