şükela:  tümü | bugün
  • bugün hesaplanan doğalgaz faturamda gördüğüm, ilk kez incelediğim ve şok olduğum rezalet gibi rezalet.
    arkadaş biz bu memlekette insan gibi bir hayat yaşayamayacak mıyız? bir çok insan eminim haberdar değildir bu durumdan. faturamı inceleyince göreceksiniz ki 34,63 tl olan faturamı, yuvarlama ayağına 35 tl'ye çıkartmışlar. 37 kuruş havadan para ödüyorum igdaş'a. 6.200.000'den daha fazla abonesi var bu kurumun. igdaş'ın sitesindeki veri herkese böyle 37 kuruş geçirse 2.300.000 tl yapar aylık olarak. böyle bir şey olamaz arkadaşlar. bu ahlaki midir? şereflice bir hareket midir? bir de faturamı ödüyorum diye teşekkür ediyor. ulan bari aşağı yuvarla düzenli ödüyorum diye. ödemesem gelip kelepçe takarsınız hemen sayaca. bu aptalca uygulamaya son verilsin hemen. ben kredi kartımla tam olarak borcumu ödeyeceğim, yuvarlama falan da asla istemiyorum.

faturamın fotoğrafı

edit: açıklama yapan arkadaşlara teşekkür ederim. olay söyledikleri gibi her halükarda bu olay tam bir saçmalık.
  • (bkz: cari hesap alacağı)

bu arada fazla olduğunu kabul ediyorum da herkese yukarı yuvarlamıyor. geçen ay 7 kuruş size aşağı yuvarlamış mesela. 24.30 geleni de tahminimce aşağı 30 kuruş yuvarlayacak.
  • savunucusu falan değilim de bir şeye açıklık getirmek istiyorum, azıcık hesaptan muhasebeden anlayan biri olarak.

oradaki "cari hesap borcu" ve "cari hesap alacağı" kısmı olayı yeterince açıklıyor. ben de açıklayayım.

evet adam faturayı yukarı veya aşağı yuvarlıyor ama yuvarlama diye fazladan aldığı farkı da cebelloz etmiyor. senin "cari hesabına" borç veya alacak olarak kaydediyor. gelecek ay da gelen faturana önce onu ekliyor (veya düşüyor), çıkar tutarı tekrar düz bir rakama yuvarlayıp yine cari hesaba kaydediyor. aşağıda yuvarlasa, yukarı da yuvarlasa cebe atmıyor. yine sana yansıtıyor.

ilgili faturada gözüken 0,07 lirayı geçen ayki faturadan "yuvarlama farkı" diye düşmüşler. varsa aç bak. demişler ki "senin faturanda 0,07 lira küsur varmış, biz bunu şimdi almayalım, senin cari hesabına borç kaydedelim, bir dahaki ayın faturasına ekler alırız". bir dahaki ayın faturasına eklemişler, bakmışlar yine düz rakam olmadı, bu sefer de fazladan 0,30 lira alıp düzlemişler.

bir dahaki ayın faturasında, bu sefer "cari hesap alacağı" satırında 0,30 lirayı göreceksiniz ve o rakam gelecek ay faturanızdan düşecek. yine ortaya çıkan küsurlu rakamı düze yuvarlayıp farkı cari hesabınıza alacaklar.

(bkz: cari hesap)