şükela:  tümü | bugün soru sor
 • az önce yapılan açıklamadır. çin dışişleri sözcüsü geng şuang ülkesinin "amaçsız güç kullanımına veya güç kullanma tehdidine karşı olduğunu" söyledi. şuang "kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma yapılmadan hiçbir tarafın sonuçlar konusunda peşin yargıda bulunup rasgele yargılara varmaması gerekiyor" dedi.
  https://www.ulusal.com.tr/…-aciklamasi-h198994.html
 • ben bu açıklamayı "merhaba, hele bir soluklanın az bir duruma bakın ama böyle giderse sizinle aynı safta olamayacağız" gibi bir şey olarak okuyorum. bu arada belirtmek isterim ki, çin zaten "dünyanın fabrikası" olarak gücünü sınırların ötesine geçirmiştir; bu ülkenin sağladığı ucuz işgücü ve outsourcing politikası ile bütün dünyadan hammadde alıp ürün olarak geri döndürmektedir. sadece amerika bazında olaya bakarsak 2016 yılında sadece bu ülke ile yaptığı ithalat ve ihracattan 251 milyar dolar kazanmıştır(1).

  buradaki esas sorun çin'in dünya politikasında dominant bir oyuncu olarak nasıl davranacağını bilemiyor olmamızda yatar. şu ana kadar küresel denge politikasına destek vermiş bir devlettir ama elindeki ekonomik güç ve nüfus yoğunluğu bu devleti kaçınılmaz olarak şu ikileme ittiği de barizdir: nüfusu ile kullandığı kaynakların orantısızlığı yüzünden ya küçülecektir, ya da kaynaklara erişimini genişletmek için yayılacaktır. genel kanı küçülmekten ziyade yayılmacı bir politika izleyeceği yönündedir bu arada.

  özellikle yakın dönemde sözü edilen "ticaret savaşı" tehdidi, ve konulan kotalar düşünüldüğünde (2) abd ile ilişkilerinin de sıcak olduğunu söylemek zordur, dolayısıyla da böyle bir açıklama çok da akıl dışı değildir.

  kaynakça
  1- https://atlas.media.mit.edu/…ort/chn/usa/show/2016/
  https://atlas.media.mit.edu/…ort/chn/usa/show/2016/
  2 - https://www.cfr.org/timeline/us-relations-china
 • abd'ye gider yapan yapana acaba rusya yerine 3. sınıf dünya ülkesiyle atışsa bu kadar delikanlı olurmuydu diğer ülkeler?