şükela:  tümü | bugün
  • mevcut (bkz: turkcell) kullanıcısıyım. diğer operatörlere göre biraz daha pahalı olsa da 25.12.2017 tarihinde turkcell'e geçerek aylık tarife ücreti 30 tl olan (bkz: (lifecell 4gb) paketini 12 ay taahütlü olarak kullanmaya başladım. 2 ay sonra yani 2018'in şubat ayında turkcell (bkz: lifecell fırsat 5gb) paketini çıkardı. ben 90 günü aşmayan yeni kullanıcı durumumdan dolayı bu paketten o an başka gsm oparatöründen gelen kullanıcı gibi yararlanabildiğim için faturama 4 tl lik bir artışı kabul ederek bu pakete geçtim. yaklaşık 5 aydır turkcell'i kullanıyorum ve internet paketi çok hızlı tükendiği için her ayın sorun yaşamak zorunda kalıyorum. o yüzden bugün turkcell'den ayrılıp başka gsm oparatörüne geçmeye karar verdim. daha önce de turktelekom ve vodafone gsm operatörlerini kullanıp taahütüm bitmeden ayrıldığı için ceza ödemişliğim oldu. yasa gereği taahütte bana yapılan aylık indirimin toplam bedelini erken ayrılmalarda ceza olarak ödedim. örneğin 12 aylık taahüt sonucu firma faturamda aylık 10 tl indirim yapmış ise ve bende 12 aylık süreyi tamamlamamışsam faydalandığım ay kadar ki cezayı ödüyorum. diyelim 9 ay sonunda ayrışmışsam 90 tl ödüyorum. şimdi gelelim turkcell'in rezaletine;
    bugün turkcell müşteri hizmetlerini aradım ve turkcell'den ayrılacağımı, ayrılmam durımunda ne kadar taahüt bozma cezası ödeyeceğimi sordum. müşteri hizmetleri temsilcisi bana 5 aylık taahüt cezamın 86 tl olduğunu söyledi. yani aylık 17 tl gibi bir miktara tekabül ediyor. o an fazla da müsait olmadığım için konuşmayı uzatmadım. daha öncede diğer gsm operatörlerinden ayrılırken ceza ödemiştim. ama onlara ödediğim ceza ortalama aylık 9-10 tl gibi bir fiyattı. neyse yaklaşık 3-4 saat sonra tekrar turkcell müşteri hizmetlerini arayıp 5 aylık taahüt bozma ile ilgili bedelin neden bu kadar yüksek olduğunu sordum. bana verdikleri cevap aynen şu oldu; "sizin kullandığınız paketin taahütsüz bedeli 54 tl'dir. siz 12 ay taahüt verdiğiniz için 20 tl indirimli kullanıp aylık 34 tl ödüyorsunu. o yüzden size yaklaşık 5 aylık taahüt bozma cezası 86 tl çıkmaktadır."
    durum bu kadar basit gibi gözülüyordu. fakat ortada bir sorun vardı. turkcell hesabım uygulaması üzerinden yararlandığım kampanya bilgilerine girdiğimde karşıma çıkan mesaj şu şekildeydi.
    görsel de görüleceği üzere 12 ay turkcell'de kalma taahütüme karşılık taahütsüz bir kullanıcıya göre 5 ayda toplam 40 tl az ödemişim. aylık faydası 8 tl olarak gözükmekte. ayrılmak istediğimi söylediğimde bana aylık 20 tl indirim yapıldığı söylenmişti. bende bu durumu tweeter üzerinden az önce sizinle paylaştığım görselle beraber (bkz: turkcell müşteri hizmetleri) ile paylaştım. bana cevapları şu şekilde oldu.
    turkcell hesabım uygulamasında net şekilde bana aylık 8 tl'lik indirime yapıldığı gözüküyor.müşteri hizmetleri ise 5 ayda toplam 40 tl indirim yapıldığı halde neden 86 tl geri istedikleri konusundaki sorularıma yanıt dahi veremiyor. turkcell 54 tl'ye (5gb+750 dk)'lık bu paketi kimseye kolayca satamayacağını biliyor. taahütlü şekilde 34 tl'ye satıyorlar, ayrılmak isteyen olursa bu kullandığın 54 tl lik tarife diye söylüyorlar. benim paylaştığım görselden de net şekilde bu tarifenin taahütsüz olarak aslında 42 tl'lik bir fiyatının olduğu net şekilde gözükmekte.
    açıkçası 35 milyon abonesi olan turkcell'in dürüst davranmadığını düşünüyorum. tarifelerinde yüksek indirim yapmış gibi gösterip taahüt ' lü müşterilerinin ayrılmaması için her şeyi yapıyor.