şükela:  tümü | bugün
 • 3.8'den 9.99'a firlasa 10 tl icin psikolojik sınır diyecek tipler var.
 • ecevit zamanında dolar 1.5 oldu diye önüne kasa fırlatan esnaflar, hükümet gitsin diye eylem yapan taksiciler, memurlar...

  şimdi nerdesiniz lan ?

  götünüz mü yemiyor ?
 • millet, şimdi elinden çıkarsa daha ucuza alamayacağını düşündüğü için elindeki doları elinden çıkarmıyor.

  satış girmiyor.

  satış girmedikçe değeri düşmüyor aksine yükseliyor.

  yükseldikçe, zamanında dolar alanın kâr ettiğini gören kişi "ben de bir şekilde trene atlamalıyım" diye düşünüyor.

  o da dolar alıyor.

  alan kişi hiç zarar etmiyor aksine kâr ediyor.

  şimdi bu koşullar altında siz düşünün.

  dolar bugün düşer mi yükselir mi?
 • hala psikolojik eşik diyenleri göstermiştir.

  o psikolojik eşik 3 olunca kırıldı güzel abim. hatta kırılmadı, sikildi.
 • 2001 yılındaki krizde dolar 6 ay içerisinde 650.000 türk lirasından 1.2 milyon tl'ye çıkmıştı. yani türk lirası karşısında %100 değer kazanmıştı.

  o zamanlar iktidarda "tü kaka" olan koalisyon hükümeti vardı, ülke iki büyük depremden çıkmıştı, bankalar hortumlanmıştı, başbakana yazar kasalar atılmıştı. ancak başımızdakiler bu olaylardan ötürü başkalarını suçlamamış ve istifasını vermişti.

  şimdi dolar son 2 yılda %70 değer kazanmış paramıza karşı.
  ancak birileri hala daha dış mihrakları suçlamaya devam ediyor. üstelik 15 yıldır ülkeyi tek başlarına yönetiyorlar. koalisyon falan da değil. eleştirince de fetöcü ve vatan haini diyorlar.

  ama neymiş dış güçler başkanlık istemiyormuş o yüzden dolar çıkıyormuş.
 • an itibariyle dolar borcu olanların vaziyeti:

  https://media.giphy.com/…ia/1aidn81xdjudk/giphy.gif
 • bu dolar kurunun sadece şöyle bir güzelliği oldu.

  vakti zamanında kuş gribi diye bir şey çıktı milletin canlı canlı tavuklarını çuvala doldurup yaktıktan sonra, pastörize yumurta getirdiler.

  et pahalı diyip yerli çiftçinin elindeki hayvanları sattırmayıp dışardan angus hayvan getirdiler.

  saman getirdiler. pirinç getirdiler. yetmedi elma getirdiler. çiftçinin belinin büktükçe büktüler. çiftçi para kazanamıyanca tarlasını ekmedi gitti asgari ücrete kölelik yapar oldu.

  ha şimdi bu devir kapandı yok artık öyle dışardan bişi getirmek devir çiftçinin devridir. şu an üreten kazanır. dışardan getiremeyecekleri için tıpış tıpış çifçinin ayağına gelecekler. yeterki çiftçi malını pazarlamayı bilsin.
 • hala içimizde "kriz yok" diyen hayvanlar var.

  11.01.2017 dolar kuru: 3.79
  11.01.2016 dolar kuru: 3.03
  11.01.2015 dolar kuru: 2.27

  resmen devalüasyon oluyor. siz hala bilimi, teknolojiyi, çağdaş eğitimi, özgürlüğü reddeden, ümmet yaratıp, insanların sırtından kafasındaki örümcek bağlamış fikirleri gerçekleştirmeye çalışan hükümete ve ona hükümet eden kendini mehdi sanan uzuna oy verin.

  bunlara ve bunların yedeğine oy veren hiç kimsenin ülkedeki herhangi olumsuzluktan, dolar kurundan, fakirlikten vs... şikayet etmeye hakkı yok.

  edit: bir sürü mesaj geliyor, "veriler yanlış, nerden bakıyorsan..." diye. belki kaynak koymamak benim kabahatim ama, tüm dünyada kayıt altında olan, spekülasyona meydan vermeyecek şekilde kesin veriler üzerinde bile anlaşamıyorsak; nasıl olacak bu işler?

  12.01.2016 dolar kuru
  09.01.2015 dolar kuru
 • daha da yukselicek olan kurdur.

  yillarca akli basinda insanlar yirtindi yapmayin etmeyin diye, ama bunlar ne dediler? "ehogomi cogiyi, yol yaptilar, alni secdeye varandan zarar gelmez" yarrak gelmez, bak ulkenin anasi sikildi, ulkede bir gun sular durulmuyor. bir gun bomba patliyor, ertesi doviz firliyor, millet birbirini yiyor ulkede, hala bu sikikler cikmis baskanlik getiricez diyorlar, buna da en milliyetci gecinen parti de alet oluyor.

  daha bunlara oy veren cahiller farkedemedi krizin derinligini. yarin obur gun temel gida maddelerinin fiyati ucunca, ekmek 2tl olunca gorurum ben onlari. en cok onlar bagiracaklar "aciz, hayat cok pahali" diye.

  o zamana kadar is isten gecmis olacak, anayasa degisecek, referandumda evet cikacak diktatorluge. sonrasinda da ati alan uskudar'i gecmis olacak. sen de o saaten sonra nah arayacaksin hakkini amina koydugumun kopegi.

  bir kac ay once turizm acentemi kapattim sikik dis politikamizdan dolayi, son 2 sene bir kurus para kazanmadan direnmeye calistik belki duzelir diye, ama duzelmek ne kelime her gun daha kotuye gitti, calisanlarim issiz kaldi. hala da issizler. benim gibi niceleri isyerlerini kapatti, kapatacak.

  bu ulkeye degil ama bunlari hala burada tutanlar mustahak. daha da beter olur, bir ekmege muhtac kalirlar umarim.
 • bilirsiniz afrika belgeselleri vardır. halk odaklı, fakirlik gösterilen türde belgeseller.
  orada genelde balık avlayan, bataklıkta kumdan değerli madenlerin tozunu ayıran işçiler gösterilir ve bunları gösterirken dış ses "bu iş için günde 2 dolar kazanıyorlar." der.

  ilk izleyince lan nası 2 dolar kazanıyorlar amk sefalete bakar mısın diyordunuz ya, şimdi çok da şey etmeyin asgari ücret alan birisi de günde 11 dolar civarına çalışıyor. 2000 tl maaş alan birisi ise 16 dolara çalışıyor.
  çok fark yok değil mi?

  tanım; şakası olmayan kur